cihangir solcusu

cihangir solcusu

51987 #23251  #51987
bir zamanlar rte'nin "demokrasi" vaatlerinin peşinde tuzlukla koşmuş, kemalistleri darbecilik ve vesayetçilikle suçlamış, yetmez ama evet diyerek rte'yi bugünkü konumuna getirmiş, kendi korunaklı yaşamlarında sefalarını sürerken, günümüz "yeni türkiye"sini gariban milletin başına bela etmiş, şimdi ise rte'ye düşman olup, hdp'lilerin "demokrasi", "halkların kardeşliği" gibi palavralarının peşinden tuzlukla koşmaya başlamış ve bunu yaparken de bir zamanlar darbeci ve postal yalayıcı diye yaftaladıkları kemalistleri bu sefer de ırkçı ve faşist olarak yaftalamakta olan, türkiye'deki en omurgasız, sayıları bir avuç olmasına rağmen sahip oldukları medya gücüyle sesleri en çok çıkan ve halkı manipüle eden kesim...
(0)51990 #23252  #51990
hainlikleri ve omurgasızlıkları dillere destan bir sürüngen türü.
(0)51995 #23253  #51995
"faşist" yaftası ile aynı görevi gören bir diğer iğrenç yafta.

genellikle sonuçlanamayan tartışmaların sonunda kullanılır. önce karşındakinin görüşlerini, entelektüel birikimini ölçersin. sonra klavyeye abanarak paragraflarca yazı dökersin, kendini mutlu ve bilgili addersin. karşıdan da aynı uzunlukta bir cevap gelir. tartışmanın sonucunda da yapıştırırsın "faşist" veya "cihangir solcusu" yaftasını, eklersin bir de "vatan haini" tanımını; tüm tartışma oldu bittiye gider ve birden bire başladığın noktaya dönüp kendi yolund devam ederek, karşındakinin ne kadar salak olduğunu düşünür ve egonu bol bol tatmin edersin.

şu kısa literatürü değerlendirelim. lafa değil, lafı söyleyene bakmak gerek. bana söylenen şu lafın haddi hesabı yok mesela. "barış" dersin, "kardeşlik" dersin, "demokrasi" dersin; ve cevap gelir; cihangir solcusu. bu yaftanın altındaki kavramlara rağmen hdp'ye ve hdplilere "cihangir solcusu" demeniz; onları aşağılamaz, yüceltir.

kullanım amacını hiçbir zaman öğrenemeyeceğim galiba. bir insan neden "barış" istemez ki? bir insan neden "kardeşlik" ve "demokrasi" istemez ki? tüm bu güzellikleri arzulmayan bir insanın amacı ne olabilir ki? kendi görüşlerini neye dayandırıyor olabilir ki? tüm görüşlerin ortak noktası (faşizm dahil) "rahat bir yaşam" değil midir? bu yaftayı hararetle savuran insanlara hatırlatmak gerek ki; barışın, kardeşliğin, demokrasinin hdp ile veya akp ile alakası yoktu. bu terimler tamamen geçmişten gelen tecrübelere dayanır. geçmiş, insanlara savaşın, kan dökmenin, haksızlığın "kötü" olduğunu öğretti. tarih kitaplarında geçen savaşlar konularında anlatıldığı gibi 10 binlerin öldüğü/öldürüldüğü bu iğrenç eylemleri okurken algılayamıyor muyuz? ve aynı insanlar unutmamalıdır ki, barışı sana veya bana değil; herkese gelmeli. "bana dokunmayan yılan bin yaşasın." fikrini benimsemeye devam ettiğimiz sürece yılan korkusuyşa yaşamaya devam edeceğiz.
(2)52031 #23254  #52031
romantiktir
(0)52165 #23255  #52165
şapka inkılabı gibi bir garabeti protesto eden insanların idam edilmesini bile meşru gören; aralarında faşistlikte dünya klasmanında insanları barındıran, avrupa aydınlanmasına öykünüp "hümanist"i hakaret gibi kullanan; fransa'yı örnek alıp, fransa 5. cumhuriyeti ilan etmişken "2. cumhuriyetçiliği" vatan hainliği telakki eden kemalistlerin tahakkümünden kurtulmak için (bkz: denize düşen yılana sarılır) akp gibi bir partiye destek olmuş ve şimdi de ironik bir şekilde akp'nin neokemalist bir partiye dönüşmesi karşısında akp'nin tahakkümünden kurtulmak için hdp'ye destek veren insan.

gördüğüm kadarıyla, bu insanın karakterinde eleştirebileceğim esas nokta; kendi dünya görüşü için mücadele verip bedel ödemekten çekinmesi/korkmasıdır. ayrıca bu vatandaşlarda, anladığım kadarıyla, yetmez ama evet kampanyasında görüldüğü gibi olmayacak duaya amin demenin ve wishful thinkingin bokunu çıkarma eğilimi mevcut.
(0)52169 #23256  #52169
kemalizm nefreti yüzünden ne sol ile ne demokrasi ile ne de hümanizm ile alakası olmayan odaklar tarafından davar gibi güdülür...

link...

oysaki daha birkaç nesil önce şeriatçı birer yobaz olan ailesi kemalizm sayesinde ehlileşmiş, kendisi de kemalizmin kendisine sağladığı imkanlar sayesinde traş olmayı öğrenip bir kaç kitap okuyabilmiş ve çıktığı yumurtayı beğenmez hale gelmiştir.
(0)53669 #23257  #53669
içlerinde suriye'deki iç savaşa devrim, ışid için karşı devrimci örgüt diyecek kadar devreleri yakmış olanları vardır. esad suriye kemalizminin temsilcisidir. gezi 3 gün sonra darbecilerin yuvası olmaya başlamıştır. islamofobi ağızlarından düşmez. gel gelelim içlerinde bulundukları teori deryasından kalkıp bir günlüğüne rakka'ya gitseler neler olacağını tahmin etmenin zor olmadığı gruptur.

edit: imla
(0)53704 #23258  #53704
aralarında bkm mutfak mensuplarının da bulunduğu, sonradan görme, cihangir bebeleri.

neden bkm mutfak? çünkü, bunlar türkiye' deki sanatçı ve tiyatro anlayışını sezdirmeden devşirdiler.

soner yalçın' ın 4 eylül' deki yazısını da görünce ''tamam'' dedim. böyle düşünen tek kişi ben değilmişim. sizlere soner yalçın' ın yazısını okumanızı tavsiye ediyorum.
(0)53824 #23259  #53824
cihangir-solcusu 55ee87ed92984.jpg
postmodernist solcudur
felsefi kısımlarını siktir edersek kimlik meseleleri siyasetimizin ne kadar merkezinde yer almakta asıl kavga buradan çıkmaktadır.

bu konuda liberaller ve sosyalistler benzer bir yaklaşıma sahiptir. kimlik meseleleri önemli olmakla birlikte birincil dert değildir, çok büyük oranda ana sorunun yansımalarıdır. mesela liberal açıdan bakarsak esas olan insanların kimlikleri sebebiyle ayrımcılığa uğramaması ve kimliklerini özgürce yaşayabilmesidir. keza sosyalistler için aslolan emek sermaye çatışmasıdır, kimlik yine işin tuzu biberidir.

benim için alevilerin yaşadığı sorunlarla lgbt bireylerin yaşadığı sorunların temeli aynıdır ve benzer çözümler gerektirir. nedir bunlar devletin gerek yasal olarak gerek de pratikte ayrımcılık yapmaması ve toplumda bu bireylere karşı nefret söylemlerinin ve nefret suçlarının engellenmesi.

postmodernist soldaysa kimlik siyaseti esastır, onlar toplumu kimlik çatışmaları üzerinde görür. bu sebepten ötürü bazı radikal feministlerin erkeklerin kadın hakları eylemine katılmasından hoşlanmaz. normalde kadın haklarını savunmak için kadın olmaya gerek yoktur çünkü bu özünde birey vs toplum/devlet meselesidir. ama postmodernist paradigmadan bakarsak bir erkeğin kadın hakları yürüyüşüne katılması rahmi koç'un 1 mayıs'ta "yaşasın sosyalizm", "mülkiyet hırsızlıktır" diye bagirmasina benziyor. pipi sahibiyse otomatikman ezen oluyorsun.

ha türkiye üzerinde ekstradan su dönüyor
bir grup kesim kemalizm ile olan hesaplaşmasını önce akp üzerinden şimdi de hdp üzerinden yapıyor. bu kesim sayıca az olsa da medya ve akademilerde önemli bir güce sahip. aslında inceden inceye kullandıkları kesimi aptal zannediyorlar. yani akp'lilerin beyni yok, biz onları yönetiriz kafası da var. ya da benzer şeyi pkk için de söyleyebiliriz. yani cemil bayık iki tane kicik kırık http://diken.com.tr yazarı istedi diye silah mi bırakacak.

bu kesimin turkiye'deki geleneksel solla catismalari birincil tehdit kim meselesinden cikiyor. eskiden akp mi daha buyuk tehdit kemalistler miydi olay. simdi pkk mi daha buyuk erdogan mi?

cihangir solunun bence ikinci hatası ise kemalist dediğimiz kesmin geçirdiği evrimi görmemesi ve chp'nin %25-27'lik kesmini komple nur serter ilan etmesiydi. artık kimse "mehmet görmez yerine yaşar nuri öztürk gelse dib'le ilgili sıkıntı kalmaz" demiyor, diyanet işleri başkanlığı'nin bizzat varlığı tartışılıyor. keza anadilde eğitim konusu da öyle. ya beyaz türk parasını bastırdıktan sonra fransızca eğitim aldıktan sonra parasını bastıran kürt niye almasın (devlet eliyle bu işin yapılmasına karşıyım o ayrı mesele). ya da eskiden kemalistler özelleştirmelerin kendisine karşı çıkardı ama devletin ekonomide bu kadar baskın olmasının başta havuz medyası olmak üzere sonuçlarını görünce artık o kadar da karşı çıkmıyorlar. çünkü günün sonunda erdoğan dediğin adam ambulansın peşinden giden araba gibi sistemin mevcut açıklarını sömürüyor.

sonuç olarak
(bkz: postmodernistleri niçin öldürmeliyiz)
(0)53827 #23260  #53827
sadece rte düşmanlığına kendi evini bile yakabilecek kadar iq azlığı çeken, senelerce askerlerimizi öldürmüş pkk'yı kucaklayan hdp'ye oy veren ''biz bağğrış istiyoğruz amaa'' zihniyetinde olup hdp'nin esas amacını bilmeyen, senelerce dağlarda gorillalık yapmış kişilerin kurduğu bu partiyi ülkenin geleceğini düşünüyor zannedecek kadar akıllı solcu çeşididir.

bunlara göre selahattin demirtaş sevgi pıtırcığı, abdullah öcalan barış güvercini, diğer hdp'liler barış askeri.
(0)55764 #23261  #55764
cihangir solcusu olabilmek için herkesin gittiği istikametin tersine gitmeniz yeterlidir.heriflerin ayarı bozuk,hedef her zaman azınlıkta kalarak kendince fiyatını korumak.
(0)64672 #23262  #64672
altan biraderler'in on yıllar öncesinden tanımını yapıp savundukları ikinci cumhuriyet'in takipçileridirler. atatürk'ün kurduğu sistemi faşizm olarak gören ama özgürlük adına ülkeye faşizm getirebilecek her şeyi -kamusal alanda tesettür, etnik kökenlere göre yapılanma vs.- savunan solcu (!) tipidir.

emekle, çalışanların hak ve özgürlükleriyle işleri pek olmaz. olsa da göstermeliktir.
(0)79893 #23264  #79893
çoğu yurt dışında okurlar. hani fransa'da, amerika birleşik devletlerinde ve diğer avrupa, asya'nın güzel okullarında. gerçek cihangir solcusu, sonradan görme lümpen değildir. türklüğü inkar etmez, gidip pkk'ya destek verecek kadar düşmemiştir. ha bunları eleştiren ve '' cihangir solcusu'' dediği için kan kusan tiplerde genellikle bu cihangir ortamlarında takılmış ama istediğini alamamış türk olup, hümanistliği sadece kürtlere yönelik olan tiplerdir. zaten ekşi sözlükte çoğunluk bu olduğu için maalesef bu tarz saçmalıklar da debeye girer. bu işler böyledir. hümanist sevgi pıtırcığı ol, fransızlar sana güzel gözlerle bakarlar, ama cihangir'de seninle arkadaş olmazlar, seni takmazlar, işlerini görür atarlar. bu böyle bilene. yetmez ama evetçiler gibi ülkenin en önemli kararlarında ülkelerini çok sevdiğini iddia eden tatlı su solcuları gibi bazen hayal kırıklığı işlere imza atarlar. yapacak bir şey yok, biz bunları böyle kabul ettik. iki tane üni bitir, kürt gardaşlarla kanka ol, azıcık avrupa gör, hegelden bir kaç kitap oku, al sana cihangir solcusu ya da cihangir tatlı su solcusu, ya da çakma solcu. bunlardan her yerde var. terörizmi övenlerin yanında olurlar, övmez isen yukarıda görüldüğü gibi sana ateş püskürtürler. kimse ama kimse molotof atan, polise taş atanlarla aynı yerde olmak aynı ideolojide olmak zorunda değil. bu zihniyet zaten değişmedikçe, göreceksiniz yetmez ama evetten sonra gene hayal kırıklığı yaşayacağız az kaldı. o zaman burada yazılan çizilen, üç beş tane saf tipi kandırıp hdp'ye oy verdirten tipler de kaçacaklar, tıpkı yetmez ama evetçiler gibi sessizliğe gömülüp, her seçim öncesi geri gelecekler. klasiktir bu el classicodur. olmadıkları gibi görünmeyi çok severler, eziklik psikolojisi ve çoklu kişilik bozukluğudur bu bir bakıma.

onun yerine nişantaşı solcuları daha adam gibidir. ha ikisi aynı bokun lacivertidir.
(1)Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: