dünya'yı güneş'in aydınlattığı aldatmacası

dünya'yı güneş'in aydınlattığı aldatmacası

Tümünü Göster [5]

70447 #1  #70447
dunya-yi-gunes-in-aydinlattigi-aldatmacasi 571c198809b55.png
ilahiyatçı abdülaziz bayındır'in ortaya çıkardığı aldatmaca.
Kutuplarda namaz saatleri sorununa yanıt bulundu

--! spoiler !--
enbiya suresi’nin "geceyi, gündüzü ve ayı yaratan o’dur. her biri bir yörüngede yüzmektedir" mealindeki 33’üncü ayetini hatırlatan bayındır, gece ve gündüzün güneşe bağlı bir varlık olmadığını, ikisinin de güneşten ayrı bir varlık olarak hareket ettiğini söyledi. prof. dr. bayındır, şunları kaydetti: "kur’an-ı kerim şunu da gösteriyor ki dünya’yı, güneş aydınlatmıyor.

dünya’yı aydınlatan, güneş ışınlarını aydınlığa çeviren gündüz dediğimiz varlıktır. gündüz dediğimiz varlık ufkun altında da olsa, bunu aydınlığa çevirmektedir. karanlığın oluşması, güneş’in batmasından değil, gece denilen varlığın ortaya çıkmasıdır. resim ve belgeseller üzerinde yaptığımız çalışmalarda da güneşin tepede olmasına rağmen karanlık olduğunu, güneş’in yok olmasına rağmen gündüz denilen varlığın ortaya çıktığını görüyoruz. güneş’ten yansıyan ışınları gündüze çeviriyor." "kutuplarda namaz vaktinin girmemesi gibi bir şey söz konusu değildir.
--! spoiler !--

işin acı tarafı su...normalde abdülaziz bayındır daha "modern" ilahiyatçılardan. mesela cübbeli ahmet hoca'ya sorsan insanlık kaç yaşındadır diye 7000 yaşında hadis var der geçer. bayindir ise dini ayetler ile bilimsel verileri birlikte okuyalim tayfasindan. yani kuran'i indiren ve evreni yaratan ayni allah'sa celiski olmamasi lazim.

peki ne var bunda? aslında karanlık diye itin götün sokulan meşhur ortaçağ felsefesidir bu. galileo galilei'yi galileo galilei yapan olay dünya'nin güneş etrafında döndüğünü söylemesi ya da teleskopu icat etmesi değildir. ona bakarsan aristarkus galileo 2000 sene önce yunanlılara "hacı bu ay ve güneş tutulmalarının zeus'la alakası yok, ay dünya'nin etrafında, dünya güneş'in etrafında dönüyor...araya girme olduğu zaman tutulma oluyor" dediği gibi üzerine dünya'nin çapını bugünkü değerlere oldukça yakın bir şekilde hesaplamış ve gökyüzündeki yıldızların güneş'le temel olarak aynı olduğunu sadece çok uzakta oldukları için ufak gorunduklerini falan söylemiştir.

galileo'nun büyüklüğü bilimi dinden ve felsefeden arindirmasidir. "hacı ben gözlem yaptım, matematiksel modelleme yaptım dünya dönüyor sen ne dersen de, yıllar geçiyor farketmesen de" diyen galieo, "ee ayetle çelişiyor bu" diyen dönemin ilâhiyatçı din adamlarına "hacı o beni alakadar etmez..incil cennete nasıl gideceğinizi anlatır, şemanın nasıl çalıştığını değil" demiştir.
(0)70449 #2  #70449
içeriği dezenformasyona uğramış aldatmaca iddiası. aslen gündüz denen varlık (!) elflere küsmüş o yüzden altı ay kutuplara uğramıyor, gece denen varlığı başlarına salıyor. ama aslında elfleri kıskanıyor ve onlarsız yapamıyor, o yüzden altı ay da başlarının tatlı belası oluveriyor.
(0)70471 #3  #70471
ilahiyatçıların eşlerine mesaj: allah rızası için şu kocalarınızla sevişin, kafalarını boşaltamadıkları için çok sıkıntılı konuşuyorlar. hayır biz onların derdini anlıyoruz da, dünya yanlış anlayacak, prestijimiz bozulmasın.

beyin süblimleşmesi geçirten hezeyanların aktarıldığı ilahiyatçı cümlesi.
(0)70485 #4  #70485
tıpkı gök itmesi gibi bir durum...

nereden biliyorsunuz dünya'yı güneş'in aydınlattığını..? belki güneş'i dünya parlatıyor..?
(0)70500 #5  #70500
"yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden" sözünü doğrular nitelikteki beyanattır. böyleleri "tutmasaydım düşüyordun ehehe" esprisi yapmak için adamı uçurumun kenarına götürür, iter tutmaz. "naaptın lan" diye sorana da " gelmeseydi abi benle uçurumun kenarına" der. bunların ilmi elma şekeri, kanarsan babafingoyu sokar mâbâdına...
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: