ateist

ateist

Tümünü Göster [5]

47714 #1  #47714
doğa üstü hiç bir şeye inanmayan kişidir. tanrı, peygamber, cinler, ahiret, ecel, nazar, cinler, melekler, vs. gibi bilimsel ispatı olmayan hiç bir şeye inanmayan kişidir.

bizim müslümanlar ise ;


a) şeytana tapan kişi
b) allah'ın varlığına inanıp ona itaat etmeyen kişi
c) atatürkçü (ataist)
d) depresyona girmiş, kendini boşlukta hisseden, yoldan çıkmış kişi..

diye tanımlarlar bizleri.
(0)49297 #2  #49297
bir ateist kimdir, nelere inanmaz, ışık tutalım.

1) ateyiz değil, atayız hiç değil (ıyk), " ateist " olarak yazılır ve okunur.

2) ateist kimseler öncelikle ne tek, yani yalnız bir tanrının ne de (eski zamanlarda inanılmış) bir taneden fazla olanların varlıklarına ve tüm varoluş üzerindeki egemenliklerine inanmazlar. onlara göre, varoluşun ilahi bir nedeni ya da amacı yoktur, temelleri yaratılış değil rastlantı üzerine kuruludur ve başlangıcı kadar sonraki aşamaları da bilimsel açıklamalara sahiptir.

3) dolayısıyla ateist kimseler herhangi bir tanrının veya tanrılar grubunun göğü, dağları, taşları, ovaları, nehirleri, deniz ve okyanusları, canlıları, ormanları, dünyayı, evreni, bulutsuları, galaksileri, yıldızları, süpernovaları, kara delikleri, güneş sistemlerini, gaz devlerini, gezegenleri, uyduları, asteroitleri, meteoritleri ve kuyruklu yıldızları yarattıklarına inanmazlar.


edit: içerik güncellenerek yayına verildi...
(1)61603 #3  #61603
her insanın doğuştan sahip olduğu bir özelliktir. daha sonra aileden gelen telkinler ve bağlı bulunduğu toplumun dikteleri sonucunda beyninin derinliklerine bir tanrı inancı kodlanır ve o toplumun genelinin dini neyse o dini benimser. eğer yeterince şanslı bir bireyse sorgular ve ateist olur.

not: ben burada ateist kelimesini geniş anlamda kullandım çünkü türk toplumunda deizm, agnostisizm gibi felsefi akımlar da otomatikman ateizm klasmanında değerlendirilir. yani ortalama bir türk insanı için agnostik de deist de birer ateisttir.
(0)75804 #4  #75804
yurdum muhafazakârları tarafından içinde "ate" geçmesinden ötürü "ateşe tapanlar" olarak görülen, "allahı inkar edip şeytana kulluk edenler" olarak görülen, ki burada satanizmle karıştırıldığı için tam bir bilgi kirliliği hâkim, en iyi ihtimalle "allaha gıcık oldukları için kıllığına inanmayan inkarcılar" olarak görülen kesim.
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: