2000 kursk faciası

2000 kursk faciası

Tümünü Göster [1]

57959 #1  #57959
2000-kursk-faciasi 561690a251b3d.jpg
bazı açılardan çernobil nükleer kazası'na benzeyen facia.

barents denizinde tatbikat yapan rusya deniz kuvvetleri'ne ait bir oscar sınıfı denizaltı olan kursk'ta tatbikat torpidosu yüklemesi sırasında patlama yaşanır. yakındaki gemiler patlamayı farkeder ancak nereden geldiğini anlayamaz. birinci patlamadan sonra ikinci büyük bir patlama yaşanır ki, burada 7-8 savaş başlığı patlar, patlamanın yarattığı etki alaska'daki sismolojik dedektörler tarafından bile farkedilir

ama kursk'u asıl facia yapan patlamanın kendisinden ziyade sonrasında rusya'nin yaptığı okuzluklerdir. çernobil faciası nasıl finlandiya'daki (ukrayna nere finlandiya nere) radyasyon dedektörlerinin "ulan havada bir radyasyon var ama bizden de gelmiyor" demesi sonucu ortaya çıkmışsa kursk'da mümkün mertebe kapatılmaya çalışılmıştır.

rus donanması kursk'un battığını 7-8 saat sonra farkeder ve 16 saat içerisinde yerini tespit eder. kurtarmaya da çalışırlar ama başaramazlar. kazanın ertesi günü deniz üssündeki aileler birşeylerin ters gittiğini farkeder ancak ailelere bilgi verilmez. bu sırada amerikalılar ruslara "kursk battı, istiyorsanız yardım edelim" diye teklifte bulunur. bu arada işin taşak tarafı rus donanması durumu kremlin'e bildirmemistir, kremlin henüz kursk'un battığını bilmiyordur. daha sonra ingiltere'sinden fransa'sina israil'inden norveç'ine kadar pek çok ülke yardım çalışmalarına katılabileceklerini söylerler ancak rusya yardım tekliflerini reddeder.

ruslar önce "tatbikat başarıyla sürmektedir" diye açıklama yapar, daha sonra kursk'ta ufak sorunlar var der ama pazartesi günü yani olaydan 2 gün sonra kursk'un battığını kamuoyuna duyururlar. salı gunuyse kursk amerikan denizaltılarından biriyle çarpıştı o yüzden battı diye konuşan yetkililer ortaya çıkar. tabi amerikalılar ana avrat söver "ulan hıyarlar...bir kere bizim denizaltilarda bir sıkıntı yok, artı sizin 15 tonluk denizaltı ile bizim 6 tonluk denizaltı çarpıştı, sizinki battı bizimkisi sapasağlam mi" diye.

işi zıvanadan çıkartan başka faktörler de var. öncelikle vladimir putin kaza anında karadeniz'de tatil yapmaktadır ve kazayı öğrenmesine rağmen tatiline gayet devam eder. artı olayın üzerinden 5 gün geçmesine rağmen devlet ne murettabin listesini söyler ne de kurtarma çalışmalarının nasıl gittiğini. en sonunda gazetecilerden bir tanesi subaylara rüşvet yedirerek kayıp listesini ele geçirir. tabi bu sırada rus medyası acılı ailelerin görüntülerini yayinlamaktadir.

olaydan 7-8 gün sonra kısıtlı da olsa yabancı yardım kabul edilir. norveçliler kurtarma çalışmalarına katılır ama katılımları rus donanması tarafından oldukça sınırlandırılır, bilerek yanlış bilgiler verilir vs. olaydan 10 gün sonra putin nihayet murettabin aileleriyle buluşur. denizaltimizi nato batırdı o yüzden yardımlarını kabul etmedik diye saçmalar. aileler çocuklarımızın katili kim, neden bize bilgi vermiyorsunuz diye bağırıp çağırınca putin'in korumaları ailelerden birkaç tanesini bildiğin iğneyle bayiltir.

putin toplantindan sonra rus medyasını "bazı medya kuruluşları batılıların ağzıyla konuşuyor, bu ailelerde zaten oligarklardan para yiyen yalancılar, sanırım medyaya yeni bir düzen gerekir" diye fırçalar. ilk başta ailelere taşak geçer gibi 37 dolarlık (evet 37 dolar) bir tazminat ödenir. daha sonra batı ülkelerinde bağış kampanyaları başlayınca bu rakam 7000 dolara çıkar (dışardan gelen bağışlarla ailelerin cebine 35000 dolar falan para girmiş)

peki putin ve rusya devleti neden bu kadar gıcık davranmıştır?
ilk akla gelen sebep oscar sınıfı denizaltılar rus donanmasının en yeni denizaltılarından biridir, dolayısıyla askeri sırlar nato üyelerine geçmesin kafası vardır.
ama asıl sebepse sovyet döneminde kalma her birşeyi saklama dürtüsü ve gururlarina yedirememeleri.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: