Bizim için Iğdır neyse Kobane odur

bizim için ığdır neyse kobane odur

Tümünü Göster [2]

41897 #1  #41897
ığdır'ın tuzluca belediye başkanı mehmet gültekin'in vecizeleridir. adamın iki lafından üçü kürdistan, şimdi defalarca yazmaktan elim kolum uyuştu türkiye'nin doğusu için tarihin hiç bir döneminde kürdistan lafzı kullanılmadı diye. illa doğu anadolu diyemeyecekseniz ermenistan diyiniz bari, coğrafyanın esas adı o çünkü. ığdır'ı da kürdistan'a dahil etmiş atarlı belediye başkanı, ığdır'ın etnik yapısına ve ığdır isminin oğuz han'ın altı oğlundan biri olan deniz han'ın en büyük oğlu olan iğdir bey'den geldiğine hiç girmeden buyrun videoyu siz de şuraya tıklayarak bir izleyin. fakat videonun başındaki "biz bu sınırları tanımıyoruz" ile "kürtler de bu devletin yurttaşı" lafları arasındaki çelişkiyi bana biri açıklasın yahu.

kürdistan için seferberliğe çağırıyor bizi, madem kardeşiz kardeşliğinizi gösterin deyu.

destansı bir direniş varmış bir de öyle deyu la.

ığdır da kanton da kuracaklarmış. adamı naparlar biliyor musunuz? bu, şu ve o ne yapılacağı konusunda net bir fikir verebilir.
(1)41957 #2  #41957
sanskritçe'de "stan", ingilizce'deki "land", yani "toprak parçası" anlamına gelir. o toprak parçası üzerinde yaşayan halkın çoğunluğunun etnik kimliğine göre o parça isimlendirilebilir. "kazakistan", "türkmenistan", "hindistan" gibi. ki ülke olması da şart değil, ırak ya da iran'da kürtlerin çoğunlukta olduğu bölgelere kürdistan vilayetleri deniyor bildiğiniz üzre.
ığdır'da yaşayan halkın çoğunluğunu, en azından son 80-90 yıldır, kürtler oluşturuyor. daha öncesinde ermeniler var ancak sürülüyorlar.
diyeceğim, teknik açıdan hiçbir problemi yok esasında oraya "kürdistan" denmesinin. ancak diğeri niyet okuma olur. niyeti bu olmayan, bunu açıkça beyan etmeyen birine "oraya niye kürdistan diyorsun ulan!" diye de çıkışılmaz, çıkışılmamalı kanaatimce.

edit: ilk entry'yi yazan kullanıcı silmiş entry, başlıkla alakasız duruyor şu ankjksdsf ama öyle değil...
(5)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: