güney azerbaycan

güney azerbaycan

Tümünü Göster [2]

70143 #2  #70143
guney-azerbaycan 570f708cd3a8a.
doğu azerbaycan, batı azerbaycan, zencan ve erdebil eyaletlerinden oluşan ve yaklaşık 25 milyon azerbaycan türküne ev sahipliği yapan, türkçe konuşulan bir bölge.

türkiye'de başta türk milliyetçileri olmak üzere hemen hemen herkes burayı iran işgali altındaki topraklar olarak görür ama bu son derece yanlıştır. doğrusu ise anavatandan koparılan parçanın aslında günümüzdeki bağımsız azerbaycan toprakları olduğudur. şöyle ki, iran toprakları anadolu'dan önce türkleşmiş bir ülke olup 9. asırdan 1979 iran devrimine kaçar kesintisiz olarak türk devletlerinin egemenliğinde yaşamıştır. 1828 yılında çarlık rusyası ile iran'ı yöneten türk kökenli kaçarlar arasında yapılan savaş sonucunda 1828'de türkmençay antlaşması imzalanıyor ve günümüzdeki bağımsız azerbaycanın olduğu ülkenin kuzey hissesi rusların eline geçiyor. sovyetler dağılınca da sans eseri bağımsızlığını ilan ediyor. bu yüzden gerçekte anavatandan koparılan parça kuzey azerbaycandır.

iran devletinin türklere türkçe eğitime izin vermediği söylenir. doğrudur ama 1000 yıl boyunca ülkeyi türkler yönetirken de hem devlet dili hem de eğitim dili farsçaydı.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: