yaz saati uygulamasının ertelenmesi

yaz saati uygulamasının ertelenmesi

Tümünü Göster [6]

13864 #1  #13864
bir zaytung haberi değildir. 30 mart 2014 yerel seçimleri ile aynı güne denk gelen yaz saati uygulaması kapsamında saatlerin saat 03:00'da 1 saat ileri alınması, hükümet tarafından 31 mart 2014 tarihine ertelenmiştir. konuyla ilgili olarak enerji ve tabii kaynaklar bakanı taner yıldız'ın açıklamasına gelince, kendisi "belki 1 saatten dolayı herhangi bir partinin oy kaybına sebep olmaksızın bu gerçekleştirilmiş olacak" değerlendirmesinde bulunmuştur.

edit: yani los angeles'tan dün 23:30'da geldim, 15 buçuk saatlik yolculuğun üzerine artı 9 saatlik gmt farkı yedim, gündüzüm geceme döndü, hiç de telefonumun, laptopumun özene bezene ileri almış olduğu saati 1 saat geriye alıp günümü zehir edemem. kusura bakmayın.

edit üstüne gelen edit: hükümetin bilişim anlayışı.

twitter'ın arkasında youtube var diyen, internet sitelerine girişi engelleyebileceğini zanneden zihniyet nereden bilsin teknolojiyi?

--- alıntı ---

(youtube: z4rkmgqq2so)
(0)75151 #2  #75151
erteleme değil;bildiğin iptal edilmesidir. 30 ekimden itibaren saatleri geriye almıyoruz. o tarihten sonra yurt dışı yolculuk yapanların iyi not etmesi gerekir.

ingiltere ile 3 saat; avrupa ile 2 saat fark olacak.
(1)75159 #3  #75159
avrupa ile ihracata dayalı çalışan özellikle endüstriyel şirketlerin çalışanlarının saat 20h00 den önce işten çıkamamasıyla sonuçlanacaktır...
(0)75170 #4  #75170
bilgisayar sunucuların saatlerini otomatik geriye almasını engelleyen yamaları bu tarihten önce yüklememesi durumunda özellikle parasal işlemlerde büyük sıkıntılar yaşanabilir. her konuda tersine gider olduk son yıllarda.
(0)75171 #5  #75171
ab'den umudu kesip yüzümüzü doğuya döndüğümüzün bir göstergesi olabilirmi diye düşündürten karar.
(0)75188 #6  #75188
yaz saati uygulamasının kalıcı kılınmasına ilişkin, elektrik mühendisleri odası'nın açıklaması şu şekildeymiş.
--- alıntı ---


elektrik mühendisleri odası basın açıklaması

yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılması hanelerin faturasını artıracak!

enerjide saat bilmecesi
bakanlar kurulu`nun 8 eylül 2016 tarihli resmi gazete`de yayımlanan kararıyla yaz saati uygulaması kalıcılaştırılmıştır. buna göre 30 ekim 2016 tarihinde saatler, 1 saat geri alınmayacaktır. böylece yaz döneminde gmt+3 dilimine çekilen saat uygulaması bir yıl boyunca kalıcı hale getirilmiştir. ancak emo`nun yaptığı çalışmaya göre yeni uygulamada geçerli kılınan gmt+3 saat dilimi kışın sabah saatlerinde aydınlatma ihtiyacı doğuracak olması nedeniyle uygun değildir. yaz-kış saati uygulaması devam ettirilmelidir. enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun noktanın gmt+2:30 olduğu saptanmıştır. yine yaz saati uygulaması da yapılarak ve gmt+3 yerine ileri bir nokta olarak gmt+3:30 dilimine çekilerek tasarruf miktarının daha da artırılması mümkündür.

ülkemizde ulusal saat dilimi; kışa denk gelen 5 ayda (kasım, aralık, ocak, şubat ve mart) izmit gmt+2, 30 derece doğu meridyeni, yaza denk gelen 7 ay (nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim) boyunca da ığdır gmt+3, 45 derece doğu meridyeni olarak uygulanmaktaydı. saatlerin ileri ve geri alınması; toplumsal yaşamda yarattığı karmaşadan, güne karanlıkta başlamanın uyku düzeni ve insan sağlığı üzerindeki etkisine; ekonomik ilişkiler ve turizm başta olmak üzere dış dünya ile uyuma varıncaya kadar pek çok açıdan tartışmalara yol açmaktaydı. uygulama; gün ışığından en etkin şekilde yararlanma noktasında da sorgulanıyordu.

bakanlar kurulu`nun yaz saatini kalıcılaştırma kararının gerekçesi kamuoyu ile paylaşılmamıştır. böyle bir karar, öncelikle bilimsel ve teknik çalışmalara dayandırılmalıdır. bu çalışma enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı bünyesinde yapılmalı, hatta ülkemizdeki sektörel gelişimi, bölgesel elektrik tüketim paylarını da dikkate almalıdır.

emo`nun yaptığı incelemeye göre; gmt+2:30 saat dilimi yani ordu-fatsa`dan geçen 37.5 derece doğu meridyeni türkiye için en uygun noktadır. bu nokta türkiye`nin her iki ucuna göre yaklaşık aynı mesafededir. böylece tüm türkiye`de daha dengeli ve eşit bir aydınlatma ihtiyacı oluşacaktır. buçuklu dilim belirleme, ülkelerin konumlarına göre dünyada başka ülkelerde de kabul gören akılcı bir çözümdür.

öncelikle altı çizilmesi gereken nokta, geniş yüzölçümü olan ülkelerde yaz-kış saati uygulamasının enerji tasarrufu açısından önemli olduğudur. yazın günler uzun olduğundan ileri saat uygulaması devam ettirilmelidir.

yaz ve kış saati için belirlenecek noktanın tespitinde ise yüzölçümü dağılımıyla birlikte bölgesel olarak enerji tüketim miktarları dikkate alınmalıdır. hatta sektörel gelişmelerin de değerlendirilmesi enerji tasarrufu açısından önemli olacaktır. örneğin sanayinin gelişmiş olduğu batı ile tarım ve tarımsal sulamanın önemli olduğu doğu arasında elektrik tüketim zamanları açısından da farklılıklar bulunmaktadır.

yaz saatinin kalıcılaştırılmasına dair alınan karar, ne yazık ki bu noktalar dikkate alınmadan verilmiş görünmektedir. nitekim yeni uygulama gün ışığından en etkin yararlanma açısından olumlu bir karar değildir. yaz saatinin kalıcılaştırılması, kış aylarında mesainin başladığı sabah saatlerinde elektrik kullanım ihtiyacını artıracaktır. özellikle batı`da yer alan illerimizde güneşin geç doğacağı gerçeği ile birlikte elektrik tüketiminin yoğun olduğu bölgelerin batı`da yer aldığı düşünüldüğünde alınan karar özellikle hanelerin elektrik faturasını artıracaktır. vardiyalı çalışan sanayi sektörü bir yana bırakılırsa yapılan uygulama ancak akşam saatlerinde aydınlatma ihtiyacı ortaya çıkan küçük işyerleri ve ticarethaneler için görece sınırlı bir olumlu etki sağlayabilir.

piyasalaştırılan elektrik sektöründe üretici ve dağıtıcıların kapasite fazlalığı ve buna bağlı olarak fiyat düşmelerinden yakındıkları bilinen bir gerçektir. bu koşullarda alınan kararla türkiye`nin elektrik tüketimini artırmaya yönelik manipülatif bir şekilde şirketlerin çıkarına olan bir müdahale mi yapılmak istenmektedir?

hem ülkemizin boşa enerji tüketiminin önüne geçmek ve cari açık üzerinde olumsuz etkiye sahip olan enerji yükünü artırmamak, hem de yurttaşların cebini yakan elektrik faturalarının kabarmasını önlemek için, yapılan yanlıştan geri dönülmeli; yaz-kış saati uygulaması devam ettirilmeli, saat dilimleri de en uygun noktayı belirleyerek yeniden düzenlenmelidir.

--- alıntı ---
(0)Tümünü Göster [6]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: