12 aralık 2017 alabama seçimleri

12 aralık 2017 alabama seçimleri

Tümünü Göster [2]

80123 #1  #80123
12-aralik-2017-alabama-secimleri 5a300b61be12d.jpg
donald trump‘ın adalet bakanı olarak atadığı jeff sessions‘ın senato’da boşalan yerini alacak vatandaşın belli olacağı seçimler
normalde alabama cumhuriyetçilerin kalesi, 8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri'nde trump alabama’yı %62 ile almıştı. ama bu sefer yarış daha kafa kafaya

democratic party'nin adayı eski bir hukukçu olan doug jones. savcı olduğu dönemde zenci kardeşlerimi öldüren ırkçı beyazları hapse attırmış, klasik merkez sol bir aday.

asıl bomba adaysa yine eski bir hukukçu olan republican party adayı ray moore. 30’larındayken liseli kızlara asıldığı ortaya çıkan moore elde incil, “alabama’yı yerli ve milli değerlere sahip birisi temsil etmeli” diye oy istiyor.

en son da “amerika birleşik devletleri anayasası’ndan 10. ek madde hariç sonrası atılsa bütün meseleler ortadan kalkar” dediği ortaya çıktı. normalde ilk 10 ek madde orijinal, 10’dan sonrası amerikan iç savaşı’ndan sonra eklendi. yani 10.ek maddeden sonrası dediği köleliğin kaldırılması, kadınlara oy hakkı verilmesi falan.
Roy Moore in 2011: Getting rid of amendments after 10th would 'eliminate many problems'

ve çok tanıdık bir şekilde amerikan çomarları da bu durumdan rahatsız değil
Alabama Voters Still Support Roy Moore In Focus Group 'Vice News Tonight' | Morning Joe | MSNBC

peki bu seçim niye önemli?
demokratlar kazanırsa amerika birleşik devletleri senatosu'nda 49 senatörleri olacak. yani cumhuriyetçi parti’den 2 fire verildiği zaman trump’ın geçirmek istediği şeyleri, atamak istediği abuk sabuk isimleri tamamen engelleyebilecekler. amerika’da kongre üyeleri parti lideri tarafından aranmadığından bize oranla daha bağımsızlar.

ikincisi de 2018 için umutları artacak. alabama düşebiliyorlar her yer düşer.
How to watch the Alabama special election results
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: