anadolu çomarı

anadolu çomarı

40805 #1  #40805
son günlerde sıklıkla kullanılmaya başlanmış itham. genel olarak milliyetçi, muhafazakar ve iç anadolulu akp seçmenine binaen bu söz söylenmektedir.
(0)41076 #2  #41076
ekşi sözlük'te yıllardır kullanılan bir ifade. kimsenin ceza aldığı ya da dava açıldığı da vaki değildir. fiilen uygulanan bir kanun değil yani, olsa ekşi'nin yarısı ceza alır ve bu lafı kullananları da takır takır uçururlardı. oysa her tanrının günü anadolu çomarı ifadesi barındıran başlık ve entryler gırla gidiyor, kimsenin de sikinde değil.
(1)41079 #3  #41079
toplumumuzdaki kadınların şark kurnazı, açıkgöz, paragöz, cahil, egemen güce biatçı, fesat, kuyu kazmakta usta, içi başka dışı başka olanlarına uzunca bir süredir nasıl kezban deniyorsa, bunların erkek versiyonları da budur...

amaç türkiye'nin anadolu topraklarında yaşayan belli bir bölgenin insanını, belli etnik kökenlerden ya da dinlerden, mezheplerden gelen "insan gibi insanını" aşağılamak değildir.

yoksa artık dile iyice yerleşmiş olan kezban sıfatını da "bütün türk kadınlarını aşağılayan, kadın düşmanı bir sıfat" diye rahatlıkla suç kapsamına sokabiliriz.

bu ince ayrımı yapmak lazım...
(0)41083 #4  #41083
kendilerine benzemeyenleri yok etmek isteyen yabaz cahilleri anlatan bir deyim olarak ortaya çıkmış, daha sonra amacından sapıp sosyal sınıf aşağılamaya dönüşmüş sanırım. ancak, kelimeleri ve düşünceleri yasaklayarak bunların altında yatan çok daha derin sebepleri yok edemezsiniz. bu anadolu çomarı lafı, akp iktidarı devrindeki kutuplaşmalar sonucu ortaya çıktı, bunu unutmayalım. kendini tehdit altında hisseden ve yaşam alanları yobaz ve cahil sınıfın temsilcisi olan iktidar tarafından günden güne daraltılmakta olan memleketin aydın ve eğitimli azınlığının çocukları, böyle laflar kullandıkları zaman 'ötekileştiriyorlar' diye siz de onları ötekileştirirseniz, çıkışı olmayan bir fasit direye girersiniz. yani 'faşistleri gaz odalarına atalım' demeye benziyor bu abartılı bir şekilde ifade edecek olursak. paradoks oluşuyor ve sorunlar masaya yatırılıp analiz edileceğine kutuplaşmalar kamplaşmalar daha da beter bir hale geliyor. bu çomar tepkisinin niye ortaya çıktığını, bu lafı doğuran sosyal dinamikleri masaya yatırıp incelemek ve üzerinde düşünmek lazım. pisliği halının altına süpürerek ya da burnunuzu tutarak odadan kaçarak hiç bir yere varılmıyor maalesef. bataklığı kurutmak yerine sivrisineklere girişmek gibi oluyor kısacası.
(0)41306 #5  #41306
sosyal sınıfı değil, bir zihniyeti tanımlamak için kullanılıyor. ekşi sözlük'te onlarca insan bunu kimler için kullandıklarını örneklerle listeliyorlar. mesela ali ismail'i linç edenler, parkta birbirine sarılan çiftlere namus bekçiliği yapanlar, millete namus bekçiliği yapıp kız çocuklarını ve kadınları taciz edenler, kızlarını okutmayıp eve kapatanlar, turistlere tecavüz edip öldürenler, oruç tutmayanları dövenler, cahil kalmayı bilinçli olarak seçen yobazlar, facebook'ta 'etekli ve çoraplı kızlar' diye gruplar açıp ufacık kızların fotoğraflarını paylaşarak iğrenç cinsel fantezilerini yazanlar, berkin elvan'ın acılı annesini yuhalayanlar, gezi protestolarında vatandaşa saldıran eli palalılar, tayyip'i karşılamaya kefen giyip gidenler falan. şurada güzel bir tanımını yapmışlar: https://eksisozluk.com/entr... bir de burada: https://eksisozluk.com/entr...

mesela ilkokul mezunu, köyden gelmiş, fakir olup tuvalet temizleyerek, çaycılık yaparak geçimini sağlayan ve boş vaktinde bir sürü kitap okuyan, kendini yetiştiren vatandaşa (ki ben de böylelerini bizzat tanıdım) kimse anadolu çomarı demez merak etmeyin.
(0)41318 #7  #41318
istese kafasının içini pırıl pırıl yapma potansiyeline sahiptir. ontoloji lafını ağzına sakız eden zamane gençliği henüz kreşte legolarıyla oynarken, bizim üniversitede doğu'nun bağrındaki aşiretlerden kopup gelmiş arkadaşlarımız vardı. bu çocuklar hayatlarında ilk kez okumak için urfa'dan diyarbakır'dan, kuş uçmaz kervan geçmez köylerden çıkıp gelmiş olmalarına rağmen, ne üniversite ortamında bira içen, mini etek giyen, sevgili değiştiren kızlara 'yollu' gözüyle baktılar, ne saygıda kusur ettiler, ne ateist arkadaşları yargıladılar, ne kendi kültürlerine çok ters olan metalcilerin arkasından en ufak bir laf ettiler. kendi işlerine güçlerine, derslerine baktılar. mezun olunca alayı büyük holdinglere girdi, kimi yönetici falan oldu. bir tanesi de akademisyen oldu, bizim okulda yardımcı doçentti en son. böyle o kadar çok var ki... köyden çıkıp kendini yetiştirmiş, yazar,çizer, sanatçı olmuş öyle insanlar var ki şaşarsınız. öyle çok istisnai şeyler de değil bunlar. anadolu'da sadece çomar yok, gayet güzel kalender insanlar da var. anadolu çomarı lafının bunları kapsamadığını da sağır sultan bile biliyordur herhalde.

not: amerika'daki versiyonunun beyaz olanına white trash, trailer trash, hillbilly diyorlar mesela. aynı bokun laciverdi. amerikan versiyonlarını görmek isteyen jerry springer show açıp bakabilir.
(0)41571 #8  #41571
kanlı canlı örneklerini videodan görebilirsiniz. sonra bunlara çomar deyince tatlı su solcuları ağlıyor. oysa o savunduğu çomar fırsatını bulsa kıtır kıtır kesecek götünü, yaşam hakkı tanımayacak, haberi yok.
(4)41574 #9  #41574
bağcılar sultanbeyli civarında yaşayan tatlı su hümanistlerini kızdıran ifade. fazla ekmek yemekten bunlar hep.

(bkz: tahıl aptalı)
(2)41577 #10  #41577
ekşi'yi aratmayan tartışmalara neden olan söz öbeği.

genel gidişat şöyle tezahür ediyor: bir taraf 'anadolu çomarı' olarak nitelendirilen yaşam formunun tanımını yapıp örnek veriyor. karşıt olan taraf ise argüman üretmek yerine sinir krizleri geçireriyor ve aynı dünya görüşüne sahip olan kitlenin genel olarak yaptığı şekilde 'onların ölmesini istiyorsunuz/öldürmek istiyorsunuz' suçlamasını yapıyor (çomar tanımını yapan tarafın yazdıkları arasında böyle bir ifade olmamasına rağmen).

yıllardır gerek forumlarda, gerek sosyal medya mecralarında gözüme çarpan bir şey bu: kimi zaman 'hümanist/solcu/hippi' olarak tanımlanan taraf, karşıt kampta yeralanları 'ötekileştirdikleri' diğerlerinin ölmesini dilemekle, hatta daha da ileri giderek onları naziler gibi gaz odalarında yoketme fantazileri kurmakla suçluyor (karşı taraf kesinlikle böyle imalarda bulunmadığı halde). yani, başka ortamlarda o kutba ait diğer kişilerin bu şekilde katliam çağrıları yapmış olmasını, tutup alakasız diğer kişilere 'yamama' ve dolayısıyla da kendisinin çok karşı çıktığı 'hepsini aynı kefeye koyma' ve 'ötekileştirme' davranışını, yani 'faşist' olarak nitelendirdiği ve nefret ettiği davranışı kendisi gibi düşünmeyen diğerlerine yapıyor. elimde istatistik bir veri yok, ama anekdotal olarak bu tür davranışları ekseri olarak 'hümanist/solcu/hippi' olarak nitelendirilen tayfanın yaptığını yıllardır gözlemledim. 'hümanist' geçinen tayfanın kendileri gibi düşünmeyenleri susturmak ve argüman sunmak yerine cazgırlıkla üste çıkmaya çalışma türü davranışlarına sayısız kez şahit oldum. yani karşı tarafı itham ederken, ettikleri şeyleri bizzat kendileri yapıyor ve gülünç duruma düşüyorlar.

bu sözlükte böyle bir durum oldu mu bilmiyorum, takip etmedim açıkçası. ancak, bir taraf eğer argüman ileri sürmek yerine iftira atma ve sinir krizleri geçirme gibi davranışlar sergiliyorsa, fanatik ve ekstremist olan taraf olduğundan dikkate alınmaması gerekir.

edit: aynı davranışı fanatik veganlar ve fanatik hayvan hakları savunucuları da yapmakta.
(1)41580 #11  #41580
hayatınızın her anında doğru şeyleri söyleyemezsiniz, doğru şeyleri düşünemezsiniz, yanlış argümanlarla, hatalı yönelimlerle hareketler yapabilirsiniz -ki bu çok normaldir, insanlığın doğası gereği, ancak önemli olan tutarlı olmaktır. belirli bir hayat görüşünüzün, belirli bir yaşam prensibinizin olmasıdır. bu noktada, dirayetli olmak, değişik durumlarda, aynı hayat felsefesinin oturttuğunuz görüşlerle ilerlemektir.

siktir git lan ibnetor, ne konuşuyorsun sen diyenlere;

anadolu çomarı ifadesi çok aşağılık bir ifade. hümanist bir mal olmakla gurur duyan bir insan olarak, insanların sırf dünya görüşü, ekonomik, sosyokültürel sınıflandırılmalarından dolayı böyle bir yaftalamaya maruz bırakılmaları en hafif tabirle ayıptır. şimdi bana, yok tecavüzcüler var, katiller var, çocuk tacizcileri var demeyin, kalbinizi kırarım, kimsenin o insanları savunduğu yok, demogoji yapıp ortalığı bulandırmayın. cahil veya cahil bırakılmış insanları, sırf muhafazakar, sırf akp 'ye oy veriyor, sırf eşinin başı kapalı, sırf ateistleri sevmiyor diye hakarete bulayamazsınız. barıştan, kardeşlikten dem vurup, hitler 'i lanetlerken, sonra gelip, senin gibi olmayanlara aşağılık muamelesi yapmak, iki yüzlülüğün de ötesinde alçaklıktır.

bir yazar var sözlükte, sözlüğün moderatörlerindendi, şimdilerde ayrıldı bu görevinden bildiğim kadarıyla. artık site ilgi çeksin, insanlar yazsın diye mi, yoksa böyle tartışmalar alevlensin diye mi bilmiyorum, ama sürekli provakatif başlıklar veya entryler döşüyor buralara. yurt dışında yaşadığını söylüyor sürekli, oradan güzellemeler yapıyor, yurt dışında yaşamasına karşın, sürekli bu ülkeye, bu ülkenin insanına bok atıyor, hakaretler savuruyor, aşağılıyor. yetmiyor, yurt dışında yaşayan, müslümanlara, göçmenlere ağır hakaretler söylüyor. şimdi burada tek tek ifşa edemem, isteyen açar okur, nefret dolu satırlarını. yok sansürcü zihniyet, ifade özgürlüğü diyenlere cevap bile vermem haberiniz ola.. bu yazarımız yazın türkiye 'ye tatile geldi, o günlerde bile oturdu tatil yörelerinin olumsuzluklarını sıraladı, düşünün yani. bu satırları yazarken, gerçekten kendi düşünceleri mi merak ediyorum. zira, böyleyse gerçekten, gelsin buralara, sıcağı, denizi görsün, antalya 'da mehtaba karşı 2 duble rakı içelim, biraz sakinleşsin, kendine gelsin. eğer bu yazılarını, dikkat çekmek için yazıyorsa, kendi düşünceleri değilse, yazdıklarımın hepsini de geri alıyorum orası ayrı..
(0)41589 #12  #41589
o "anadolu çomarı" zihniyetli insanların ne kadar çok konuşmaya hakkı varsa bunu gören aklı başında düşünebilen her insan bu yaftalamayı hak bulabilir kendinde bir ideolojiye sahip olmasının ya da olmamasının manası yok ki. o "anadolu çomarı" denilen sana,bana ne gözle bakıyor kimbilir ya da kimin umurunda? o yüzden yaftalamak hafif kalır yani. eh durum böyleyken hümanistlikten ölmeye gerek yok. herkese düşünce bazında bir rütbe verelim. hakkettikleri yerde hakkettikleri muameleyi görsünler de diyemeyiz. netice de böyle insanların bulunduğu düşünmeyen,tüketen,kolayca kandırılabilen bir toplumda yaşıyoruz.

ama ne var ki sevdiklerim,bazı optimist olmama neden olan hareketler,ülkemde yaşayabildiğim her güzellik benim buradan siktirip gitmememe nedendir. eh onlarda olmasa buralarda durulmaz gari.
(0)41591 #13  #41591
eğitim seni diğerlerinden farklı bir hale dönüştürmeyecekse o eğitimin de, o ahlakın da, etiğin de hiçbir manası yok. anadolu çomarı en hafif tabirle terbiyesizce bir yafta. doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılır. öyle insanlar var ki, kendisine köpek demek bile hafif kalabilir. ancak buradaki temel sorun şudur ki, sen her insana bu tip yaftalamalarla yaklaşırken o insanlardan ne kadar farklı olabilirsin ki?

her insan kendi doğup büyüdüğü çevreden edindiği ahlak bilgileriyle hayata başlar. bazıları bunun üzerine kor, bazıları ise bunlarla sınırlı kalır. anadolu insanı genelde aileden ve çevresinden aldığı ahlak bilgileriyle sınırlı kalmış, evrenin ve dünyanın temel ahlaki değerlerini bunun üzerine kurgulamıştır. sen üstün bir ahlaka sahip olduğunu iddia ederken, olaya yaklaşım tarzını "anadolu çomarı" skalasına indirgersen, sonradan alınan, geliştirildiği iddia edilen ahlakın, pek de değerli bir şey olmadığı çok rahat düşünülebilir ya da bu şekilde yorumlanabilir.

sahip olunan eğitimsizlik, işsizlik, gelir adaletsizliği gibi durumlar ahlaki temelde değişimi de, gelişimi de etkiler. dededen fakir, sürekli açlıkla, fakirlikle, yoksullukla uğraşmış anadolu halkları elbette ki hegel ahlakına sahip olacak değil. ancak biz de buna sahip miyiz? kendimiz sıradan bir "anadolu çomarından" ne kadar daha fazla ahlaklıyız dersiniz? "anadolu çomarı" ifadesine bakarak bunun pek de olumlu bir cevabı olmadığını söyleyebiliriz. belki de en çok anadolu çomarı ifadesini kullananlar, anadoluluklarından utanan insanlardan ibarettir. ortadaki ahlaki bir sorun (ateist yakını kesmek) bir başka ahlaki sorunla (anadolu çomarı demek) çözülemez kanaatindeyim.
(0)41597 #14  #41597
bu deyimde bir ayıp varsa eğer, o da "çomar" denilen köpeğedir. zira köpek dahil hiçbir hayvan türü, insanın içinde barındırdığı vahşete sahip değildir.

evet anadolu çomarı deniyor... neden anadolu? çünkü üzerinde yaşadığımız toprak anadolu'dur, batısıyla doğusuyla... bu toprak üzerinde yaşayan insanlar 21. yüzyılın internet başta olmak üzere tüm yaygın eğitim olanaklarına rağmen hala yüzlerce yılın tutucu, dışlayıcı, maddi ya da manevi şiddet gösterileriyle dolu "kültürü"ne sahip çıkıyor, hala bunu sürdürmeye çalışıyorsa, kendini bir gıdım eğitmeye çabalamıyor,bir tür "düşünmeme, sorgulamama konforu" içinde yaşıyorsa orada ciddi bir bozukluk, eleştirilecek bir yan vardır.

bunun maddi olanak azlığıyla, okul görmemişlikle hiç alakası yok. bundan otuz yıl öncesinde evet, ancak artık yurtta kendi içine kapanmış hiçbir topluluk göremezsiniz. herkes bilgiye öyle ya da böyle ulaşıyor. bilgiyi alıp, sorgulayarak kendini aşmak kişinin çabasına kalmış. bu çabaların hala çok az olduğunu görünce de ister istemez tepkilerin verilmesi çok doğal.
(0)41600 #15  #41600
daha önce tekrar tekrar vurguladım, ancak anlamayanlara bilal'e anlatır gibi tekrar anlatırsak, mesele bu sözün çirkinliği ya da kabalığı değil ve çok fazla kişinin diline pelesenk olduğu için bu lafı kullananlara kızıp köpürmek de havanda su dövmekten başka bir şey olmaz. bu laf bir tepki olarak ortaya çıkmıştır ve bir sürü insanın diline pelesenk olmuş, sosyal medya jargonuna girip iyice yerleşmiştir. bu lafın neye karşı tepki olarak çıktığını inceleyip anlamaya çalışmak yerine, kime neden dendiğini açıklamaya çalışana saldırırsanız bir yere varamazsınız. yani ad hominemlerle, iftiralarla, linçlerle hapırıp köpürmek ne bu lafı ortadan kaldırıyor, ne toplumu bölen korkunç uçurumu kapatıyor, ne de bu lafı bir tepki olarak diline pelesenk eden öfkeli kitlelerin var olduğu gerçeğini değiştiriyor. evet bu laftan tiksinebilirsiniz, protesto da edebilirsiniz, tepki de gösterebilirsiniz ancak bu cılız tepkiler ne o lafı, ne de bunu slogan edinen koskoca kitleyi ortadan kaldırmıyor maalesef, havanda su dövdüğünüzle, sözlüklerde bağırıp çağırdığınızla kalıyorsunuz.
(0)50223 #16  #50223
anadolu çomarı ithamı gibi genellemelerin temel problemi eleştirmek istenen odağın hedefinin şaşırıp haksız bir itham sürecine girmesi. yani sen bir davranışı ve o davranıştaki insanları eleştireyim derken öyle bir ifade kullanıyorsun ki suçsuz olanları da işin içine alıyorsun. kaldı ki suçlu olanların da böyle bir ithamı hak edip hak etmedikleri ayrı bir tartışma söz konusu. zaten genellemelerin problemleri de bu şekilde.

şurada da bahsettiğim üzere http://altersozluk.com/entr... izmir çomarı diye bir kavram çıkardım. gelen eleştirilere katılıyorum, oldukça sığ ifadeler söz konusu. maksat burada sığlık üzerine uygulandığında ne hissettiğini ortaya çıkarmakta. bu ithama karşılık bol bol küfür yedim doğal olarak. sonuç şu, insanlar kendilerine karşı yapılan genellemelere karşı oldukça rahatsız. ve savunma eğilimine giriyorlar. ee bir de şunu şöyle düşün, sana izmir çomarı diyen bir kişi var, o da muhammed eminoğlu, sen bunun üstesinden gelebilirsin. ancak her gün sana anadolu çomarı diyen yüzbinlerce insana karşı ne hissedersin? bu doğru bir şey mi? bu güzel bir şey mi?

anadolu halkının pek çok probleme sahip olduğu doğrudur. bu bazen bazılarının davranışlarına yansır ve kötü imaj bırakır. aslına bakarsanız her kesim bundan muzdariptir. bu işin çözüm yolu da bellidir. bu yol halkın standartlarını yükseltmekten geçer, daha iyi ücretten, daha iyi sağlık hizmetinden ve en önemlisi daha iyi eğitim sisteminden geçer. ekonomik durumu düzelen, sağlığı iyi olan, iyi bir eğitim almış kitleler problemli davranışlarını bir kenara bırakırlar. bu işin oluru budur.
(0)65318 #18  #65318
sözlükte konusu açıldığında bu durumu kabullenmeyip uzun entryler ile sitem eden kişilerdir.
(1)65375 #19  #65375
sadece anadolu insanına yüklemenin haksızlık olduğunu düşündüğüm kavram. zira, trakya'da da türüne rastlanmışlığı vardır.
(0)65376 #20  #65376
osmanlı devletinin politikaları sebebiyle cahil kalmış halkın mutaassıp torunlarıdır.

karamanoğlu beyliği hep aklıma takılır. yıkılmasıydı nasıl bir anadolu teşekkül ederdi, diye zaman zaman kendime sorarım. türkçeye ve türk halkının gelişimine destek olan bir beylikti. oysa, osmanlı, türk halkını iskan dışında kullanmama ve isyan girişiminde bulunmasın diye asimile etme çabasındaydı.

karamanoğlu beyliğini yad ederek, osmanlı' ya bir kez daha öfkelenmiş bir vaziyette sözlerimi sonlandırıyorum.

'' sizler evlad- ı osmanlı değilsiniz, ziyan-ı osmanlı' sınız''
(0)Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort kuşadası escort
Son Yapılan Yorumlar: