20 ocak 2018 zeytin dalı harekatı

20 ocak 2018 zeytin dalı harekatı

Tümünü Göster [17]

80427 #1  #80427
20-ocak-2018-zeytin-dali-harekati 5a64ec830ebf5.png
17:00 itibariyle türk ordusunun hava ve topçu desteği ve öso'nun karadan katılımı ile afrin'deki kürt teröristlere yönelik başlatılan harekattır. bakalım gelecek günler nelere gebe?
(0)80429 #2  #80429
ismiyle çok mutlu etmiştir. bölgenin terörist unsurlardan temizlenmesi için afrin çok önemliydi. sonunda gerçekleşmesi muazzam oldu. bu süreç fırat kalkanı gibi uzatılmaz ve en az kayıp ile mehmetçik bölgeyi teröristlerden temizler umarım. ondan sonra menbiç var. suriye devleti ile yani esad ile de artık irtibata geçilmeli ve asıl sahibine topraklar verilmeli. yüce tanrım türk ordusuna yardımcı olsun.
(0)80432 #3  #80432
dünyanın gözü afrin'de iken ve kürtler oraya odaklanmışken ani bir taarruzla ayn-e arab temizlense tadından yenmez.
(0)80445 #4  #80445
20-ocak-2018-zeytin-dali-harekati 5a65fc77d6148.jpg
bugün saat 11.00'de türk ordusunun kilis'ten afrin topraklarının 5 km kadar içerisine sokularak, karadan da dahil olduğu harekattır. hedef 30 km kadar içeri girip konuşlanmakmış. bir münbiç kürdü olarak yetmez ama evet diyorum.
(0)80453 #5  #80453
harekatın ikinci gününde suriye kürtleri tarafından kilis merkez ve hatay reyhanlı ilçelerine roketli saldırı yapılarak türk sivillerin hayatına kast edilmiştir.
(0)80454 #6  #80454
kürtlerin reyhanlı'daki türk sivillere yönelik roketli saldırısında bir tedaş işçisi hayatını kaybetmiştir.
(0)80456 #7  #80456
almanya'daki kürtlerin, protesto etmek amacıyla hannover havalimanındaki thy kontuarında bekleyen türk yolculara saldırdığı harekat. saldırganlar amcalardan, teyzelerden dayak yemiş bildiğin.

https://twitter.com/HavaSos...
(0)80471 #8  #80471
suriye iç savaşı'nda yapılan hataları düzeltmek için yapılan bir başka hata

tabi hikayeyi suriye iç savaşı'nin başlangıcına goturebiliriz ancak o kadar geriye gitmemiz şart değil. her ne kadar türkiye'de resmi söylem "amerika birleşik devletleri'ne aşk olsun..beni beni bihterini dururken neden pyd'ye beraber çalışıyor" olsa da bir yerde bu türkiye'nin kendi tercihinin sonucu. hatta pyd'nin bu kadar güçlenmesi bile bir yerde bizim tercihimiz. savaşın başında pyd'nin çok da ciddi bir gücü yoktu.

ırak ve şam islam devleti özellikle musul'un düşmesinden sonra savaşmadan alanı terkeden ırak ordusu'nun ekipmanlarıyla yaldir yaldir yaldirirken türkiye incirlik hava üssü'nü açmadı bile.ırak ve şam islam devleti'ni vuran amerikan uçakları basra körfezi'nden kalkıp geliyordu.

peki türkiye bunu niye yaptı?
1) gerek adalet ve kalkınma partisi gerek de ortalama türk vatandaşı için radikal islamcılık diye bir sorun yok...bunlar hep komplo.
2) amerika birleşik devletleri'ne "beşar esad'i indirme planınız yoksa biz bu işte yokuz dendi..savaşın başında mültecilere bolca yardım da yine bu sebepten yapıldı. başından beri plan esad gitsin, yerine mursi tadında pro-akp bir yönetim gelsin, suriye'nin yeniden inşaası ihalelerini biz alalim"di

hatta ve hatta türkiye'nin pyd ile papaz olması da buna dayanıyor. salih müslim ankara'da kırmızı halılarla karşılanırken ya da türk ordusu pyd ile süleyman şah türbesi'ni kaçırırken pyd pkk'nin suriye bilmemnesi değil miydi? pyd'nin beşar esad'i devirmek gibi bir niyeti yoktu..ki zaten savaşın başında beşar esad kendisi için oldukça mantıklı bir hamle yaparak kürt bölgelerinden çekildi, gücünü özgür suriye ordusu'na, el kaide'ye falan yoğunlaştırdı.

bir adım daha öteye gideyim..hatırlarsanız amerika kobani'yi uzun süre bombalamadi bile. o dönemin amerikan diplomatik ve askeri yetkililerin açıklamalarına bakarsanız "kobani'nin hiç bir stratejik önemi yok. ırak ve şam islam devleti'nin mobil petrol rafineleri, komuta merkezleri gibi stratejik yerleri bombalamak önceliğimiz" dediler. sonradan da "ya hala stratejik önemi yok..ama isidliler burada" diyip takır takır bombaladılar.

o zamandan sonra abd yavaş yavaş türkiye'yi siktir edip pyd'yle beraber çalışmaya başladı..
türkiye'de yavaş yavaş anti-esad pozisyondan anti-pyd pozisyona geçti.

ağırlığını pyd'nin oluşturduğu suriye demokratik güçleri, suriye'nin büyük bir kısmını abd'nin desteğiyle ırak ve şam islam devleti'nden kurtardı. adamlar da ödüllerini alıyorlar. ismet inönü kendisine "koskoca istanbul dururken ankara'yi niye başkent yaptınız" diye soranlara "senden yana olanlara birşey vermezsen, neden senden yana olsunlar" demiş ya..biraz o hesap.

afrin özeline gelirsek..
birincisi her ne kadar operasyon amerika birleşik devletleri'ne tepki olarak yapıldığı söylense de afrin'de ruslar vardı. ne alaka bir yerde?
ikincisi "bu operasyon afrin'e barış getirmek ve bölgenin demografik yapısının korunması" adına yapıldığı söyleniyor da afrin zaten sakin bir yerdi. artı her ne kadar pyd'nin kontrol ettiği/çöktüğü arap çoğunluklu yerler olsa da afrin savaştan önce de kürtlerin çoğunlukta olduğu bir yerdi.
üçüncüsü "operasyonda amaç kürtler değil teröristler" anlatisina inanması gereken ben değilim. aslında 2017 kürdistan bölgesel yönetimi bağımsızlık referandumu ile beraber incelendiğinde kendi ülkemiz dahil bölgedeki kürtlere nasıl bir sinyal veriyoruz? çeşitli faktörlerden ötürü insanlar bu örgütleri desteklemiyor olsa bile en azından karşı çıkmıyorlar.
dördüncüsü ben bu operasyonun pyd ile mücadeleden ziyade, idlib'te sıkışan ve geriye çekilecek bir yeri olmayan suriyeli muhaliflere yeni bir alan yaratma amacıyla yapıldığını düşünüyorum. çünkü en son halep'te gördüğümüz gibi muhalifler hep bir yerlere çekilmek şartıyla bir yerlerden çekildiler. artık bir yer yok.

afrin operasyonu'nda asil risk afrin'e girmek değil, orayı tutabilmek. çünkü fırat kalkanı operasyonu'nun aksine yerel halk bizden yana olmayabilir. hep deniyor ya "kesinlikle işgalci değiliz" vs. tamam bizim kızıl elma retoriğine rağmen orayı ilhak etme niyetimiz yok da yonetenin meşruiyeti de yönetilenin rızasından gelir. oradaki yerel halk belki eline silah almayacak ama eline silah alana yemek verecek, saklayacak vs. bu risk de var.
tabi alternatif senaryo'da pyd minimum direnişle afrin'i terk eder..orayı da minimum kayıpla esad idlib'i temizleyip gelinceye kadar tutarız.

sonuncu ve asil büyük risk de şu...biz kendi kürtlerimizle normal bir ilişki kurmak yerine bölgedeki her kürt grubu dövme politikasını ne kadar sürdürebiliriz? çünkü asil risk kürt milliyetçiliğinin giderek yükselmesi ve derinleşmesi, o kitleyi demokratik ya da ekonomik reformlarla tutmak mümkün olmayacak. iskoçlar ikinci elizabeth fosik olduğundan ya da edinburgh cezaevi'nde god save the queen söyletildiği için mi ayrılmak istiyor? adamlar biz kendi kaderimizi kendimiz belirlemek istiyoruz diyor..su anda ortalama "woke" kurt'e nasil bir mesaj veriyoruz?
(0)80662 #10  #80662
harekatın öyle 2 haftada bitmeyeceği baştan beri biliniyordu. bakmayın bizim havuz lağım medyası ve maaşlı ak gezenlere, öyle basit değil bu tarz operasyonlar. afrin merkeze yaklaştıkça da baya sert geçecek. 7 haziran 2015 sonrası yapılan pkk süpürülme & güneydoğu operasyonu da 1 seneyi geçmişti tam olarak bitmesi, hatta aradan 2 sene geçmesine rağmen halen bazen güneydoğu'da bazı şehirlerin ilçelerinin köylerinde sokağa çıkma yasağı veriliyor. en az 2 en fazla 4 ay sürmesi bekleniyor. ruslarla, cihatçılar yüzünden aramız limoni. tek çıkış noktası esad ile anlaşmak lakin erdoğan'ın inadı.. neyse konumuza dönelim; şu anda 2. haftasını geçtik. kış şartları ve sivillere en az şekilde zarar verilmemesi içinde böyle yavaş gidiyor, bu da türk ordusunun nasıl profesyonel olduğunu gösteriyor. hünkarımız erdoğan ve aktrollere kalsaydık işimiz vardı. bu sebeple aktroller ve havuz medyasını pek itibar etmeyiniz. gerçekten muhalif medyasında gerçekleri çatır çatır söyleyenlerden takip ediniz. ortadoğu uzmanı abdullah ağar en iyilerindendir. ne havuz ne muhalif medyaya yakındır. diğer ortadoğu uzmanları fazla duygusallık katıyor ondan pek itibar etmeyin. terörle mücadele çocuk oyuncağı değildir, güneydoğu'da görev yapan sözlükçüler de bunu çok iyi bilir. oyun oynanmıyor burada, savaşta değil, terörle mücadele yapılıyor. siz türk ordusuna güvenin gerisini de takmayın.
(0)80815 #12  #80815
başarılı olup olmayacağı askerler tarafından belirlenmeyecek olan harekat

askeri harekatlar belirli bir siyasi amaçla yapılır. o amaca ulaşılıp ulaşılmadığı bir askeri harekatı başarılı ya da başarısız yapar.

yoksa sadece askeri açıdan bakarsanız ikinci körfez savaşı oldukça başarılıdır. mesele skorsa amerika birleşik devletleri'nin afganistan'ı işgali'nde ölen her amerikan askeri için 20 taliban militanı öldürüldü. ama niye başarısız deniyor çünkü usame bin ladin’in ölmesinden sonra ortada çok da somut bir amaç kalmadı. arti radikal islamcılık kadar sirtini peştun milliyetciligine dayayan taliban kayiplarini yenilemek de cok da zorlanmiyor.

bize geri dönersek türk silahlı kuvvetleri en kötü ihtimalle büyük kayıplar verse de afrin’i alır. mesele afrin’e girme amaçlarına ulaşılacak mı, ulaşılacaksa hangi maliyetlerle?

maalesef bizim basın işin askeri kısmına fazla bakıyor. “strateji uzmanlarımız” suriye’nin falanca köyünü alırsak böyle olur, filanca tepesi acayip stratejik modunda takılıyor.
(bkz: suriye'nin stratejik önemi olmayan köyü)

açıkçası ben bunun kasıtlı yapıldığını düşünüyorum
1. hükümet baskısı. askerlere yoğunlaşmamız isteniyor ki operasyonu eleştiren herkes askerleri eleştiriyor gibi gözüksün.
2. cnn özentiliği. muhabirlerin özellikle savaşın ilk gününde askerlerin dibinden yayın yapması hep “birinci körfez savaşı’nda cnn ne ise, biz de afrin için böyle olmalıyız” arzusundan.
3. öyle bir gaza getirildi ki toplum..ciddi ciddi 2 günde gireriz abi gazı verildi. realite başka. pkk/pyd bildiğin düzenli ordumsu şekilde çatışıyor (ki 1200+ kayıp verdiklerinden de şüpheliyim). hal böyle olunca haber akışı sürsün diye mezra, tepe, yaka haberi veriliyor.

muhtemeldir ki aynı strateji uzmanları operasyon ilerledikçe afrin nüfusunun çoğunluğunun kürt olduğunu ve çoğunluğunun pkk'yi açıkça desteklemese bile en azından sempati duyduğu gibi çok gizli bilgileri de paylaşacaktır.

bence daha asıl shitstorm yaşanmadı. rejim yanlısı güçler şu anda idlib’in üçte birini kontrol ediyor. esad tayfası kuzeye ilerledikçe asıl karmaşa yaşanacak. ben size gazete manşetlerini şimdiden söyleyeyim “türkiye idlib’ten çıkan el kaide tayfasıyla bir oldu, afrin’de sivil katliamı yapıyor”.
(0)80978 #15  #80978
`reuters`'in terör örgütü ypg sorumlusuna dayandırdığına göre suriye - şam hükumeti ve ypg'nin suriye ordusunun birkaç gün içerisinde bazı sınır noktalarına konuşlandırılacağı ve afrin'e gireceği duyuruldu.

not: şam hükumetinden herhangi bir açıklama henüz gelmedi.

kaynak: https://www.reuters.com/art...
(3)81340 #16  #81340
bugün itibariyle sona ermiştir. tam 58 gün sürmüştür.

kendilerine atatürkçü diyen ve muhalifliği vatan hainliğiyle karıştıranlara da girerek sonlandırdığımız harekat. sadece pkk/pyd/ypg/kck terör örgütü sempatizanları üzülmedi bugün afrin'e girilmesiyle, bazılarının gene gerçek yüzü, maskesi ortaya çıktı. böylece sınırımız da daha güvenli olacak, büyük şehirler de daha güvenli olacak. var olasın şanlı türk ordusu!

ayrıca abd destekli ypg'nin aldığı rakka ve türk ordusu'nun aldığı afrin'in havadan çekilen görüntülerinden arada ki farkı görebilirsiniz. biri sivil ayırt etmeden yıkarken, şanlı türk ordusu sivillere de dikkat edip şehri bozmadan girmiştir. arada ki quality farkını görebilirsiniz.
(0)81362 #17  #81362
vatana millete hayırlı olmasını dilediğim operasyon

açıkçası pek çok uzman gibi afrin merkezin bu kadar kolay düşmesine şaşırdığımı söyleyebilirim. 20 haneli mezralarda bile çatışmalar bir gün sürerken şehir merkezinde neredeyse tek kurşun sıkılmamış olması hakikaten manidar.

peki bunun açıklaması ne olabilir?
olumlu senaryo 1) pkk gerçekten de topuklayarak kaçtı. sonuçta suriye iç savaşı’nda defalarca gördük ki hava desteği olan örgüt, olmayan örgütü her zaman tokatlıyor.
olumlu senaryo 2) demografik olarak daha favorable olmasına rağmen izole konumu sebebiyle afrin’i lost cause olarak gördüler. haftada bir fırat’ın doğusundan x bin kişilik terörist grubu afrin’e doğru yola çıktı diye haberler gördük. ee bu kadar adam nereye gitti, tur atıp döndüler mi? artı afrin'de o kadar mühimmat bulundu, onlar ne ayak?
olumlu senaryo 3) arka planda bizim bilmediğimiz bir anlaşma döndü

olumsuz senaryo 1) taktik değiştirdiler. ki bence asıl risk baştan beri bu. 2-3 hafta sonra bolca “afrin’de hain saldırı..teröristler afrin’de kontrol noktasına uzun namlulu silahlarla saldırı. saldırıda 5 özgür suriye ordusu mensubu ve 2 askerimiz şehit oldu. çıkan çatışmada 20 terörist etkisiz hale getirildi” haberleri duymaya başlarsak bu senaryo çıkmış demektir.

daha genelde risk..bölgede türkiye dostu kürt grup bulamazsak iş daha genel bir arap-kürt kavgasına döner. “x’i x’lilere vereceğiz” muhabbeti menbiç için daha geçerli de afrin suriye iç savaşı’ndan önce de kürt çoğunluğa sahipti. türkiye’nin çalışabileceği aşiret vs vardır inşallah.

bir başka boyut..beşar esad, doğu guta’yı halledip tam gücüyle idlib’e saldırdığında mesela ne olacak? idlib tayfasını afrin’e sokacak mıyız? sokmanın da bedeli var, sokmamamın da..

daha genel risk ise “kalıcı barış için sürekli savaş” moduna girmemiz...operasyonun başlangıcında dediğim gibi uzun vadede kendi kürtlerimize nasıl bir sinyal veriyoruz kısmını pek düşünmüyoruz. diğer modern ordular gibi türk ordusu’nun sorunu yeterince terörist öldüremiyor olmak değil ki.

iç siyaset kısmına gelelim..
1. iç siyasete malzeme edilmesin geyiğini ben biraz moda dışı buluyorum. türkiye’de terörle mücadele çözüm süreci garabetiyle partilerüstü olmaktan çıktı.
2. afrin’de operasyon kararını veren hükümet. artı 57 gün değil de 570 gün sürseydi ve şehit sayımız 10 katı olsaydı askere mi sövecektiniz, yoo. o zaman akp’nin buradan kendine malzeme çıkarması çok da absürt değil
3. kurumlar (devlet, ordu vs) mensuplarından ve yöneticiler bağımsız organizasyonlar değil.
(0)Tümünü Göster [17]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: