son 7 günün başlıkları

0
103 başlık / 140 entry
hüseyin nihal atsız

hüseyin nihal atsız

1236 #101  #1236
türk tarihçi,edebiyatçı ve fikir adamı. bozkurtların ölümü, bozkurtlar diriliyor, ruh adam, z vitamini, dalkavuklar gecesi, deli kurt romanlarının ve yolların sonu şiir kitabının yazarı. türk milliyetçiliği fikrinin son asırdaki en önemli fikir insanlarından. daha ortaokul yıllarında tanıdım atsız ata'yı bozkurtların ölümü isimli romanını okudum, ardından bozkurtlar diriliyor ve ruh adam... ruh adam'ı okuduktan sonra osman paşa'nın plevne müdafaasına merak saldım. hüseyin nihal atsız sadece bir roman yazmıyordu, türk'e türk'ü anlatma çabası içerisindeydi, meraklandırıyordu. 3 mayıs 1944 türkçülük davasındaki duruşunu öğrendikten ve o donem üzerine araştırma yaptıktan sonra daha da saygı duyar oldum kendisine. fikirlerinden taviz verse çok rahat bir hayat sürebilecekken tabutluklara razı olmuş bir dava adamıydı... türk islam sentezine karşı çıkmış saf türk milliyetçiliğini savunmuş, iyi de yapmıştır. kitaplarında ve makalelerinde doğrudan ahlak konusunu da işlemiştir. karakterlere çok güçlü ahlaki özellikler eklemiş ve adeta türkçü gençliğin önünde rol model olarak sunmuştur. özümsemiştir bunu da genellikle birikimli türkçü kardeşlerim. özümsemeselerdi olamazlardı bu kadar karizmatik ve mert, içten içe dipleri düşmezdi komünist ablalarımızın. neyse ciddiyete tekrar dönelim örneğin ruh adam isimli kitaptaki selim pusat karakteri tam bir rol modeldir aslında, içinde yaşadığı o gel-git durumları, nefsiyle mücadele halleri. yine onun arkadaşı şeref çok güçlü ahlak yapısı olup, düşüncelerinden taviz vermeyen, dürüst, fedakar bir karakter. kitaplarındaki her dialog aslında bir münazara havasında geçer, basit günlük konuşmalara yer yoktur pek. aynı zamanda duygu, aşk adamıdır da hüseyin nihal atsız, kara propagandayla ruhsuz bir katil gibi resmedenlere bakmayın. aşık olmayan birisi yazabilir mi şu mısraları
gönlümdeki azgın devi rüzgarlara attım;
gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.
gözler ki birer parçasıdır sende ilahın,
gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin!
bir başka füsun fışkırıyor sanki yüzünden,
bir yüz ki yapılmış dişi kaplanla hüzünden...

bu mısralar atsız ata'nın "geri gelen mektup" isimli şiirinden veya

kalbin benim olsun diyorum çünkü mukadder...
cismin sana yetmez mi? çabuk kalbini sök, ver!
yoktur öte alemde de kurtulmaya bir yer!
mutlak seveceksin beni bundan kaçamazsın...

ram ol bana, ruhun yeni bir aleme girsin...
yazmış kaderin: aşkıma ömrünce esirsin!
aklınla, şuurunla, hayalinle bilirsin.
mutlak seveceksin beni bundan kaçamazsın...

bu mısralar da "mutlak seveceksin" isimli şiirinden.

ideolojik yaklaşılıp bir kenara atılacak, korkulacak bir karakter değil atsız. bir bilim adamı, ideolog, şair... durağı uçmağ, "vaktiyle bir atsız varmış, var olsun" diyen evlatları daima güçlü olsun.
(0)18083 #102  #18083
yazdığı tarih kitapları başucu eseri olabilir.
romanları için aynı şeyi pek söyleyemem.
(0)18203 #103  #18203
--- alıntı ---
trrrrum,
trrrrum,
trrrrum!
trak tiki tak!
makinalaşmak istiyorum!

beynimden, etimden, iskeletimden geliyor bu!
her dinamoyu
altıma almak için çıldırıyorum!
tükrüklü dilim bakır telleri yalıyor,
damarlarımda kovalıyor
oto-direzinler lokomotifleri!
trrrrum,
trrrrum,
trak tiki tak
makinalaşmak istiyorum!
mutlak buna bir çare bulacağım
ve ben ancak bahtiyar olacağım
karnıma bir türbin oturtup
kuyruğuma çift uskuru taktığım gün!
trrrrum
trrrrum
trak tiki tak!
makinalaşmak istiyorum!

--- alıntı ---

nazım hikmetin bir şiiri. evet, nazım hikmet gibi bir şairin(!) karşısına şair kimliğiyle dikilmesiyle bahtsızlık yaşadığı doğrudur. ne tarafından anlarsanız!

gelelim yağmur atsızın komünist olmasına.yağmur atsızın bir yazısı:

(http://haber.stargazete.com...)

--- alıntı ---

hattâ “yağmur atsız, komünist” diye bir altbaşlık bile bulursunuz. okuduğunu anlamakdan âciz bu odun kafalılar birbirlerinden habersiz olarak bu sonuca nasıl varmışlardır meçhûlüm.

--- alıntı ---

başka diyecek sözüm yok.
(0)36102 #104  #36102
ahmet kaya için "ya abi pkk'lı taaam ama ben şarkıları için dinliyorum bik bik bik" diyen insanların atsız'ın bilim adamı ve sanatçı yönünü görmezden gelmeleri çok üzücü.

atsız'ın ırkçı fikirleri hiç kuşkusuz kabul edilemez ama türk tarihini öğrenmek istiyorsanız diğer bütün tarihçilerin eserlerini bir yana bırakınız. atsız bir türk ırkçısı olmasına rağmen türk tarihi üzerine yazdığı eserlerinde hep objektif davranmıştır, kendi ırkını kayırmamıştır. örneğin evliya çelebi'nin seyahatname'sini hazırlarken içindeki kürt ve kürdistan ifadelerine dokunmamıştır [bilenler bilir devletin bastığı seyahatnamelerde bu kavramlar sansürlüdür].

yukarıda zikrettiğim hususlar edebiyat konuları içinde geçerli. yukarıda birileri nazım'ın karşısına çıkmasını bahtsızlık olarak görmüş ancak yine bilenler bilir ki atsız o dönem nazım'a saç baş yoldurtmuştur. ayrıca eminim ki bunu söyleyen arkadaşımız bir kere bile olsun atsız'ın şiirlerini açıp okumamıştır, okumadan yorum yapıyordur. keza nâzım'ın şiirlerini okuduğunu da sanmıyorum. yeri gelmişken (bkz: hüseyin nihal atsız vs nâzım hikmet )

atsız'ın tâ 70 sene önce değindiği konularda haksız olduğunu düşünebilir miyiz? daha o yıllarda nurculuk diye bir şey yokken, said nursi elinde sepet sepet yumurta sakın beni unutma oradan oraya sürgüne giderken atsız makalelerinde nurculuk'un yakın bir gelecekte kök salacağını ve devleti ele geçireceğini söylemiş durmuştur (bkz: nurculuk denen sayıklama). tabi o bunları söylerken kimse atsız'ı kaale almıyordu ama şimdi durum ortada. aynı şey kürtler içinde geçerli. atsız ortada daha pkk yokken, apo daha vitaminken kürt hareketinin bir gün ülkenin başına bela olacağını yazmış durmuştur (bkz: kızıl kürtlerin yaygarası). tabi o bunları yazarken rakipleri onunla hep alay ediyordu ama bugün atsız'ın haksız olduğu iddia edilebilir mi? geldiğimiz durum ortada, atsızın dikkatleri çektiği kürt hareketi devleti masaya oturttu ve maymun gibi oynatıyor. heykeller falan o konulara girmiyorum.

ha son olarak da kürt şair cigerhun'u
çoğumuz biliriz. bu şair türkiye'deki pembe götlü solcu, türkü bar solcuları diye tabir edilen kesim tarafından devrimci bilinir. hatta kendisi bir dönem suriye komünist partisi üyeliği yapmış. ama internetten bir kaç şiirini okuduğunuzda göreceksiniz ki atsız'ın ırkçılığı cigerhun'un ırkçılığının yanında fransız hümanizması gibi kalıyor. birini devrimci/iyi kabul edip ötekisini faşist/kötü olarak görmeniz apaçık ifadeyle ikiyizlülüktür ve ikiyizlülük de çok kötü bir şeydir hiç tavsiye etmiyorum.
(0)44714 #105  #44714
sadece ırkçı ve kafatasçı düşünceleriyle gündeme gelmesi saçmalıktan bir şey değildir.edebi yönü çok iyi biridir aynı zamanda fakat hep geri planda gelir.

en iyi eseri için

(bkz: ruh adam)
(0)49836 #106  #49836
her şeye rağmen doğru bildiği yoldan hiç sapmadan yürüyen adam.
(0)57448 #107  #57448
tabi atatürk sevgisini dövlet öğretir, ama misal apo sevgisi, uff doğuştandır, anlayamazsınız.

kürt ırkçı olamaz, haşa, adamlar sonuçta 15 trilyon yıllık tarihe sahip, evren onların yüzu suyu hürmetine yaratıldı, higgs bozunu kürttür misal, bunu herkes bilir, asıl adı da keko bozunudur da işte foşik dövlet asimile etmiştir.

çok ırkçı bi insandır, keşke şöyle olaydı arkasından yiğit falan derdik, ya da kürt olaydı, adolf'un kendisi olsa ne yazar, zinhar ırkçı olamaz.
(bkz: #15183488)
(1)57505 #108  #57505
nedense hep musa anter'e benzetiyorum kendisini.
(0)57633 #109  #57633
solucanlarla geçtiği dalgalarla, saçlarını kasıtlı olarak hitler gibi yapıp ırkçılık üzerine mülahazalar yaparak kendini kasıtlı olarak antipatikleştirmiş, patik gibi adamdır. şurada bir tane kitabını açıp da okumamış insanlar, kendi küçük çaplarında büyük bir dehayı karalamakla mükelleftir. tüm serisi lise son sınıfa kadar başucu kitabım olan ve sonrasında bir ilçe ülkü ocağına bağışladığım, yine de arada acaba yine gidip alıp da tekrar okusam mı diye düşündüğüm, bir çok hikaye kitabı ''niye şimdi bitti ki?'' diye düşündüren, şiir konusunda çok ciddi bir edebi birikime sahip, kendi dava arkadaşları tarafından ırkçılık turancılık davasında satıldığında yolların sonu gibi bırakın söylemeyi, adı geçtiğinde bile tüyleri diken diken eden, komünistleri hiç bir zaman ciddiye alıp ciddi ciddi cevap vermişliği olmayan, neşeli, sistem tarafından ömrü boyunca ezilmiş olmasına rağmen dimdik durmayı başarmış bir insandır o. makaleler 1-2-3-4 eserlerinde asıl fikirlerine dair bir çok ciddi cevap bulabilirsiniz, okuma yazmanız varsa tabi. 6. filo eylemlerini haklı gördüğünden said nursi denilen karakterin gericiliğini anlatış şekline, mustafa kemal sevgisinden, asyaya duyduğu özleme kadar, binden fazla yazı kaleme almıştır. 3 mayıs türkçülük günü'nün sebebidir de aynı zamanda. onu savunmak için kızılayda toplanan onbinlerce genç, atsız'ın öyle bir talebi olmamasına rağmen onu lider kabul etmiş ve inönü hükümetini sallamıştır. eğer bugün türk milliyetçiliğini bir kenara bırakın türklükten söz edebiliyorsak bu adamın verdiği mücadele sayesindedir. inönü muhtevasının atatürk'ü silme girişimine karşı verdiği cesur savaş bugün bile etkilerini sürdürmektedir. aynı zamanda benim gözümde türk dilinin en güzel aşk şiiri olan geri gelen mektup adlı eseri de son dönem moda solcularının dışında bir çok birikimli solcu tarafından da ''ya ırkçı falan ama adam duyguları o kadar güzel anlatmış ki...'' şeklinde içten içe okunmakta ve beğenilmektedir.
(0)57647 #110  #57647
ruh adam isminde şimdiye kadar okuduğum en iyi kitaplardan birininin yazarı.

normalde ne bu kadar milliyetçilikten, ne de bu kadar edebiyattan hoşlanırım. bu kitap iyi yalnız.
(0)62938 #111  #62938
şiirleriyle gönüllere giren, kitaplarındaki hayali kahramanlara aşık olunan, düşünceleriyle türkçülük fikriyatını benimseyenlerin düşünce dünyasını oluşturan büyük bir fikir adamıdır. ruh adam, bozkurtların ölümü, bozkurtlar diriliyor, çanakkaleye yürüyüş, z vitamini, deli kurt gibi günümüz türkiyesinin en iyi tarihi romanlarını türk edebiyatına kazandırmıştır.

vaktiyle bir atsız varmış derlerse ne hoş
anılmakla hangi bir ruh olmaz ki sarhoş

sözleriyle çok uzatmadan bitirelim. atsız, en az nazım kadar önemli bir şahsiyettir. iyi ki bu coğrafya da doğmuştur.
(0)63661 #112  #63661
geçenlerde şöyle bir yazısına rastladım. ''sen milliyetçiliğe düşman olan türk, kürt devleti kurmak için bunca türk'ün kanına giren şeyh sait'in torunlarından birinin başbakan veya devlet bakanı olmasına da ses çıkarmazsın.'' sanırım dengir mir fırat şeyh sait'in torunlarından biridir.adam bayağı ileri görüşlüymüş.
(2)63793 #113  #63793
iyi bir tarihçi ve edebiyatçıdır. fakat çok kötü bir politikacıdır ve benim görüşüme göre de türkçülüğü saptırmıştır. çünkü bulunduğu 2.dünya savaşı koşullarına uygun olarak davranmış, ileriyi görememiş birisidir. başbuğ atatürk'ün yobazlarla olan savaşından sapmış, hitlere bezer garip pozlar vermiş, katı ırkçılık yaparak atatürk'ün türk milliyetçiliğinden sapmış, amerikanın çıkarına uygun olarak yobazlarla savaşacağına komünistlerin peşine düşmüş, bu sayede yobazların rahat nefes alıp yayılmalarını sağlamış olanlardan biridir. sadece komünistlerle uğraşmasını nazi hayranlığına bağlıyorum, başka açıklaması olamaz. ayrıca 2. abdülhamit gibi islamcının allahı bir padişahı nasıl gök sultan yapmıştır hayret. abdülhamitin bırakın türkçülükle alakasının olmasını, türk lafı duyunca beti benzi atan birisidir. bu olayıda kendisini hapse atıp, işkence eden ismet inönü ve devlet içinde yeralan eski ittihatçı yeni cumhuriyeçi kadroların 2.abdülhamitten ölümüne nefret etmesine bağlıyorum (düşmanımın düşmanı dostumdur). yobazlarla savaşımıza devam etmeliydik atsız bey, yanlış yaptınız. yine de yiğidi öldür hakkını ver, bugün türkçülük akımından sözedebiliyorsak bunu kendisine borçluyuz.
(2)65068 #114  #65068
her iki oğlu da tam birer hayal kırıklığıdır.
(0)74997 #115  #74997
hakkında doyurucu bir belgesel izlemek için entry'ye gömdüğüm videoyu izleyiniz.
(0)Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: