14 temmuz vergiden kurtuluş günü

14 temmuz vergiden kurtuluş günü

Tümünü Göster [1]

65815 #1  #65815
14-temmuz-vergiden-kurtulus-gunu 5664aa7c8a80f.png
liberal demokrat parti'nin ilan ettiği temsili bir bayram. 1994'ten beri her yıl 14 temmuz vergiden kurtuluş günü kapsamında ldp teşkilatlarında bir dizi etkinlikler yapılıp kutlanır ve ayrıca genel merkezde bir de basın toplantısı icra edilir. vergiden kurtuluş gününün mahiyetini öğrenmek için entry'ye gömdüğüm cem toker'in 14 temmuz 2012 vergiden kurtuluş günü münasebetiyle düzenlediği basın açıklamasını izleyebilirsiniz. videoyu izlemeye imkanı olmayanlar için basın açıklamasının özetini aşağıya alıntılayacağım. ama benim naçizane tavsiyem odur ki hem videoyu hem de alıntıladığım özetini aynı anda izleyip okuyun.

--- alıntı ---

yeni yıldan kısa bir süre sonra istanbul serbest muhasebeci mali müşavirler odası’nın (ismmmo) açıkladığı ‘devlete çalışıyoruz’ raporuna göre aylık 1500 tl kazanan bir çalışan, dolaylı ve doğrudan vergilerle kazancının %53’ünü devlete vergi olarak yatırmaktadır.

temsili bir hesapla türk halkı 365 günün %53’üne, yani senenin 194. gününe denk gelen 14 temmuz sabahına kadar alın teriyle kazandığı bütün parayı devlete dolaylı ya da doğrudan devlete vergi olarak vermektedir.

yani çalışan her türk vatandaşı, 1 ocak sabahından 14 temmuz sabahına kadar çalıştı, alın teri döktü, fakat kazancının 1 kuruşunu bile evine götüremedi. 194 gün boyunca sadece devlete çalıştı; ankara’daki makam otomobillerinin benzinini, oy vermediği partilerin hazine yardımlarını, milletvekillerinin gezi ödeneklerini karşıladı.

ancak 14 temmuz sabahından 31 aralık gecesine kadar kazandığı para vatandaşın cebine kaldı. vatandaş, ancak bu zaman diliminde kazandığı parayı kendisine, ailesine ve çocuklarına harcayabilecek.

benzin, cep telefonu, doğalgaz, elektrik, internet, su gibi günlük insani ihtiyaçlarımızın faturaları ağır vergilerle dolu. bu sebeple günlük insani ihtiyaçlarımızı olması gerekenden ortalama 3 misli daha pahalıya satın alıyoruz. bu, vatandaşın kazancına vurulan ağır bir darbedir.

yüksek vergiler, hantal devlet yapılarının bir sonucu dur. türkiye cumhuriyeti devleti, gereğinden fazla kadrosu, toki’si, vilayeti, müdürü, odacısı, makam arabası, yüksek milletvekili maaşlarıyla ve akıllı yönetilemeyen bütçesiyle avrupa’da
iskandinav ülkeleri ve fransa’dan sonra en yüksek üçüncü vergi oranına sahip devlettir. fakat maalesef vatandaşlarına 3. dünya ülkesi kalitesinde bile hizmet götürememektedir. geçtiğimiz günlerde samsun’da yaşanan sel felaketi yol yapımı ve toki açısından buna en net örneklerindendir.

liberal demokrat parti, vergilerden sonra vatandaşın kazancının cebine kaldığı bu bilinçlendirme gününü vergiden kurtuluş günü olarak ilan etmiştir.

unutmayın. yüksek vergiyle kalkınma olsaydı, dünyada fakir ülke kalmazdı!

tüm türk milletinin vergiden kurtuluş günü kutlu olsun!

ldp basın bürosu

--- alıntı ---

kaynak: http://www.ldp.org/14-temmu...
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: