dünün başlıkları

0
4 başlık / 4 entry
greyfurt

greyfurt

60470 #1  #60470
tadı biraz ekşi ama çok lezzetli meyvedir. çok faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterolü dengelemeye yardım eder, kanı temizler, karaciğeri temizler ve idrar söktürür.

(bkz: en sevdiğim)
(0)60472 #2  #60472
bir limon , bir greyfurt suyu sıkıldıktan sonra içine ezilmiş bir diş sarımsak karıştırılırsa ve gece uyumadan önce içilirse ; karaciğeri temizlemek adına güzel bir detoks ürünü elde etmiş olursunuz .
(0)60483 #3  #60483
ekşi ve hafif acı tadı olan greyfurt bir subtropikal narenciye çeşididir. greyfurt, ilk olarak tatlı portakal ile çapraz bir melez meyve olarak batı hint adaları olan barbados’da yetiştirildi. daha sonra ve özellikle son yıllarda bütün dünyaya yayıldı. ülkemizde ise son 8-10 yılıdır çok yaygın olarak tüketilmekte ve aynı şekilde üretilmekte.

greyfurt yaygın olarak daha çok çin’de ve amerika birleşik devletlerinde yetiştirilmektedir. hafif sarı kalın bir tabakaya sahiptir. iç kısmı portakala benzer. meyve çok sulu ve kırmızı, beyaz renklerde yetişir. bazıları çekirdeksiz yetişir, bazıların da ise tohumlar bulunur.

greyfurt sağlık açısından çok faydalı olan bir çok vitamin, mineral ve besin içermektedir. özellikle lif açısından çok zengindir. protein açısından zengin olan greyfurt yok denecek kadar az kolesterol içerir. farklı çeşitlerde yağlar da bulunmaktadır. folatlar açısından zengin olan greyfurt aynı zamanda, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin, a vitamini ,c vitamini ,e vitamini ve k vitamini içermektedir. potasyum açısından çok zengin olduğu söylenebilir. ayrıca mineraller açısından da zengin olan greyfurt kalsiyum, bakır ,demir ,magnezyum ,manganez, fosfor ,selenyum ve çinko içermektedir. beta karoteni bol miktarda içerir ve aynı zamanda likopen deposu olduğunu söyleyebiliriz.

a, c ve karote, likopen deposu olan greyfurt bu özelliği yardımıyla sağlık açısından çok geniş bir yelpazede fayda sağlar.

içerdiği bol miktarda vitamin ve mineraller yardımıyla greyfurt sağlık açısından bir çok fayda sağlamaktadır. kanserle mücadeleden, göz sağlığının korumasına, kilo vermeyi kolaylaştırmadan kanserle mücadeleye kadar bir çok açıdan sağlığımıza katkıda bulunan greyfurt, düzenli olarak tüketilmesi gereken meyvelerin başında yer alır. greyfurtun sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

greyfurt kilo vermeyi kolaylaştırır: greyfurtun içerdiği bol miktarda su sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır. bazı sağlık uzmanları düzenli olarak greyfurt tüketiminin kiloya neden olduğunu savunmalarına rağmen bunun bilimsel bir kanıtı yoktur. bir çok sağlık uzmanı greyfurtun şeker depolamak yerine kilo kaybını sağladığını belirtmektedir.

kansere karşı greyfurt: greyfurt vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olur. kansere neden olan kanserojen maddelerle içerdiği bol miktardaki flovanoidler yardımıyla mücadele eder.

greyfurt bir müshil görevi görerek özellikle kolon kanseri vakalarını azaltır, kolon kanserine yakalanma riskini ciddi anlamda azaltabilir. bunun dışında mukoza zarının sağlığını koruyan petkin açısından zengin bir meyvedir. günlük iki tane greyfurt tüketimi büyük oranda kolon kanserine yakalanma riskini azaltır ve kanser hücrelerinin ortadan kalkmasını sağlayabilir. petkin ayrıca sindirimin kolaylaşmasını sağlayabilir.

greyfurt görme yeteneğini korur: pembe ve kırmızı greyfurt görme sağlığı üzerinde çok etkilidir ve görme yeteneğini geliştirir. günlük olarak bir greyfurt tüketimi göz yorgunluğunu giderir. bunun dışında yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir.

artrit sorunlarını giderir: greyfurt artrite yol açabilecek eklem kıkırdağını kurar. ayrıca kalsiyum ve salisilik asit içerir, bu özelliğinden dolayı greyfurt artrit sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir bu konuyla alakalı çok daha etkili sonuçlar almak için elma sirkesi ve greyfurt suyu karıştırılarak tüketilebilir.

enfeksiyon hastalıkları için greyfurt: greyfurt flavonoid içeriği için vücuttan enfeksiyonları defetmek ve hastalıklardan bünyeyi korumak için çok etkili bir rol oynayabilir. her gün bir greyfurt yemek veya greyfurt suyu tüketmek kardiyovasküler hastalıklara karşı bağışıklık sağlar. greyfurtda bulunan flavonoid ve c vitamini ve mineraller ayrıca bu özelliğini destekleyici unsurlardır.

kolesterol sorunları için greyfurt: greyfurtta mevcut antioksidanlar da kişide kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur. milyonlarca insan, tehlikeli sonuçlara yol açabilir kolesterol sorunu muzdarip. doktorlar her zaman kolesterol düşürmek isteyen kişiler için değişik diyetler önerirler. kolesterol sorunlarından muzdarip kişilere genelde greyfurt da tavsiye edilir. bir tane greyfurt yemek t% 15 kolesterol seviyesini düşürebilir ve% 17 kadar trigliserid seviyelerini azaltabilir. greyfurt ayrıca kalp sağlığını artırır ve kalp hastalığın yakalanma riskini azaltır.

greyfurt karaciğeri temizler: greyfurtun bol miktarda ve farklı antioksidanlar içermesi karaciğer sağlığı açısından da faydalıdır. karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur, toksinlerin karaciğere zarar vermesini engelleyebilir.

dişeti sağlığını korur: günde yarım greyfurt tüketimi dişeti sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir. özellikle dişeti kanamalarını kalıcı olarak durdurabilir.

greyfurt solunum sistemi için faydalıdır: greyfurtun bol miktarda içerdiği c vitamini özellikle astım hastalığı için faydalıdır. astım ataklarının şiddetini azaltır ve atakların gecikmesine veya daha uzun aralıklarla geçmesine yardımcı olabilir. bunun dışında genel anlamda greyfurtun içerdiği besinler ve maddeler solunum sistemi sağlığına katkıda bulunur. özellikle çocuklarda, öksürük ve burun tıkanması sorunlarını ortadan kaldırabilir.

böbrek taşları için greyfurt: düzenli olarak greyfurt suyu tüketimi böbrek taşlarının gelişimini büyük oranda engelleyebilir. c vitamini içeriği yüksek, meyve suyu, idrarda ph değerini ve sitrik asit salgılanan hızını arttırmak için yardımcı olur. bununla birlikte içerdiği kalsiyum böbrek taşlarının oluşmasına engel olabilir.

greyfurtun cilt ve saç sağlığına faydaları: bol miktarda vitamin ve mineraller içeren greyfurt aynı şekilde cilt ve saç sağlığı için de çok faydalar sağlamaktadır. cildi zararlı güneş ışınlarından korur. cilt hücrelerinin sağlığını korur ve hasarlı hücrelerin onarılması için gerekli olan hayati besinleri barındırır aynı zamanda saç sağlığı içinde faydalı olan greyfurt, saçlara uygulandığında dökülme sorunlarını azaltabilir. greyfurt suyu saçlara doğal bir parlaklık kazandırır, yumuşatıcı özelliği vardır.

greyfurt tüketimi sağlık açısından bir çok fayda sağlamaktadır. bunun yanında aşırı tüketilmesi durumunda ve baz ilaçlarla birlikte tüketildiğinde yan etkilere neden olmaktadır. eğer her hangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışarak greyfurt tüketmenizi öneririz.
•eğer ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak greyfurt tüketmelisiniz, çünkü greyfurt bazı ilaçların etkisini azaltmakta veya yan etkilere neden olmaktadır.
•gebelik ve emzirme döneminde güvenli olup olmadığı konusunda yeterince bilimsel araştırma yok, bu yüzden en doğru az tüketmek ve doktorunuza danışmak.
•aşırı miktarda tüketilmesi meme kanserini tetikleyebilir. özellikle aşırı miktarda greyfurt suyu tüketiminden kaçınılması gerekir.
•hormon bozukluğu yaşayan kişiler doktorlarına başvurmadan tüketmemelidirler, bu tür hastalarda sorunu arttırıcı özelliği vardır.
•aynı şekilde kanserle mücadele eden hastalar doktor kontrolünde greyfurt tüketmelidirler veya tüketimi durdurmalıdırlar.
(0)60704 #4  #60704
çocukken annemin tezgah üzerinde bir bardak suyunu bırakarak beni tezgaha düşürdüğü meyve.

hala unutmam o portakal suyu beklentisinden çıkan acı tadı.

ah güzel annem ah. *
(0)Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: