türk dil kurumu

türk dil kurumu

Tümünü Göster [4]

1507 #1  #1507
türkiye'de türkçeden sorumlu olduğu, türkçeyle ilgili her şeyi bildiği sanılan ama -işin doğrusu- hiç de öyle olmayan kurum. "atanmış" üç-beş kişi bir masanın etrafında oturur, "acaba bugün ne tür gereksiz değişiklikler yapsak da milleti çıldırtsak" diye düşünüp uygulamaya alır; son yıllarda tdk'de yapılanın özeti bu.

dilin konuşarak yayıldığı, dilin doğrusunun tartışarak bulunacağı unutulmamalı. türkçedeki doğruları bulmak için tek kaynak noktası olarak tdk'yi almak son derece yanlış; tdk sadece fikir verebilir, "şöyle yap" diye diretemez!

bu kuruma karşı yıllardır yapılan eleştirilerin hiçbiri dikkate alınmıyorsa, kurumdakiler de eleştirileri yapanların türkçe üzerine çalışmalarını/emeklerini göz ardı edip sürekli burunlarının dikine gidiyorlarsa bu işte bir yanlışlık var; o yanlışlık da tdk'yi yönetenlerin "seçilmiş" değil, yıldırım hızıyla çıkarılan politik kararnamelerle "atanmış" olmalarından kaynaklı. senin türkçen, benim türkçem, onun türkçesi... iktidarın türkçesi, muhalefetin türkçesi, halkın türkçesi... ne saçma şeyler bunlar.

hayır hayır, kimse mecbur değil senin zırt pırt değiştirdiğin kurallarına uymaya. bunun yerine gidip arkadaşlarımla konuşurum, gerekirse birbirimizi kırarız, beki alınırız bu konuşmalarda ama gene de senin direttiğin o saçma kurallarından daha iyisini ve en önemlisi kullanışlısını, sağlıklısını buluruz. nitekim buluyoruz da.
(0)21913 #2  #21913
türkiye'nin içi en çok boşaltılmış kurumlarından biri, belki de en boş olanıdır.

başbakan'ın söylediği bir laf üzerine o kelimenin sözlük anlamını değiştirmesiyle hatırlanacaktır.

not: atatürk'ün vasiyetinde mal varlığını bıraktığı kurumdur.
(0)39909 #3  #39909
yabancı sözcüklere karşılıklar bulmaya çalışması her ne kadar son derece iyi niyetli de olsa, hemen herkesin diline çoktaaan yerleşmiş "cd" *, "aspiratör" * * * * gibi kelimeler için çaba göstermesi en basit tabirle abesle iştigaldir.

bilgisayar ve yonga gibi kelimeler de birer tdk ürünüdür mesela, ancak bunların asılları genel kabul görmeden yani kale boşken yenileri üretildiği için kabullenilmesi de o derece kolay olmuştur.

gerçi bu arkadaşlar gezi zamanında darbe'yi yeniden anlamlandırmıştı di mi?
(0)51227 #4  #51227
müsait'in tanımını şu şekilde yapmış kurumdur:

"2. tkz. flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)"

http://tdk.gov.tr/*

türkçe'yi korumak ve geliştirmek yerine zarar veren garip şey. eski yayın kolu başkanı nurullah ataç olan kurumdan bahsetmiyorum, bu farklı bir şey. aynı olamaz yani.
(0)Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: