brazilian jiu jitsu

brazilian jiu jitsu

Tümünü Göster [1]

25089 #1  #25089
kökleri klasik japon dövüş sanatı jujutsu'ya, daha modern akrabalığı ise modern judo'ya dayanır. brazilian jiu jitsu (bjj) aslında jujutsu/judo'nun ağırlıklı olarak yer tekniklerini içeren ve gün geçtikçe teknik yelpazesi genişleyen bir yorumudur. japon dövüş sanatları ustası mitsuyo maeda'nın, brezilyalı carlos ve helio gracie kardeşlere jujutsu ve judo tekniklerini içeren bir eğitim vermesini takip eden süreçte brazilian jiu jitsu ağırlıklı olarak yer tekniklerini ihtiva eden bir biçimde gelişimini sürdürmüştür. gracie jiu jitsu ve brazilian jiu jitsu farklı disiplinler olmalarına rağmen temelde aynı eksende metodlara sahiptirler.

gracie ailesinin ikinci ve üçüncü kuşak üyelerinin de katılımıyla özellikle brezilya ve abd'de popülerleşmeye başlayan bjj, vale tudo turnuvaları ve ufc gibi küresel organizasyonlarla itibar kazanmaya ve güçlenmeye başlamıştır. luta livre gibi benzer disiplinlerle de büyük oranda benzerliklere sahiptir.

içerik olarak hem defansif hem de ofansif anlamda çok çeşitli bir teknik yelpazeye sahip olmakla birlikte diğer bazı dövüş sanatlarına nazaran rakibin etkisiz hale getirilmesi anlamında bir çok avantaja sahiptir. hem dojoda hem de sokakta efektif bir dövüş sanatıdır. gi adı verilen kıyafet ile ve no gi diye tabir edilen kıyafetsiz olarak icra edilen iki ana metodu bulunur. uluslararası turnuvaları ve federasyonu bulunmaktadır. gracie ailesinin üyelerinin ve gracie akademilerinden eğitim alan aile dışındaki üstadların kurduğu bir çok bjj takımı ve sporcusu çeşitli turnuvalarda mücadele etmektedir.

ülkemizdeki başlıca temsilcileri, (bkz: gökçehan kırbaç), (bkz: ertan balaban), (bkz: eren anlar), (bkz: burak değer biçer)'dir. ülkemizde de bir federasyonu bulunmaktadır.
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: