17 saat su tüketmemek

17 saat su tüketmemek

Tümünü Göster [6]

28967 #1  #28967
sizi belki bir keşiş kılmayacaktır ama imanınızı kuvvetlendirecek olay. bu tarz bir durum üzerinden bir dine saçma denemez. kim olursa olsun inanmama özgürlüğü olduğu ölçüde saygı da duyması gerekir. nefis terbiyesi adı altında daha ağırları yapılabilirken oruç tutmak bir ortalamadır. ve insanın kendi sınırlarını görmesi açısından elzemdir. 17 saat oruç tuttuktan sonra vay be demek ki bu yiyeceklere zannettiğim kadar ihtiyacım yokmuş diyebilirsin. insan yeterince yükseğe çıkmadan yükseklik korkusu olup olmadığını bilemez. nice dervişler, keşişler günlerce aç-susuz kalarak kendilerine yeni ufuklar açmışlardır. kimse inanmak zorunda değildir. bu durumun sağlıklı olup olmadığı kanısına varabilecek kadar araştırma da yapılmamıştır. zaten hasta bir kişi oruç tutmaz. sağlıklı bir insanın ise oruç tutarak bedenen ve psikolojik açıdan ne gibi faydalar sağladığı tam olarak bilinmemektedir. biz allah'ın bir hikmeti olduğuna inaıyoruz. bir başkası inanmamaya devam edebilir. ben bedeni bir açısından faydasını fark edecek yeterlilikte olmasam bile ruhen insanın ilerleyişinde, üst-insana ulaşma çabasında oruç tutmanın mihenk taşlarından biri olduğunu düşünüyorum.

17 saat susuz kaldıktan sonra bir kişi de bile afrikada susuzluktan ölen bir çocuğu hatrına getirip su kuyusu açtırmak için çaba sarf etme düşüncesi meydana geliyorsa; ramazan, sosyal düzen anlayışını desteklediği için olması gereken bir aydır. artık hiçbirimiz bir cafede içtiğimiz white chocolate mocha parası kadar bir parayı bile bağışlamak istemiyoruz. işte ramazan senin en azından o bir ay abuk sabuk cafelere gitmeyip oradan biriktirdiğin parayı infak edebileceğin bir aydır. ama biz hala "ben o kadar zengin değilim ki, para babaları yardım yapsın" mantığıyla giderek bencilleştiğimizi örtbas etmeye çabalıyoruz.
(0)28969 #2  #28969
şu aralar helsinki'de 22 saat şeklinde olmaktadır, ancak müslü kardeşlerimiz hile yapıp almanya saatlerine göre oruç tutuyorlar. internet olmasa, cep telefonu ve teknoloji olmasa da kuzeye yolları düşse neyin saatine göre nasıl hesaplayacaklar, falan yerin saatine göre imsakiye kullanma hilesini nasıl yapacaklar o da ayrı bir mevzu.

(bkz: tromsö ramazan imsakiyesi)
(0)28976 #3  #28976
afrika'dakilere bir faydası yoktur, çünkü afrika'da su kuyuları açan hayır kurumlarının başında hep hristiyanlar vardır. günde 17 saat susuz kalan müslüler değil, oruç tutmayan gavurlar(!) su götürüyor oralara nedense.

https://my.charitywater.org... (bağış yapanların tamamı hristiyan amerikan şehirleri)

http://www.africaheartwoodp... (bunun merkezi de mormonların kalesi utah'ta)

http://www.charitywater.org... (bağışta bulunanların arasında müslüman yok)

http://www.wired.co.uk/maga... (bu da müslüman değil)

kısacası google'da bulunabilen, afrika'da su kuyusu açan hayır kurumları ve bunlara en büyük bağışları yapanlar arasında bir tane bile oruç tutan müslüman yok, alayı gavur. demek ki neymiş, afrika'da su kuyusu açmak için müslüman olup günde 17 saat susuz kalmaya gerek yokmuş. gayet refah içinde yaşayan isveçli, amerikalı üniversite öğrencileri kalkıp afrika'da su kuyusu açmak için gönüllü olarak gidiyor, (http://www.charitywater.org...) bunlar tromsö ramazan imsakiyesi'ne göre oruç mu tuttu da bunu akıl etti dersiniz?
(1)28985 #4  #28985
islam dinince farz olan bir ibadete saçma demekle, plajdaki kadınlara örtünün demek aynı şeydir. ikisinde de, karşı tarafın düşüncesine, inancına saygısızlık yatar. inancı gereği insan 17 saatte susuz kalır, 35 saatte, bu onun bileceği iştir, varsa, sevabı da kendisine yazılacaktır.

ayrıca, böyle bir konu üzerinden, islam dinine saldırmak da hakikaten akıl alır gibi değil. şövenist kafayla, gavurlar şöyle iyi, müslümanlar şöyle ahlaksız, duyarsız çıkarımını yapmak zaten zorlama bir söylem. islam 'a saldıracaksanız, hadi en hafif tabirle eleştirecekseniz, ışid üzerinden gidin, şeriat üzerinden yürüyün, buradan pek ekmek çıkmaz sizlere sevgili dostlar..
(0)29025 #5  #29025
burada olay nefis terbiyesi ise, nefsin terbiyesi sadece belli bir dinin emir ve yasakları ile değil, kişinin kendi özel koşullarına göre belirleyeceği yöntemler ile de olabilir. örneğin aldatmadan duramayan bir erkek ya da kadın, verdiği kesin bir kararla artık bu zararlı huyundan kurtulma yoluna gidebilir. sigara/alkol/madde bağımlılığından muzdarip kişi, bunlardan nefsini terbiye ederek kurtulabilir. her kızdığında kendine olan kontrolünü kaybedip karısını/çocuğunu/karşısındaki kişiyi şiddete boğan bir adam bu nefsani fenalığından kurtulabilir.

kısacası nefs terbiyesi sadece dinsel inançların tekelinde olamaz. tamamen insan aklı ve vicdanı ile alakalıdır. yeter ki gerçekten istensin...
(0)Tümünü Göster [6]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: