son 24 saat

0
0 başlık / 0 entry
aliya izzetbegoviç

aliya izzetbegoviç

67113 #1  #67113
1925 doğumlu, gençlik yıllarında islâmcılık suçundan 5 yıl hapis yatmış, hukuk, sonra ziraat fakültesini bitirmiştir. avukatlık ve bir inşaat firmasında yöneticilik yapmıştır. islâm manifestosu adlı bir kitap yazmıştır. bu kitap 1983'te kovuşturmaya uğradı. 12 müslüman aydınla birlikte tutuklandı. 1950 öncesinde kurulmuş olan mladi müslümani adlı örgütü yeniden örgütlemek suçundan 14 yıl hapse mahkum edildi. 1989 yılında yugoslavya'nın dağılma süreci sırasında ilan edilen af sonucu özgürlüğüne kavuştu. 1990 yılında islam manifestosu'nu yeniden bastırdı. izzetbegoviç'in islâmi kimliğinden ziyade, siyasi kararlılığının ve mücadelesinin bir simgesi oldu. yaptığı referandumlarda rakip sırp partiler tarafından baskı yapıldı.

bosna'nın kahramanıdır. herkes tarafından çok sevilen kurtuluş cumhurbaşkanıdır.
entelnektüel kişiliği, idealistliği, dürüstlüğü, bilgeliği, kominizmin, sırpların, hırvatların yıldıramadığı önünde eğilesili 'bilge kral' dır.
(1)73562 #3  #73562
sevemediğim adam kendisi iyi bir insan olabilir ancak savaşta iyi insanlıktan çok, iyi stratejist iyi komutan iyi lider olmak gerekiyor. kendisi radovan karadziç tarafından mecliste net bir şekilde tehdit edilmesine rağmen bağımsızlık taraftarı davranmıştır. yine kendisi bosna'nın kantonlara bölünmesini önce kabul etmiş sonra ne hikmetse abd büyükelçisiyle görüştükten sonra imzayı çekmiştir. bosna bağımsız olmalıydı, olacaktı da zaten ancak kendisi ne zamanı iyi hesaplamış ne de savaştan önce yeterli hazırlık yapmıştır. istediği bağımsızlık kabul görmüş fakat bosna'nın %70'i birkaç ay içerisinde bosnalı sırpların eline geçmiş boşnaklar evlerinden sökülmüş ve katledilmişlerdir. keşke daha akılcı davranıp halkına daha az zarar verecek bir yol bulsaydı. bosna şimdi bağımsız ama %49'unda sadece sırplar yaşıyor boşnakların en yoğun oldukları bölgelerden doğu bosna'da boşnak kalmadı bunun bir sorumlusu da alija'dır.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: