24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

Tümünü Göster [10]

81565 #1  #81565
yasadisi orgut dev-bah'in nereden geldigi belli olmayan istegiyle ortaya cikmis olan secimler. keza paralelinde
(bkz: 24 haziran 2018 milletvekili seçimleri)

hatta o kadar erken olmuştur ki teknik olarak ertelenmesi gerekir

şöyle ki 16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu'na göre türkiye büyük millet meclisi'nin referandumdan 6 ay sonra yani yaklaşık olarak 2017'nin sonuna kadar "uyum yasalarını" geçirmesi lazımdı. ancak ortada geçen birşey yok.

hal böyle olunca ortada abuk durumlar ortaya çıkıyor. mesela anayasa diyor ki "100 bin imza getiren cumhurbaşkanı adayı olabilir". güzel de bu imzalara kime verilecek, nasıl verilecek, bu imzaları kim kontrol edecek belli değil. dolayısıyla yüksek seçim kurulu'nun "ben hangi kanuna dayanacagim da seçim prosedurlerini uygulayacağım" diyip seçimi ertelemesi lazım.

keza pratik olarak partiler için de zor. milletvekili sayısı 600'e çıkıyor. hangi ara bu kadar adam belirlenecek, propaganda yapacak vs.

peki türkiye'nin başına bela dev-bah niye böyle bir karar aldı?

dev-bah'ta mantık aranmaz da bizlerin konuştuğu bazı sebepler biraz düşününce mantıklı gelmiyor

mesela amaç daenerys targaryen'i pardon meral akşener'i sikertmekse bu mantıklı değil. şöyle ki 24 mart 2019 yerel seçimleri'nde iyi parti çok fazla etkinlik gösteremeyecek ki. türkiye'de adana, balıkesir, manisa gibi üç beş kenti saymazsan belediye başkanlığı seçimleri ya akp vs chp ya da akp vs hdp olarak geçiyor. yerel seçimlerde de seçmenin önüne 5 tane pusula falan konduğu için vatandaş çoğu zaman belediye meclisine de aynı partiye oy verip geçiyor.

keza amaç iyi parti'nin kurumsal olarak seçime girmesini engellemekse en kötü ihtimal demokrat parti ya da saadet partisi üzerindeniyi partiyine seçime girerdi.

"ekonomi patlayacak macalari yemiyor".
bu da doğru değil. ekonomilerin sağlığını kısa vadede toplam talep, uzun vadede üretkenlik belirler. türkiye bir süredir "ne pahasına olursa olsun büyüme" politikası güdüyor. burada paha da daha yüksek döviz kuru, daha çok enflasyon, daha çok faiz, daha çok cari açık, daha çok dış borç vs. farkında misiniz 3 ayda bir teşvik paketi falan açıklanıyor. bu durum çok büyük bir dış şok yaşanmadığı sürece 2019'a kadar sürdürülebilir bir durum.

tabi bir de dev-bah'tan halktan hangi söylemle oy isteyecek onu da merak etmiyor değilim. bu dev-bah'in akp yancısı olarak girdiği ilk seçim olacak. birader sen akp'nin her dediğini onaylayacaksan ben sana niye oy vereyim.

geriye tek seçenek hakikaten muhalefeti hazırlıksız yakalamak gibi geliyor.

tabi internette şöyle komplo teorileri de dolanıyor..ordudan bir sonraki yüksek askeri şura'da atılacak doğu perinçek sempatizanı 3000 subay atılmadan darbe yapmaya kalkacak diye

peki seçimlerde belirleyecek unsur ne olacak?
1) seçimler ikinci tura kalacak mi? iyi parti akp-mhp bloğundan ne kadar oy devsirecek
2) iyi parti chp'yi geçebilecek mi..es dost çevresinde chp'ye oy veren özellikle 35 yaş altı seçmende bir iyicilik var. ama daha üst yaş grubunda ne kadar kayma olur bilemem
3) hdp ve genel olarak kurt seçmen ne yapacak?

bunları da su noktada bilmek zor.
(0)
81623 #3  #81623
Ciddi yasal meseleleri olan

--- alıntı ---
yasada cumhurbaşkanı adaylığı için sadece bağlı olduğunuz ilçe seçim kuruluna gidebilirsiniz diyor ama ülke genelinde toplam 202 ilçede seçim kurulu yok. ysk basit bir görevlendirme ile bu sorunu halledebilir. iyi parti olarak konunun takipçisiyiz.
--- alıntı ---
(0)
81628 #4  #81628
gerek bu seçimde gerek de 24 haziran 2018 milletvekili seçimlerinde anahtar kitlenin 16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu'ndaki tarafından farklı bir taraf seçecek olan seçmenlerin oluşturacağı seçimler

yani 16 nisan’da evet oyu verip 24 haziran’da muhalif partilere oy verecek olan var mı?
keza 16 nisan’da hayır oyu verip iktidar partilerine oy verecek olan var mı?

buradan yola çıkarak partilerin yüzde kaç oy alacağını iyi kötü tahmin edebiliriz

üç tane bilinmeyen var
1) yukarıda bahsettiğim taraf değiştiren seçmenler..
2) akp-mhp arasında ortak oy basacakların sayısı
3) chp’den iyi parti’ye oluşacak olan kaymanın boyutu.
(0)
81733 #8  #81733
adaylarin secmenlerden bagis toplayabilecegi secimlerdir. tabi seçim kampanyaları bedava olmadığından özellikle hazine yardımı almayan partiler ve adaylar için bu durum oldukca iyi

ancak amerika birleşik devletleri örneğinden yola çıkarsak dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

birincisi amerikan jargonuyla “super pac”ler. normalde amerika’da bireyler her adayın kampanyasına (political action commitee=pac) önseçimde 2700 dolar, genel seçimde 2700 dolar, her eyalet partisine (bizdeki parti il başkanlığı) 10,000 dolar, ulusal partiye de 33,000 dolar bağışta bulunabiliyor. bu super pac’ler ise kağıt üzerinde adaylardan ve partilerden bağımsız organizasyonlar. ve bunlara bağış sınırlaması yok. istesen 10 milyon dolar ver.
örnek üzerinden gidelim..diyelim ki ben cumhurbaşkanı adayıyım. alles im wasser'e "geleceğimizi yaglayalim" diye süper pac kurduruyorum, o oradan limitsiz para topluyor. yalnız amerika’da en azından şöyle bir denge mekanizması var. normal pac’ler reklam için x dolar ödüyorsa, süper pacler 10x dolar ödüyor.

diğer bir sıkıntı kampanya paralarının cebe atılması. bunda vakıf üniversitelerinin kullandığı yöntemlere benzer yöntemler kullanılır.
yine aynı örnek üzerinden gidelim. cumhurbaşkanı adayı olarak ben "madonna ile 50 gün" diye kitap yazıyorum, allles'in super pac'i bu kitapları tanıtım ayağına satın alır. böylece kampanya paraları şahsi hesabıma geçer.

üçüncü sıkıntı “ayni bağışlar”ın muhasebeleştirmesi.
yine örnek üzerinden gidelim..alles bana para vermiyor ama mitinglerde klip zencisinde kullanilmalik yağ dağıtıyor. ee bu kampanya bütçesine doğrudan girmediği için takibi zor.
(2)
81897 #10  #81897
recep tayyip erdoğan'in birinci turda %52 oyla yeniden cumhurbaşkanı seçildiği seçimlerdir.

peki herkes ikinci tura ve muhalefetin meclis çoğunluğuna kesin gözle bakarken niye böyle oldu?

bu durumu iki teori ile açıklamak mümkün.

birinci teori “akp seçmeninin durumdan memnun olması”
memnuniyetsizlik hisseden akp seçmeni ne yapar sorusuna şu yanıtı veriyordum.
1. erdoğan iyi, akp kötü der..erdoğan+mhp yapar
bunu demiyorsa..
2. kürtse hdp’ye gider
3. kürt değilse ideolojik durumuna göre saadet ya da iyi parti’ye kayar.

henüz il il bakmadım ama birinci durum gerçekleşmiş. yani ekonomi kötüye gidiyor ama bünün sorumlusu “dış güçler”. güçlü bir mhp de akp’yi frenliyor.

ikinci teori..de facto ikinci tur teorisi
yani seçim daha birinci turdan iki adayın arasına indirgendi. sağ seçmen akp’de kaldı.

bunun delili ne..ince öncesi anketlerde recep tayyip erdoğan %45, meral akşener ve muharrem ince %20’lerdeydi. ikinci tura muharrem ince’nin kalması durumunda recep tayyip erdoğan muharrem ince’yi 55-45 yeniyordu. muharrem ince parlatılınca normalde birinci turda meral akşener’e, selahattin demirtaş’a hatta temel karamollaoğlu’na oy verip ikinci turda ince’ye oy verecek seçmenin bir kısmı direkt ince’ye gitti. akp’den iyi parti’ye ve saadet’e geçmeyi düşünen seçmende direkt akp’de kaldı. saadet partisi niye %1’de kaldı da bununla açıklanabilir.
(0)

Tümünü Göster [10]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: