24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi (Son 30 Gün)

Tümünü Göster [11]

81588 #2  #81588
ekmelettin'den ders alamayanların şimdi de ingiliz islamcısı, akp'nin kurucusu, erbakan milli görüşçüsü, erdoğan'ın ex kankası olan bir adam olan abdullah gül'ün liberaller ve bazı sol tayfayla chp'li bir kesim tarafından aday olarak konuşulduğu seçimdir.

chp eğer doğru dürüst bir aday çıkaramazsa ve kılıçdar hatasına da düşerse, tek aday meral akşener kalıyor, o da eski mehmet ağar familyasından olduğundan pek soğuk bakıyorum. yallah saadete.

bakalım yarın chp'nin adayı belli olacak, umarım 70'lik veyahutta 80'lik adamları aday göstermezler..facia olur.

hayatımda ilk kez bir seçimi boykot etmek zorunda kalacağım zira.

chp'nin 4 adayı vardı, 2'ye düşürüldü.

eskişehir belediye başkanı 'yılmaz büyükerşen' ya da 'muharrem ince' seçilecek.

http://www.cumhuriyet.com.t...

chp'yi bekliyorum özetle aq.
(0)81623 #4  #81623
Ciddi yasal meseleleri olan

--- alıntı ---
yasada cumhurbaşkanı adaylığı için sadece bağlı olduğunuz ilçe seçim kuruluna gidebilirsiniz diyor ama ülke genelinde toplam 202 ilçede seçim kurulu yok. ysk basit bir görevlendirme ile bu sorunu halledebilir. iyi parti olarak konunun takipçisiyiz.
--- alıntı ---
(0)81628 #5  #81628
gerek bu seçimde gerek de 24 haziran 2018 milletvekili seçimlerinde anahtar kitlenin 16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu'ndaki tarafından farklı bir taraf seçecek olan seçmenlerin oluşturacağı seçimler

yani 16 nisan’da evet oyu verip 24 haziran’da muhalif partilere oy verecek olan var mı?
keza 16 nisan’da hayır oyu verip iktidar partilerine oy verecek olan var mı?

buradan yola çıkarak partilerin yüzde kaç oy alacağını iyi kötü tahmin edebiliriz

üç tane bilinmeyen var
1) yukarıda bahsettiğim taraf değiştiren seçmenler..
2) akp-mhp arasında ortak oy basacakların sayısı
3) chp’den iyi parti’ye oluşacak olan kaymanın boyutu.
(0)81733 #9  #81733
adaylarin secmenlerden bagis toplayabilecegi secimlerdir. tabi seçim kampanyaları bedava olmadığından özellikle hazine yardımı almayan partiler ve adaylar için bu durum oldukca iyi

ancak amerika birleşik devletleri örneğinden yola çıkarsak dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

birincisi amerikan jargonuyla “super pac”ler. normalde amerika’da bireyler her adayın kampanyasına (political action commitee=pac) önseçimde 2700 dolar, genel seçimde 2700 dolar, her eyalet partisine (bizdeki parti il başkanlığı) 10,000 dolar, ulusal partiye de 33,000 dolar bağışta bulunabiliyor. bu super pac’ler ise kağıt üzerinde adaylardan ve partilerden bağımsız organizasyonlar. ve bunlara bağış sınırlaması yok. istesen 10 milyon dolar ver.
örnek üzerinden gidelim..diyelim ki ben cumhurbaşkanı adayıyım. alles im wasser'e "geleceğimizi yaglayalim" diye süper pac kurduruyorum, o oradan limitsiz para topluyor. yalnız amerika’da en azından şöyle bir denge mekanizması var. normal pac’ler reklam için x dolar ödüyorsa, süper pacler 10x dolar ödüyor.

diğer bir sıkıntı kampanya paralarının cebe atılması. bunda vakıf üniversitelerinin kullandığı yöntemlere benzer yöntemler kullanılır.
yine aynı örnek üzerinden gidelim. cumhurbaşkanı adayı olarak ben "madonna ile 50 gün" diye kitap yazıyorum, allles'in super pac'i bu kitapları tanıtım ayağına satın alır. böylece kampanya paraları şahsi hesabıma geçer.

üçüncü sıkıntı “ayni bağışlar”ın muhasebeleştirmesi.
yine örnek üzerinden gidelim..alles bana para vermiyor ama mitinglerde klip zencisinde kullanilmalik yağ dağıtıyor. ee bu kampanya bütçesine doğrudan girmediği için takibi zor.
(2)81791 #11  #81791
bu oy ikinci turda kırılacak ve bu durum da rte'ye yarayacaktır.
(0)Tümünü Göster [11]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: