levent kırca

levent kırca

Tümünü Göster [9]

58452 #1  #58452
kaybettiğimiz çocukluğumuz. 90ların o iç sıkıntılı havasında bizi güldüren neredeyse tek kişiydi. ama devlet sanatçılığı ünvanını bile aldılar elinden. hoş.. o halkın sanatçısıydı zaten. ama ona yapılan tiranlık ve onun hep dik duruşu ancak örnek alınacak hüzünlü ve kahramanca bir hikaye. ışıklar içinde uyusun.
(0)58453 #2  #58453
diktatörlere karşı dik durabilip kansere yenilen büyük insan.
(0)58459 #3  #58459
levent kırca vefat etmiş... çoğu kişi onu 1980'lerin ikinci yarısında trt ikinci kanala geçtiğinde (tv2) bu kanalda yayına ilk defa başlayan "olacak o kadar" ile tanır, siyasi görüşüne ve mizahına göre sever ya da sevmez, orası ayrı konu.

1975 öncesi doğanlar hayal meyal de olsa onu ilk kez siyah beyaz trt ekranında yayınlanan çocuk programı "oyun treni" nden hatırlar ama ben çok iyi hatırlarım:) çünkü tee 1970'lerin ortalarında bebeklikten yeni çıkmış ufacık bir çocukken, her akşam onun programını sabırsızlıkla bekler, daha çok genç bir yaştayken tren makinisti kıyafeti giydiği o "ilkel" çocuk programını ilgiyle izler, bittiğinde ise yaygarayı basardım "nooluur amaa bitmesiinn!" diye:) zavallı annem beni susturmak için -tabii şiddet hariç- her şeyi dener "yarın yine var kızım" derdi. o zamanlar televizyon programcılığı teknik açıdan çok geri, yayınlar günde akşam sadece 4 - 5 saat, ancak işinin ehli ve eğitimli kişilerce hazırlanan, şimdinin mahalle karısı kavgalarının, kahvehane muhabbetlerinin, üçüncü sayfa kepazeliklerinin ekrana taşınmadığı ciddi bir kurumdu.

şimdi o tren ebediyen durdu...
(0)58463 #4  #58463
--! spoiler !--

aç gözünü seyret tekrarı yok bunun
işimiz muhabbet efkarı yok bunun
arada bir dilimiz sürcer ise af ola
susmasını biliriz de kemiği yok bunun
olacak, olacak, olacak o kadar
olacak, olacak, olacak o kadar
niyetimiz kimseyi kırmak değildir
şuradakini buraya koymak değildir
arada bir zülfü yare dokunduk
tam yerine rast geldi manzara koyduk
olacak, olacak, olacak o kadar
olacak, olacak, olacak o kadar
niyetimiz kimseyi kırmak değildir
şuradakini buraya koymak değildir
arada bir zülfü yare dokunduk
tam yerine rast geldi manzara koyduk
olacak, olacak, olacak o kadar
olacak, olacak, olacak o kadar

--! spoiler !--


en bu sözlerle anımsayacağız onu , sesi kulaklarımızda .

olan olmuş evet ..
(0)58478 #5  #58478
90'lı yıllara olacak o kadar programı ile damga vurmuştu.90'lı yılların ilk yarısında komedi ağırlıklı iken program daha sonrasında siyasi eleştiri ağırlıklı olmuştu.çünkü sanatı halkın yararı olarak görüyordu.toprağı bol olsun
(0)58492 #6  #58492
acı haberiyle ülkemizde bir ışığı daha kaybettiğimizi gösterir.
(0)58567 #7  #58567
gerçekten büyük bir sanatçı olmayı başarmış kişioğlu.
yeri geldi oyunlarının biletlerini sattım, yeri geldi kendisi için oy istedim. yaşayanlar arasında saygı duyduğum nadir insanlardan. huzur içinde yat.
(0)58589 #8  #58589
sayın muhterem rte, kendi döneminde yeniden başlayan olacak o kadar'ın devamını engellemeyecekti. kendini korumak için yaptığı aşikar ama bence ters tepti. niye?

çünkü geçmişin siyasetçileri, hatta en sağ-otoriter olan özal, demirel, erbakan bile bunu asla yapmadı. tam tersi, başta özal olmak üzere, kendilerine ait karikatürleri albümleştiren, siyasetinin eleştirildiği oyunlara gidip, eğlenip, alkışlayan ve sanatçıları tebrik edenler bile oldu. bu insanlar, kendi dönemlerinde birçok hatalı, zararlı, kötü siyasi uygulamalar yapmış dahi olsalar, vatandaşların onları anarken bir yandan da gülümsüyor olmalarını mizahçılara, levent kırca'nın olacak o kadar'ına, zeki - metin ikilisinin devekuşu kabaresi'ne, müjdat gezen vs. ye borçlular. onlar bir yandan mizah yoluyla ülke siyasetini eleştirirken, aynı zamanda siyasilerin vatandaşların zihinlerinde yer eden profillerini yumuşatıyorlardı: özal'ın "tonton", demirel'in "şapkamı alır da giderim", erbakan'ın "kadayıfın altı kızardı mı?" olarak hala zihinlere yansıması bu yüzdendir. en çok nefret kazanmış kenan evren'in bile "netekim paşa" olarak insanları gülümseten bir yönü bulunur. tüm bunlar mizahçilar sayesindedir..

şimdi rte ne ile anılacak ileride? en hafifinden "uzun" lakabı ile... kendisi ile şaka yapılmasına, karikatürlerinin çizilmesine, skeçlerde canlandırılmasına yer verilseydi eğer, çok daha başka şekilde hafızalara kazınacaktı. gülümseten bir tarafı da olacaktı. ama maalesef fanatikleri hariç, herkes onu korkutan bir figür olarak anacak, yazık...

şimdi ebediyete gitmiş bu insana bol bol dua edebilirler, geçmişler olsun...
(0)Tümünü Göster [9]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: