selim ileri

selim ileri

Tümünü Göster [1]

75892 #1  #75892
türk edebiyatının yaşayan son değerlerinden.

kanımca, selim ileri; abdülhak şinasi, peride celal, kemal tahir, adalet ağaoğlu, orhan kemal, rıfat ılgaz, attila ilhan, necati cumalı gibi edebiyatımızın mahiyetini oluşturan yazarların neslinden. zira, günümüz post-modern yazarlarından kendisini ayıran birçok nitelik olmakla beraber, bence, en önemlisi edindiği ülküdür: türkçe! türkçenin yozlaşan günümüz kültüründen nasibini aldığı şu zamanlarda handiyse tek başına türkçeyi muhafaza etmeye çalışır. üstelik, köşe yazılarında hâlâ hangi kökenden olursa olsun yabancı sözcük kullanmamaya özen gösterir. ve ben şunu itiraf etmeliyim ki: türkçeyi selim ileri'den öğrendim.

yayınladığı kitaplar üzerine bir iki söz etmek gerekirse; yazarlığının ilk döneminde öykü kitabı ile başlamasına rağmen roman yazarak gerçek kimliğini oluşturmuştur. orta dönemde, yeşilçam filmlerine senaryo yazarlığı yapmış, dil işçiliğinde kendisini enikonu zirveye taşıyan eserler yayınlamıştır. son dönemde ise edebiyatımızda değer verdiği, sevdiği ve unutulmamasını istediği birçok eseri gün yüzüne çıkarmak için çabalamaktadır.

belki de ömrünün son dönemlerini yaşayan selim ileri'nin ülküsünü edinmek hepimiz için ve gelecek nesiller için gereklidir.

dipnot: şimdilerde radikal kitapta haftalık köşe yazıları yazıyor.
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: