captain fantastic

captain fantastic

Tümünü Göster [2]

76135 #1  #76135
hayatlarimizi düzenleyen, bizi diş dünyanin kötülüklerine dair koruduğunu söyleyen izolasyonun yikici etkileri ve insanin özgür olmaya dair benliğini ele geçiren itkiyle karşilaştiğini daha önce dogtooth'da görmüştük. film aykiri yapisi sebebiyle bir çok vasat benliği de etkisi altina almayi başarmişti zira özgürlük olgusu üzerine yoğunlaşan bir film, baski yüklü hayatlar üzerinde yalnizca bu etkiye sahip olabilirdi. şimdi ise karşimizda captain fantastic var, daha tatli bir izolasyon ama sonuç olarak izolasyon.

bir ailesiniz ve sistemin bozukluğunu görebilen nadir kişilerden biri oldunuz, (yalnizca sistemin bozukluğunu değil, sistemin temelden de ne kadar bozuk olduğunu görmeniz sizi nadir kiliyor) bir karar aldiniz ve ormana, kökeninize doğru bir hayata yol adiniz.

çocuklariniza kendiniz eğitim vermek istiyorsunuz, onlari diş dünyanin zehirleyici atmosferinden koruyor. onlara verdiğiniz eğitim, lafim ona normal dünya çocuklarinin aldiği eğitimin fersahlarca üzerinde hem de tam anlamiyla. aldiğiniz eleştiri ise çocuklarin böyle bir eğitime hazir olmadiğina dair. sorulmasi gereken; oh really?

çocuklarin nasil bir eğitime hazir olduğu hala yakin gelenekçi sistemle belirleniyor, sosyo kültürel yapi, yetişkinler dünyasina temasi yalnizca deneyim yoluyla sağlamaya çalişiyor. öncüllük ve önbilgi ortadan kaldirilip, oldukça yavaş bir sürece hapsediliyor çocuklar ve deneyimlemedikleri şeyleri bilmedikleri gibi, deneyimlediklerini yorumlama yetisine de sahip olmuyorlar. bu yüzden çocuğun psikolojik yapisina karşi aşiri hassasiyet saçmadir, çocuk psikoloji görmezden gelinmeyerek tabularin varliğini tanitarak onlara özgün tepkiler verecek karakteri oturtmak gereklidir. filmin yaptiği şey de budur.

örneğin cinsellik çocuklara anlatilirken, türlü efsanelere başvurulur çünkü çocuğun buna vereceği tepkinin iğreti ya da travma olacaği düşünülür ve öyledir de, eğer çocuk bilgi transferi gerçekleşirken onu yorumlayacak bilgiye sahip değilse, ona verdiği tepkinin ne olacağinin bilincinde değil ya da verdiği tepkinin etkisinde kalmamasini söyleyen bir öğretimden muaf ise... bunlar o noktada normalleşir ve gerekli önlemlerin alinmasi sağlanir ama sizden tek dileğim biraz yakin geleceğe dönerek, deneyimin bile ne kadar küçük yaşta baş gösterdiğini fark etmeniz.

çiftliklerin sahibi olabiliyordu çok erken yaştaki çocuklar, at sürebiliyor, makul kararlar alabiliyorlardi. şimdiyse yirmili yaşlarda bile belirsiz bir dünyayla karşilaşiyor ve kargaşa karşisinda verdikleri tepki aptal bir hayretten fazlasi olmuyor çünkü dünyaya dair özgün tepkiyi vermelerini sağlayacak donanimdan yoksunlar ve bu yüzden de kendi dünyalarini tanimiyorlar, absürt olmayan ama öyle yorumladiklari şeylere gereğinden fazla şaşirip zihinlerinde istemsiz anomaliler yaratiyorlar. bu da onlarin deneyim çikarsamalarini etkileyerek, değişimin olmayacaği bir dünyayi kabullenmelerini sağliyor. her şeyin kötü olduğu yorumu zihinlerine çivileniyor ve bunu istemsizce kabullenmek zorunda kaliyorlar. kabullenemeyenlerse kendilerini yarim öğrenilmiş bilgiyle değişime yönelik ideolojilere zincirliyor yani değişimi dünyada zaten bulunan ve buna dair gücü olmayan bir sistemden almaya çalişiyorlar. sentetik, zincir bir sistemden.

filmde şahitlik ettiğimiz olay, izolasyonun yikici etkileri olabileceğini bize gösterse de çocuk eğitiminin dünya içi kurulamayacağina bizi ikna ediyor. çünkü özgün düşünüme sahip çocuklar var olduklari müddetçe, kendi kararlarini alacaklari gün gelecektir, o gün yapilmasi gereken bu kararin alindiği ani hatirlayip, onlarin gitmesine izin vermek. bir şey yarattiniz, hiçlikten bir can firladi, onunla ilgili belli kararlar alabilirsiniz ama o can, can olduğu için kendi kararlarini alabildiğinde üzgüm hissetmemeniz gerekiyor.

biraz daha genişletmek isterdim, referanslara başvurmak da ama mobil yolla yalnizca bu kadari olabiliyor. filmi izleyin.
(0)76226 #2  #76226
başrol oyuncusu (bkz: viggo mortensen) 74.altın küre en iyi erkek oyuncu(drama) ödülünü kazanmıştır yazmak isterdim ama üzgünüm yalnızca aday gösterildi. altın küre lobisinin oyunu olduğunu düşünüyorum.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: