alter sözlük'ün henüz interaktif bir sözlük olmaması

alter sözlük'ün henüz interaktif bir sözlük olmaması

Tümünü Göster [5]

39519 #1  #39519
yazar sayısının azlığı ile ilişkilendirilebilecek durum. 
(0)39715 #2  #39715
katıldığım durum. artık "kutsal bilgi kaynağı" pekte kutsal bi bilgi kaynağı değil.
(0)43519 #3  #43519
kısmen yazarların üşengeçliğinden, kısmen de yazar kitlesini birleştiren ortak noktalar olmamasından kaynaklanmaktadır.

herkes açılmamış başlık açma peşinde. başlık açıp uzun, emek verilmiş entry ya da yeni bilgiler veren entry yazan kullanıcılar, bunların bir tepki görmemesi yüzünden bir süre sonra yazma heveslerini kaybedip gidiyorlar.

bir de ekşi sözlük gibi ortak ilgi alanına, ortak zevklere sahip bir kitlesi yok. rastgele olarak toplanmış bir grup var, bunların her biri ayrı telden çalmakta.

müzikten örnek vereyim mesela: biri anarşik punk dinliyor, biri metal dinliyor, biri ahmet kaya dinliyor, biri caz dinliyor. bunlar kendi sevdikleri gruplar, şarkılar için başlık açıyor açmasına ama, kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. millet en fazla artı ya da eksi verip geçiyor. ne bir yorum var, ne bir entry.

alın mesela ekşi'den rastgele bir örnek: https://eksisozluk.com/ride...
bunun başlığı buraya açılsa kimse iplemez, tepki vermez, kaynar gider. youtube linkini koyarsın, bir kişi merak edip dinleyip de yorum yapmaz.

ya da şu: https://eksisozluk.com/ahir... adamlar sayfalarca entry döşenmiş çünkü ekşi'de zibil gibi neşet ertaş fanı var. burada yazsan kimse iplemez. kaynar gider.
ya da şu: https://eksisozluk.com/rais... 165 tane entry yazmışlar. neden? çünkü ekşi'nin ilk kurulduğu yıllardaki aktif kitlesi, sedet'in arkadaş çevresi olan metalci ve frp'ci tiplerden oluşuyordu. bunlar o konularla ilgili sürü sepet başlık açtı, aynı şeyleri seven arkadaşlarını çağırdılar, sonra bu konuları google'da arayanlar da geldi üye oldu yazmaya başladı. böylece o frp'ci fantastikçi metalci kitlesi çığ gibi büyüdü. bu elemanlar o zamanlar üniversite öğrencisiydi, okuldan arkadaşlarını getirdiler. ama arkadaşlarının hepsi tabii ki frp'ci ve metalci değildi. kimi türkü hastasıydı, kimi interrail-gezme tozma meraklısıydı, kimi devrimci-solcuydu, velhasılkader bu şekilde çakışan ortak zevkler ve ortak ilgi alanları ile ekşi çığ gibi büyüdü.

mesela siz diyelim neşet ertaş seviyorsunuz, onun hayranı olan tanıdık eş dostu çağıracaksınız, birlikte neşet ertaş'ın türkülerine başlıklar açıp, öyle kuru kuru değil şunun gibi duygu yüklü entryler yazacaksınız: https://eksisozluk.com/entr...

bizleri ekşi'de yazmaya özendiren işte böyle entryler oldu. raistlin'in karizmasını, feanor'un daha önce farketmediğimiz yönlerini okuduk, blind guardian'ın daha önce hiç duymadığımız şarkılarını böyle hisli hisli anlatan entry'lere denk geldik, (ya da devrimci kitle başka bir devrimcinin entrylerini okudu duygulandı, herkesin ilgi alanı neyse artık)

ekşi'nin ilk kurulduğu 1999-2002 yıllarında sol frame hiç akmazken, bazen bütün gün yeni entry bile girilmezken gittik rastgele butonuna basıp basıp yeni başlıklar keşfettik, beğendiğimiz entryler yazan tipleri badilere ekledik takibe aldık, mesaj attık, sonra bunlarla muhabbetin dibine vurup yazacak yeni konular belirledik, imece usulü başlıklar açtık birbirimizin başlıklarına entryler girdik. 3-5 kişi biraraya gelip 'hadi falan konuda tematik yardıralım pampa' dedik. bu işler böyle oluyor. herkesin ayrı telden çaldığı ve kimsenin ortak ilgi alanı bulamadığı rastgele tiplerin toplandığı ortamda çok zor.

sen anarşik punk seviyorsun ben neşet ertaş seviyorum, olmuyor yani. senin gidip anarşik punk seven 5 arkadaşını, ben gidip neşet ertaş seven 5 arkadaşımı getireceğim ki interaktif olacak.
ya da herkesin ilgisini çeken, herkesin takip ettiği konular bulup yazacağız. ama maalesef bunlara da kimse entry girmiyor. takip ediyorlar okuyup mesaj da atıyorlar ama entry yok. ben bir araba bizans entrysi girdim, bir tanrının kulu çıkıp birine bile yorum mahiyetinde entry yazmadı yahu.

mesela justinianus'u anlatıyorum. 'ay ben o konunun cahiliyim yazamam' diyorlar. sen olayı yanlış anlamışsın güzel kardeşim. hiç bir şey bilmiyorsan git google'dan görsel arat adamın sıfatına bak onun hakkında yorum yap. 'kıvırcık saçlı, sempatik bir tipmiş. yüzü de tombul tombul, tosun gibiymiş maşallah' falan de. komikli geyikli bir şey yaz. ama bir şey yaz yani. yoksa ben yazıyorum yazıyorum, bir tanrının kulu geyik bile olsun yazmıyor, ne oluyor yazma hevesim gidiyor artık yazmak istemiyorum. kendi kendime konuşuyormuşum gibi geliyor. buralara milletten bir tepki almak, yorum almak için yazıyoruz. herkes ille gidip yeni başlık açmak için yırtınmaya devam edince sonunda kimse yazmak istemiyor, olay bu.

sadece kürt-türk savaşı ya da nickaltı kavgası çıkınca aktivite oluyor. o da bir süre sonra sönüyor, öyle aktivite de olmaz olsun yani. üstelik de insanları sözlükten soğutuyor böyle kavga ve gerginlikler. çünkü ondan sıkıldığnda kaçacağın başka aktif başlıklar yok. evet ekşi'de de çok oluyordu ama nickaltı savaşından bayınca gidip metal grubu başlıklarına yardırıyorduk, ya da aktif bir kelime oyunu, sandra blokları türü espri üreteci başlıklara kaçıp kafa dağıtıyorduk.

nicholai hel geldi buraya, süper, über hayat tecrübeleri yazıyordu. adam gayet ilginç maceralar yazdı ama en ufak bir tepki alamayınca yazmayı kesti. böyle yazarlar değerlidir, bunların heveslendirilmesi lazım. entry yazamıyorsak yorum yazalım.

anglachel'in 12 yıllık hesabı ekşi'den uçuruldu, benim ricamla buraya yazıyor. kendisi modern tarih konusunda olsun fantastik edebiyat konsunda olsun, tam bir deryadır. kalemi de çok kuvvetlidir. history channel gibi yazıyor adam, ama hatır gönül de bi yere kadar. gerçekten başka yerde bulamayacağınız çok güzel edebi bir üslupla çok değerli bilgiler aktarıyor. o da adam gibi yorum, açtığı o kadar başlığa entry alamazsa usanıp yazmayı bırakır.


sonuç olarak

1. sol frame'e çok fazla takılmıyoruz. arama çubuğunun yanında 'başlıklar' menüsünden 'rastgele' seçip ilgimizi çeken başlık bulana kadar abanıyoruz ona. ekşi'nin 1999-2002 yıllarında sol frame'i hiç akmazken aynen öyle yapıyorduk.

2. millet zibil gibi müzik, sinema, kitap entryleri yazıyor. en azından paylaştıkları youtube kliplerini açın izleyin, yorumunuzu yazın. 'sevgilimle kavga edersem dinleyeceğim müzik aha budur' deyin, 'sabah sabah efkarlandırdı beni bu parça' deyin (artık ne hissettirdiyse o parça) o başlığı açan arkadaşı sevindirin, sevaptır.

3. çok süper bir entry görürseniz, onun altına entry yazmaya üşeniyorsanız yorum yazın ya da o yazara mesaj atın teşekkür edin. ben ekşi'de öyle yapardım. beğendiğim bütün yazarları takibe alıp mesaj atardım, konu konuyu açar, sonra muhabbet dönerken 'aaa bak şu dediğinden süper entry olur' diye iki taraf da yazacak yeni konular bulurdu, hem de arkadaş edinmiş olurduk.

4. sizinle ortak müzik, sinema, oyun, vs zevki olan arkadaşlarınızı getirin. 'pampa bugün call of duty yardıralım' falan yapın. başlık belirleyip 3-5 kişi entry girin, geyiğini yapın.
(15)62726 #4  #62726
olacaktır ve buda zaman isteyen bir durumdur. mümkünse herkes gelmesin zaten. ağaç yaşken eğilir derler bu sebepten reklam konusunun bizzat yazarlar tarafından yapılması gerekir. yazarlar başka ortamlardaki seviyeli, bilgili ve edepli arkadaşlarına buradaki tecrübelerini aktararak bilgi verilir ve o kişiler gelir iki başlık oluşturur bir iki entry girer ve bu iş zamanla yayılır. umarım kaliteli bir oluşum olur. umarım aklı başında bir oluşum olur. umarım sol frame ''bazı sözlükler gibi'' rezil bir çöplüğe dönmez.
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: