anadolu parsı

anadolu parsı

Tümünü Göster [2]

57383 #1  #57383
anadolu-parsi 560ecb4767f49.jpg
panthera familyasının panthera pardus türünün alt türlerinden biri olan panthera pardus tulliana...

canlı olarak ilk defa 2013 yılında trabzon'da görüntülenmiştir.

http://www.milliyet.com.tr/...

son olarak ise diyarbakır'da karşımıza çıkan bu güzeller güzeli kedi, belki de anadolu'daki son pars olan bu kedi, çobanlık yapan ve leoparın kendilerine saldırdığını iddia eden diyarbakırlı kuzenler mahmut kaplan ve kasım kaplan tarafından öldürülmüştür.

http://www.hurriyet.com.tr/...

oysaki durum çok farklıdır;

http://www.acikbilim.com/20...

bu iki çobanın iddialarına göre hayvanlarını otlatırken bir leoparın saldırısına uğramışlardı. kasım kaplan’a saldıran leoparı kuzeni mahmut kaplan atışa hazır şekilde bekleyen, emniyeti açık ve içinde dokuzlu misket fişeği bulunan av tüfeği ile oracıkta ensesinden vurumuştur.

olayın ardından dicle üniversitesi fen fakültesi biyoloji bölümü öğretim görevlisi prof. dr. murat biricik öldürülme vakasının olduğu köye ilk gidenlerden biridir.

murat hoca ölen hayvan üzerinde çeşitli incelemeler yapar, ölüm nedeni leoparın tam ensesinde, birbirlerine uzaklığı 1 cm civarında olan ve 7-8 mm çapında iki misket mermisi deliğidir. gördükleri ve çobanların ifadeleri murat hoca’yı olayın anlatıldığı şekilde olduğuna ikna etmemiştir.

olaydan bir hafta sonra istanbul ve ankara’dan tramem (türkiye’nin anonim memelileri grubu) gönüllüleri bölgeye gider ve olay yerinde keşif yapıp delil toplar... çobanların olayın nasıl gerçekleştiği ile ilgili ifadelerine yeniden başvuran grup, olayın bahsedildiği gibi olmadığı yönünde çok önemli deliller toplar.

tramem üyeleri leoparın normalde gececil olması ve anadolu coğrafyasında insanla çatışmaya girmek istemeyen bir tür olarak bilinmesi nedeniyle olayın arkasında bir kışkırtma veya yaralama vakası olduğu fikrine kapılır. otopsi ve derinin yüzülmesi sırasında hayvanın patisinde ortaya çıkan bir tabanca mermisi de olayda tek suçlanması gerekenin leopar olmadığını anlamak için önemli bir ipucu olur.

otopsiye giren veteriner hekimler tarafından tam zamanı söylenemese de hayvanın öldürülmeden önce tabanca mermisi ile ayağından yaralandığı tespit edilir. buna ait olduğu düşünülen boş kovan, arazi çalışması sırasında olay yerinde tramem üyelerince bulunur.

bu kadar delile ve çelişkili ifadeye rağmen çobanların ifadelerinin doğru kabul edilip haklarında herhangi bir ceza verilmemesi üzerine hamdi burak özgüner isimli bir vatandaş çobanlar aleyhine dava açar.

bu arada adli tıp kurumundan gelen raporda kasım kaplan’a ait sıyrıkların basit sıyrıklar olduğu sonucuna varılır.

şimdi, kasım kaplan'ın sıyrıklarına bakalım;

http://i.hizliresim.com/jjJ...

kedi besleyenler çok iyi bilirler ki, o küçücük kedi bile ciddi anlamda bir insana saldırdığında, bu fotoğrafta görünenden çok daha ciddi hasarlar verebilir bir insana... bir komşumuz vardı, sokakta yavru bir kedi bulmuş ve evde beslemeye başlamıştı, biz de gider severdik, çok güzel bir erkek kediydi. sonra büyüdü, kocaman, kaplan gibi tosuncuk bir kedi oldu. bir gün, heralde azgın dönemine geldiğinde ve sokağa çıkmasına izin verilmediği bir dönemde sahibi olan komşu teyzeye saldırmış, teyze çığlıklarla kendini apartmana atmıştı. kolları sanki jiletlenmiş gibi kanıyordu, yüzünden de kanlar akıyordu. kapı açılır açılmaz kedi de kaçmış gitmiş.

demem o ki, eğer ortada bir leopar saldırısı olsaydı, bu çoban öyle kolundaki gazlı bezlerle sıyrılamazdı bu işten.

aşağıdaki linklerden bir leopar saldırısı sonucu oluşabilecek yaralanmalar hakkında fikir edinebilirsiniz;

https://youtu.be/U-JnCbR83V... not: bu videoda kullanılan silahlar yivli av tüfekleridir ve oldukça iyi nişancı olan avcılar tarafından kullanılmıştır, diyarbakır'daki çoban ve dokuzlu misket fişeği atan yivsiz av tüfeği ile kıyaslamayın sakın!

https://youtu.be/vBlkuok4mC...

ikinci olarak leoparın çobana saldırı esnasında ensesinden, dokuzlu misket fişeği ile vurulduğu söyleniyor.

dokuzlu misket fişeği şöyle bir şeydir; http://i.hizliresim.com/p94...

ateş edilince fişek içerisinde bulunan misketler geniş bir alana yayılır. böyle bir durumda leopar nasıl oluyor da çoban kasım çobana saldırırken mahmut kaplan tarafından ensesinden vurulabiliyor, hem de kasım çoban'a hiç misket isabet etmeden.

olaya göre bir tarafta saldırıya uğradığını iddia eden kasım kaplan, bir tarafta da leoparı vuran mahmut kaplan var... ve bu iki çobanın arasında da leopar var ve leopar sırtını mahmut kaplana dönmüş durumda. yüzü ise kasım kaplana dönük. böyle bir durumda dokuzlu misket fişeği ile leopara ateş edip, ensesinden vurup kasım kaplan'ı fişekle yaralamamak neredeyse imkansız.

öte yandan leoparın patisinden çıkan bir adet tabanca mermisi var, ki bu merminin kovanı da leoparın öldürüldüğü bölgede bulunuyor.

sonuç itibarıyla cahil ve barbar insanlar tarafından katledilmiştir bu güzel kedi ve ne yazık ki bu cahil ve barbar katiller ceza almadan beraat etmişlerdir.

bu coğrafyada aynı etnik köken ve/veya inançtan olmadığı için kadın, çocuk, bebek demeden insan öldüren insanlar, bir başka türün mü yaşama hakkına saygı gösterecekti?

umarım bu güzel kedilerin nesilleri tükenmez ve devlet bu konuda gerekli tedbirleri alır.
(1)57393 #2  #57393
saçma sapan bir şekilde siyasete alet edilmiş memeli türü.

--- alıntı ---

bu coğrafyada aynı etnik köken ve/veya inançtan olmadığı için kadın, çocuk, bebek demeden insan öldüren insanlar, bir başka türün mü yaşama hakkına saygı gösterecekti?

--- alıntı ---

münasebetsizlikte çığır açan bu alıntıyı tasvir eden harikulade bir atasözümüz var: dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı
(7)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: