cumhuriyet halk partisi

cumhuriyet halk partisi

Tümünü Göster [77]

81816 #74  #81816
seçim bildirgesini paylaşmış...
zaten bildiğimiz şeylerdi bunlar ama bir kere daha öne çıkan maddeleri irdeleyelim;

*ana dilde eğitim
*dersim olaylarının arşivlerinin açılması
*koruculuk sisteminin kademeli olarak kaldırılması
*avrupa yerel yönetimler özerklik şartlarının uygulanması
*kürt sorunu meclis'te çözülmesi
*eşit yurttaşlık

ana dilde eğitim: t.c. devleti, vergi veren türklerin vergileriyle, bırakın vergi vermeyi, elektriği bile kaçak kullanıp parasını türklere ödeten k*rdlere, anadillerinde eğitim görebilmeleri için çok yüklü miktarda bir bütçe ayıracak, ayırmak zorunda kalacak. bu okullarda okuyan k*rdler türkçe öğrenmek zorunda kalmayacak, öğrense de yetersiz olacak. peki bu okullarda okuyanlar üniversite ve lise giriş sınavlarında ne yapacak? kendiler için ayrıca k*rdçe soru kitapçıkları hazırlanmak zorunda kalınacak, ki bu da türklerin ödediği vergilerle dolan hazineye ekstra bir külfet oluşturacak. peki ya üniversiteyi kazanan k*rdler, üniversitelerde de mi k*rdçe eğitim görecek? eğer öyleyse bu nasıl sağlanacak? en önemlisi de türkçe öğrenmek zorunda kalmayan k*rdler, k*rdçe bilmeyen t.c. vatandaşları ile nasıl iletişim kuracak?

dersim olaylarının arşivlerinin açılması: türkiye cumhuriyeti kuruluşunda hem emperyal devletlerle savaşmış hem de bu devletlerin maşalığını yapan islamcı ve k*rdçü isyanlarla. dersim isyanı da bu isyanlardan biridir. laik türk cumhuriyetine isyan eden islamcı k*rdçüler bir karakola saldırmış, türk askerlerini katletmiş, isyan bayrağı çekmiştir. bunun üzerine atatürk gereğini yapmış ve devletin tunç eli vasıtası ile bu isyanı bastırmış, isyancıların çok az bir kısmını da idam etmiştir. bu olaydan sonra da osmanlı döneminde dersim olarak anılan yerin adın tunceli olarak değiştirilmiştir. bu olayda ne gibi bir terslik var? bu olayın neyini araştıracaksınız? araştırma sonunda ne diyeceksiniz? atatürk burada katliam yapmıştır mı diyeceksiniz? idam edilen isyancılara iade-i itibar mı yapacaksınız? erm*ni yemuş hanım ile k*rd kamil bey'in oğlu dersimli kemal'in cevap vermesi gereken sorular bunlar.

koruculuk sisteminin kademeli olarak kaldırılması: pkk'nın daha rahat hareket edebilmesini sağlayacaktır. en çok pkk'yı sevindirecektir.

*avrupa yerel yönetimler özerklik şartlarının uygulanması: ciddi bir muamma. ne gibi özerklikler verilecek, sonucunda neler yaşanacak, meçhul. herifler kazandıkları belediyelerin bile tüm imkanlarını pkk'ya lojistik destek olarak kullandılar.

kürt sorunu meclis'te çözülmesi: nasıl olacak bu? eğer tbmm'de kabul edilirse, türk vatandaşı, devletin resmi dilinin türkçe olması gibi maddeler anayasa'dan çıkartılacak mı? türkiye, türk devleti olmaktan feragat edip, tıpkı belçika gibi kimliksiz bir devlet mi olacak, kantonlara, eyaletlere mi bölünecek? ya da diyelim ki k*rdlerin talepleri tbmm'de veya olası bir referandumda reddedildi, kürdler taleplerinden vaz mı geçecek, pkk silah mı bırakacak?

eşit yurttaşlık: şu anca eşit yurttaşlık yok mu? t.c. vatandaşı olan herkes yasalar önünde eşit haklara sahip değil mi? k*rdler herhangi bir ayrımcılığa mı uğruyorlar? anayasaya t.c. vatandaşları türk ve k*rd halkları tarafından kurulmuştur diye madde mi eklenecek? >>> çanakkale'de 72. ve 77. alaylar
bunun adı eşit yurttaşlık değil, türk kimliğini silmek ve k*rdlere imtiyazlı vatandaşlık vermektir.

netekim toparlayacak olursak; (bkz: türkiye hepimizin olsun kürdistan sadece kürtlerin)
(0)Tümünü Göster [77]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: