Özgür insan

özgür insan

Tümünü Göster [7]

45881 #1  #45881
başkasının altında değil de kendi işinde çalışan insandır.
(0)45884 #2  #45884
anarşist olan insandır. ya da ben öyle sanıyorum.
(0)45889 #3  #45889
bir benzetme yapılacaksa eğer, dönemin modası olan konfeksiyon tarzında giysileri değil, kendine uygun modelleri bulup, terzisine diktirerek giyinen insandır.
(0)45903 #4  #45903
ne zaman ki en sevdikleriniz yanıltır sizi,
ne zaman ki birer birer düşürür herkes maskesini,
ne zaman ki yalnızlıktaki o muhteşem gücü keşfedersiniz,
işte o zaman başlarsınız gerçekten yaşamaya.
charles bukowski
(0)45955 #5  #45955
aydınlanmanın kurduğu, insan merkezli dünya tahayyülü fantezilerinden biridir. kant'a göre sapare aude mottosuyla hareket ederek, kendi aklını hiçbir dış iradeye bağlı kalmadan kendi kendine kullanmaya cesaret edecek insandır daha doğrusu bu şekilde özgürleşecek olan insandır, hem aydınlanma hem de kant referanslı özgür insan tam da modernizmin ilkelerine hizmet eden teleolojik bir insandır.
(0)45969 #6  #45969
kaba ve eski anlamıyla, köle olmayan insandır.

biraz daha ince bakmaya başladığımızda ise tanımı değişir, hatta bir yerden sonra yapılması imkansıza yaklaşır. zira kişinin, içinde bulunduğu sistemin gereksinimlerini istemeyerek de olsa yerine getirmesi(can atmadığı halde üniversite okuması, istemediği ve zevk almadığı bir işte çalışması vs.) sistemin kölesi olduğu sonucunu doğurabilir. peki kişi bunları ne için yapmaktadır? hayatının kalan kısmında özgürce yaşayabilmek için. yani? yanisi şu, özgürce alış veriş yapabilmek, ev, araba, bilgisayar alabilmek, internet kullanmak, makyaj malzemelerine sahip olmak şeklinde ve daha da uzatılabilecek, canın ne istiyorsa yapabileceğin bir liste oluşur. peki kişi bunları gerçekten istiyor mudur? ihtiyaçları ve zevklerinden oluşan bir liste midir yoksa dışarıdan pompalanan bazı yapay düşünceler mi ona bunları alması/istemesi gerektiğini öğretmiştir zaman içinde? insan istediğini yapabilir ama ne istediğini belirleyemez, görüşü devreye girer burada. isteklerinizi de sistem belirliyorsa eğer, daha çok şey istemenizi sağlayıp daha çok çalıştırabilir mi mesela sizi? ya da borçlanmanıza neden olabilir mi? gibi sorularla bir alt kademeye inilir. bir alt kademeden başka bir alt kademeye, bu böyle devam eder.

insanın kendisinin ne olduğunu ve ne istediğini bulması/bilmesi noktasına kadar gider. ki çevreden bu kadar etkilenen canlılar olarak yaşadığımız on yıllardan sonra 'öz'e ulaşmak imkansıza yakındır. gerekli olup olmadığı da ayrı tartışma konusudur gerçi.

özgür insan, kendi kararlarını veren insandır efendim. 'kendi' kelimesine yüklediğiniz anlama göre de özgürlük tanımı genişler, derinleşir. ve bazen yok olur.

edit: son cümle önemliydi, o eklendi.
(0)45970 #7  #45970
günümüzde köle olan insanların takma adı, gözlerinin boyanma durumu. ınsan özgür değildir.
(0)Tümünü Göster [7]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: