Kobanê

kobanê

Tümünü Göster [12]

41552 #2  #41552
kuzey ırak'ta türkmenler katledilip sürgüne zorlanırken sesini çıkarmayan kişilerin şimdi aynı şeyler bu şehrin başına gelince kardeşlik insanlık mesajları vermeye başlamasına neden olan şehir.
(0)41581 #3  #41581
bu şehirin başına gelenlerle ilgili eleştirilmeyen tek birim ışid şu anda. kemalistler, akp esad, amerika, japonya, fiji adalarındaki yerliler falan aklına kim gelirse şu an "ışid'a destek vermek" ile suçlanıyor.

koca koca adamlar kafa koparıp o kafalarla futbol oynuyor, bir kısmını demir çubuklara geçirip bir kısmını da saçından tutmuş anahtarlık gibi elinde döndürüyorlar farkında mısınız? bunu yapanlar robot falan değil kuduz da değil, normal senin benim gibi insanlar. aralarında mühendis de var. her nasılsa hiç eleştirilmiyorlar. sanki adamlar çocuk ya da sanki birinin kuduz köpeği. türkiye, kemalistler, amerika, esad falan da bunların ebeveyni , bunları "zaptedemiyor".
(0)41585 #4  #41585
fransa'da kürt eylemcilere 'defolup gidin burada eylem yapacağınıza ışid'le savaşın' tepkisi verilmesine sebep olmuş.

--- alıntı ---

bir haftadan bu yana fransa'nın marsilya kentinde eylem yapıp ışid'i protesto eden kürt eylemcilere, marsilya emniyet müdürü'nün özel kalemi gilles gray "burada eylem yapacağınıza fransa'dan defolup gidin ve ırak'ta, suriye'de islam devleti'ne karşı savaşın" diye tepki gösterdi.

--- alıntı ---

haber linki
(0)41635 #5  #41635
2012de ypg isimli silahlı birliklerce işgal edilmiştir.
biri türkmen derdinde biri kürt derdinde bazısı rabia diye ağlar hanginiz doğru söylüyor lan
(0)41655 #6  #41655
türkiye cumhuriyeti 1974 yılından beri sınırımızın dışında ki hangi toprağa müdahele etmiş ki buraya müdahele etmesi bekleniyor ?

kobane de olanlardan türkiyenin suçu yok mudur ? vardır. işid her ne yapıyorsa biraz da suçlusu türkiyedir. türkiye hangisine müdahil oldu bu zamana kadar ? hiç birine. şimdi neden müdahil olunması bekleniyor ? türkiye kobaneden gelen 150-200 bin insanı topraklarına kabul etmedi mi ? etti. çözüm süreci zarar görürmüş. çözüm süreci nedir ? 2 hafta önce diyarbakırda 3 özel harekatçı öldürülürken çözüm süreci yok muydu ? türk bayrağı arşdan indirilirken çözüm süreci yokmuydu ? okullar yakılıp duruyor , nerede çözüm süreci ? protesto hakkı deniyor. bu insanlar neden protesto edemiyor ? ulan okul yakmak mı protesto. dün muş malazgirtten öğretmenlik yapan arkadaşım aradı okulu çevrelediler , ne yapacakları belli değil diyor. bir de bütün bu olanları geziyle bir tutanlar var. onlar neyin kafasını yaşıyor hiç çözemedim.

yine tekrarlıyorum şu an ortadoğuda ne oluyorsa suçlusu biraz da biziz. daha doğrusu akp hükümetinin politikası.
(0)41661 #7  #41661
ayn el - arab ya da kürtçe ismiyle kobané suriye'nin on dört ilinden biri olan halepe bağlıdır. 2004 sayımında şehrin nüfusu 44 bin kişi çıkmıştır.bu nüfusun çoğunluğunu kürtler az bir kısmını ise türkmen arap ve ermeniler oluşturmaktadır(1). şehir 1912 yılında küçük bir tren istasyonu olarak kuruldu.ermeni tehciri sırasında bölgeye gelen ermeniler bir köy kurarak ilk yerleşimi başlattılar(2).suriyenin türkiye ile sınırlarını demiryolu boyunca ayırması üzerine sınıfın diğer tarafında kalan ayn el-arab halkı bugün dahi türk tarafı ile etkileşim içindedir.
2012 yılında başlayan suriye iç savaşı sırasında şehir pkk'nın bir kolu olan ypg tarafından aynı yılın haziran ayında ele geçirildi. (bu örgütün başta musul olmak üzere teker teker yerleşim yerlerini ele geçiren ışid adlı örgütten kayda değer tek farkı, etnik ve ideolojik olarak farklı kaynaklardan besleniyor oluşlarıdır. ha bi de bu örgüt kafa kesmek yerine kurşuna dizmeyi tercih ediyor). bu şehire gözünü diken ışid 2014 yılının başlarından itibaren civar yerleşim birimlerini ele geçirmeye başladı.16 eylül 2014 tarihinde ise kobane'ye tam teşekküllü bir saldırı başlattılar.ekimin başlarında şehrin savunmaları birer birer düşmeye başladı.bölgeden yükselen "where is us airfoce ?(3) " nidaları (marksist leninist örgütümüz baş düşmanına yardım için yalvarıyor,evet) ve koalisyon çıkarlarının ( petrol.) tehlikeye düşmesi üzerine kürtlerin abisi amerika ve yancıları ışid mevzilerine yönelik hava saldırılarına başladı. şu anki durumda ypg güçleri kaybettikleri bir kaç bölgeyi geri almayı başardılar. ışid ilerleyişi durmuşa benziyor fakat militan sayısı kobané nüfusunun iki katı olan tecrübeli askerleri ve ağır silahları bulunan ışıd örgütünün şehri er geç düşüreceği öngörülüyor. ( amerika tatlı sosyalizm solculuk oyunlarına izin vermiş gibi görünüyor.aferin kardeş kardeş oynasın çocuklar.sür gerilla,berivan destanı falan.)
(1)- Kaynak
(2)- Kaynak
(3)- Buradan
savaşı canlı takip etmek isteyenler için kaynaklar
vikipedi canlı haritası ve başlığı : Harita ve uzantıları
the telegraph canlı yayını : Yayın ve makale
liveleak: ana makale ve alt başlıklar

edit: imla falan
(0)41771 #8  #41771
marsilya'yı birbirine katmaya yeltenen kürtlere ayar veren marsilya emniyet müdürlüğü kabine gilles gray'in görevinden alınması için fransız iç işleri bakanlığı tarafından işlem başlatılmış.

ilgili haber
(0)41775 #9  #41775
günlerdir ayn el-arab'taki bütün sivillerin türkiye'ye iltica ettiğini (bm'ye göre bu rakam 185 bin, kaynak götü olanlara göre ise 500 bin), kentin an itibariyle kimsenin yaşamadığı, olsa olsa çok cüzi bir miktarda sivilin kalmış olabileceğini, ışid'in de çok büyük bir ihtimal onlara dokunmayacağını, kentte kalan doğru dürüst tek canlı kitlenin sadece ve sadece mevzilenen ypg'lilerin olduğunu ve ilçenin hayalet bir şehir vaziyetinde olduğunu haykırdım durdum. ayn el arab'lı kürt sivillerin türkiye'de emin ellerde olduğunu yazdım. türk metropollerini birbirine katan hdp/pkk'lıların iddia ettiği gibi ışid'in kenti düşürmesi durumunda orada bir kürt holokostu yapmayacağını çünkü ortada holokost yapılacak bir kitlenin olmadığını söyledim; sokaklarımızı istila etmiş teröristlerin tek dertlerinin kürt siviller değil ypg'li terörist unsurlar olduğunu bas bas bağırdım.

yukarıdaki satırları okuduysanız bir de şu haber linkine bir tıklayıp okuyunuz lütfen. haber linki

--! spoiler !--

afp ve reuters ajanslarının haberine göre, cenevre'de basın toplantısı düzenleyen mistura, kobani'de halen çoğu yaşlı 500 ila 700 arasında kişi olduğunu söyledi.

--! spoiler !--

özetle, birleşmiş milletler suriye özel temsilcisi staffan de mistura ayn el arab'ta halen 500 ila 700 arasında çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu kürt sivilin kaldığını, kentteki meşru müdafaya destek olunması için ise türk yetkililerden mülteci geçişine izin vermesi gerektiğini söylemiş. ayrıca mistura ışid'in kenti düşürmesi durumunda katliam yapmasından ve kafa kesmesinden derin endişe duyduğunu dile getirmiş. bakın buraya not düşüyorum, ışid kenti aldığında ypg'liler ve kanton yöneticileri dışında (tabi kaçmazlarsa) kimseye dokunmayacak. dünya kadar kürt teröristin savaştığı ışid'in kürtlerle bir alıp veremediği yok. onların şu anki tek derdi pyd ve silahlı kanadı ypg. kürtler eğer şii olsaydı evet o zaman endişe etmekte haklı olurduk (nitekim yezidi kürtleri haritadan sildiğine hepimiz şahit olduk) ama şimdilik öyle bir tehlike yok. mistura, yukarıdaki endişesini dile getirmekle tek derdinin türkiye'yi suriye batağına sokmak olduğunu anlamamız güç olmasa gerek. zira yezidiği kürtler yahut şii türkmenler, nusayriler kıtır kıtır kesilirken o yetkililerin hiç birinin gıkı çıkmıyordu.

herkesin içi rahat olsun. artık evlerinize dönebilirsiniz, sosyal medyadan da olayları manipüle etmeye çalışmayınız lütfen. açık açık söyleyin derdinizin kürtler değil pkk olduğunu.
(0)41780 #10  #41780
o değil de pkk'nın kobane'yi bahane ederek yaptığı terör eylemleri yüzünden hiç alakası olmayan masum kürt vatandaşlar ırkçılığa maruz kalacak, ona canım sıkılıyor. akp'nin basiretsiz politikaları yüzünden ülke iyice bölündü, neredeyse ruanda'ya dönmek üzere. bu arada ışid'in katlettiği ve yerinden yurdundan ettiği zavallı yezidi kürtler de ekşi'de günlerdir hönküren pkk sevicilerin aklına gelmiyor artık nedense. çünkü onların niyeti masum sivil kürtlerin mağduriyetini dile getirmek değil, pkk yalakalığı yapmak, kavga çıkarmak. kobane de 2 hafta sonra unutulur gider, halk balık hafızalı çünkü.

ha bu arada hüda-par'lı kürtler hdp'li kürtlere saldırıyor, kafa ezmeler falan, millet internette türk-kürt kavgası yaparken akp kürdü kürde kırdırıyor.
(0)Tümünü Göster [12]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: