30 mart 2014 yerel seçimleri

30 mart 2014 yerel seçimleri

Tümünü Göster [21]

1278 #1  #1278
bir ülkenin belki de kaderinin belirleneceği seçimler olacak. bu kez en az genel seçimler kadar önemli.
(0)1298 #2  #1298
her ne kadar bazıları tarafından çok fazla önem yüklense de sonucunun bir önceki mahalli idareler seçiminden çok farklı olmayacağını düşündüğüm seçimlerdir.
akp'ye -her ne olursa olsun- oy veren/verecek bir taban yanında, alternatif bulamayan azımsanamayacak sayıda bir seçmen grubu da mevcut.
şayet merkez sağ bir parti (anap, dyp türevi) bu seçimlere giriyor olsaydı sonuç çok daha farklı olabilirdi. en azından bu seçimde sayısal anlamda çok büyük bir değişiklik olmayacaktır.
seçimler sonrasında iddia edildiği gibi akp'den kopacak milletvekillerinin de katılımıyla yeni bir oluşum ortaya çıkarsa milletvekilliği seçimleri sürprizlere gebe olabilir.
(0)1306 #3  #1306
sonucu aynı tas aynı hamam olur.

ulan radikal bir değişiklik olsun, tüm yazarlara benden yumiyum.
(0)7704 #4  #7704
antalya 'da ikamet etmeme rağmen sadece istanbul sonuçlarını önemsediğim seçim. zira, tiranlığın yıkılmasının tek yolu, istanbul 'un yeniden fethedilmesiyle olacaktır.
(0)7709 #5  #7709
27 partinin katılımıyla gerçekleşecek olan seçimdir. bir nevi zeka testidir. kimseye söylemeyin de bence akp oy kaybedecek.
(0)10760 #6  #10760
oy verme yeterliliğindeki her yurttaşın mutlaka sandık başında olması gereken seçimler...
bir dedikodu olarak asker kaçağı ve bakaya durumda olanların da enseleneceği söylenmekte.
tabi ki şehir efsanesi değilse...
(0)10862 #7  #10862
akp %30 civarı oy alacaktır
(0)10968 #9  #10968
artık pek de umrumda olmayan seçimdir.

sırf oy verdiği, desteklediği parti yüzünden göt kılı, vandal, bölücü, terörist, makarnacı diye aşağılanıyorsa insanlar, gezi parkı eylemleri gibi çok çok onurlu ve masum bir direnişin ardından, sırf onu tekrar canlandırmak adına sokaklar terörize edilip 80 öncesi ortamın özetleri gözlerimizin önünden geçiyorsa, ülkenin gençleri masumiyetini ve zekalarını kaybetmeye başlıyorsa, hemen hemen bütün siyasiler mevcut durumdan nemalanmaya çalışmak adına 40 takla atıyorsa, ölen çocukların ardından gözyaşı dökülmüyorsa, bu ölen sizin çocuğunuz şu ölen bizim çocuğumuz diye ayrımcılık yapacak kadar mide bulandırıcı bir döneme girdiysek, ayakkabı kutularından çıkan paralar yargıya bile gitmeden, televizyonlarda ve meydanlarda aklandıysa bu ülkede, okumak, öğrenmek, dinlemek, konuşmak ve tartışmak yerine sadece benim fikrim doğrudur diyen bir nesil yetişiyorsa ve yetiştiyse bu topraklarda, birkaç onurlu, haysiyetli gazeteci ve yazara, ambargo uygulandıysa bu medyada, asgari ücret 900 tl iken bile bu parayı alan sesini çıkartamıyorsa bu toplumda, seçim olsa ne olur olmasa ne olur..

31 mart sabahı yeni ülkeye uyanmayacağız. kendimizi kandırmayalım..
(0)10985 #10  #10985
oy kullanacağım halde umursamadığım seçim. demokrasi ortaokulda sınıf başkanı seçiminde kalmalıydı. o kadar sosyolog, siyaset ile ilgilenen insan kısaca tüm bilim insanları neden hala daha iyi bir yönetim şekli üretemedi. çıkarlar mı dersiniz? hepsi mi aynı çıkara hizmet ediyor. sanırım sorun kelimenin "yönetim" olmasında. yönetim şekli kelime grubu ne kadar aşağılayıcı, ne kadar geri kalmış bir tabir. güya uzay çağındayız.
(0)10997 #11  #10997
türkiye'yi "seçimler sonrası karışan arap ülkeleri" arasına sokacak seçimdir.

tüm akplileri hor görüp aşağıladıkları için çevrelerinde hiç akpli kalmamış insanların, ülkede de akpli kalmadığını düşünmeleri sebebiyle seçimde haksızlık yapıldığını iddia edeceklerini düşünmekteyim. bu sebepten seçim sonrasında ülkede kargaşa çıkacağını öngörüp, içten içe tırsıyorum.

(bkz: noolur yapmayın lan)
(0)13585 #13  #13585
kasetlerin, tapelerin, inkarların, iftiraların, savaşların, hainliğin, ihanetlerin, soytarılığın, yalakalığın, satılmışlığın, ezilmişliğin, direnişin, umudun seçimi olacaktır.
(0)13893 #14  #13893
ne sonuç çıkarsa çıksın ardından radikal değişimler gelmeyecektir.

tüm yolsuzlukları, hırsızlıkları, ahlaksızlıkları sandıktan çıkacak sonuç ile aklayabileceğini zanneden, sandığın tüm bu rezilliklere meşru bir zemin kılacağını düşünen akp'lilerin şimdiden birbirlerinin zaferini kutladığı, üzerine türlü şaibelerin bulaştığı bir seçimle daha karşı karşıyayız.

sonuçlar henüz kesinleşmedi ancak gerek anadolu ajansının aktardığı sonuçlar ile cihan haber ajansının aktardığı sonuçların çelişkili olması, gerekse türkiye'de birçok ilde yaşanan elektrik kesintileri gibi şaibeler nedeniyle seçim sonuçlarının hakkaniyetli olacağını düşünmüyorum.

her şeye rağmen seçmenin iktidar partisine bu denli hastalıklı bağlılığını anlamak için akp seçmenini iyi analiz etmek gerekir. aziz nesin'e atıfta bulunup akp'ye oy veren kitleyi türlü hakaretlerle aşağılamak hiçbir şeye çözüm olmayacak. şahsen ben uzun bir zamandır politik doğruculuğun bittiği noktadayım ama seçim sonuçları kesinleşene dek bu yönde yorum yapmamak için kendimi tutacağım.
(0)13923 #15  #13923
diktatörlük rejimine yaraşır bir şekilde, ülkenin 33 ilinde elektrikler kesilmiş ve oylar mum ışığında, cep telefonu ışığında sayılmıştır. sayımların halka açık yapılması kanuni bir hak olduğu halde, birçok yede akp bully'leri ve polisler vatandaşın bu demokratik hakkını gaspetmek için seferber olmuştur. 1400'ün üzerinde hile ve oy hırsızlığı tutanağı tutulmuştur ve bunların tamamı akp'lilerin bok yemesidir. ankara'da dönen karanlık işlerden hiç bahsetmiyorum bile.

türkiye'nin tarihinde seçimlere düşen en büyük şaibe bulutuna şahit olmaktayız. ülkeyi resmen hotanto tamtam cumhuriyetine çevirdiler.
(0)14073 #16  #14073
bu seçimlerin bireysel açıdan benim için ayırıcı yönü; hayatında hiç ankara'da yaşamamış, kimi zorunluluklar nedeniyle gittiği 2 yolculuğunda ise koştura koştura geri dönmüş olan beni o gece tamamen uykusuz bırakarak bana 30 mart 2014 ankara yerel seçim sonucunu çok yakından takip ettiren bir seçim olmasıdır.
(0)14157 #17  #14157
3 gündür ankara'da, kâh genel merkez'de, kâh sandık başında, kâh ysk önünde sürüklenen ve hala düzgün uyku uyuyamamış bedenimi bugün eve soksam bile; zihnen hala aralıksız takip ettiğim seçimlerdir. bir pezevengin, bir torbacının telefonu bile benimkisi kadar sık aranmıyordur şu aralar. bitsin istiyorum artık. şu melih'i yollayalım istiyorum ama olmuyor.
(0)14187 #18  #14187
apolitik yetişen 80 nesline 1 oyun ne kadar kıymetli olduğunu göstermiştir.
(0)14259 #19  #14259
başka bir gezegenin vatandaşı olsaydık patlamış mısır ile birlikte çok güzel eğlenebilirdik bu seçimlerde. lolo yapmayı bırakırsak umuyorum en başta mansur yavaş olmak üzere chp,akp,mhp,bdp,pşp,vbp hangi partiden her kim olursa olsun hakkı yendiyse hakkını geri kazanır. bir tutam demokrasi bekliyoruz işte..

notumsu: bahsi geçen 6 adet siyasi partiden 2 adeti aslında pek siyasi değildir. pşp: pikachu'nun şimşekleri partisi adlı partiyi vbp ise ve benzeri partiler olarak diğer partileri temsil etmektedir. pikachu'nun şimşekleri partisi üzerinde uğraşmakta olduğum denemede yaşanan olayların merkezinde olan hayali bir siyasi partidir. bahsi geçen pokemon pikachu ve destekçilerine kesinlikle bir zarar gelmemiştir.

tanım yapmak gerekirse; üzerinde çok hayali senaryo dökebileceğim, eğlenceli bulduğum olaylar silsilesi.

hakkı yenen herkesin hakkını bulmasından yanayım bunu belirteyim. hakkını arayan hiç kimse ile dalga geçmek gibi bir amacım yok.
(0)14353 #20  #14353
oylar bu plan ile çalındı… gündeme bomba gibi düştü
oylar nasıl çalındı? / akp’nin seçim gecesi operasyonu’nu açıklıyoruz!
üçlü çete: tayyip, fidan, ala
30 mart günü, seçim sandığında gördüğümüz tayyip erdoğan’ın yüzü güler gibiydi ama daha önceki seçimlerdeki gibi rahat olmadığı her halinden belliydi. rahat değildi çünkü seçim anketlerinde birinci parti çıksa bile, çok büyük bir darbe alacağı gözüküyordu. o nedenle seçimlerden hemen önce, olası seçim hezimetine karşı tayyip erdoğan’ın yakın kliği bir toplantı yaptı. seçim hezimeti durumunda kaçış planı hazırlandı. ama bir hezimet değil de yine 1. parti çıkacak olurlarsa, ne yapacakları değerlendirildi. alınan ilk karar, seçim sonuçlarını halkın bilmemesiydi. kaç sandık açıldığını ve sonucun ne olduğuna hakan fidan ve efkan ala karar verecekti.
cihan’a tib engeli
bunun temini için anadolu ajansı ellerinin altındaydı. ama rakip cihan ajansı’nın susturulması gerekiyordu. sandıklarda cihan’ın engellenmesi emri verilmişti ama yine de cihan görevini yapacaktı. cihan’a siber saldırı için emir verildi ama cihan’ın alt yapısı dünyanın en güvenlikli alt yapılarından biriydi, siber saldırı ile çökertilemezdi. bu nedenle tib’in imkanları ile erişime engelleme koydular. böylelikle gece boyu cihan’a erişilemedi.
saat 17.00’da başbakan’a ilk veriler doğu’dan gelmeye başladı. bu verilerde kaygılanacak bir durum yoktu, kardeş parti bdp ile paylaşmışlardı oyları.
saat 19.00, kesin sonuç: akp%33, taksim kuşatıldı
ancak saat 18.00 itibariyle başbakan’ın önüne türkiye sonucu gelmişti. akp genel merkezi, emniyet genel müdürlüğü ve mit, üçü de ayrı ayrı seçim için veri tabanı hazırlamıştı. sandık başındaki akp görevlisi, akıllı telefonu ile akp seçim veri bankasına bağlanıyor, kendi sandık sonucunu yazıyordu. böylelikle sandıkların kapatıldığı saat 17.00’den bir saat sonra sandık sonuçları kesinleşmişti.
akp’nin oyu %33’tü. istanbul ve ankara az oy farkla kaybedilmişti.
saat 18.00 itibariyle taksim toma’lar ve akreplerle kuşatılmış, tüm ara sokaklara çevik kuvvet ekipleri konuşlandırılmıştı.
sandığa müdahale emri
tayyip erdoğan, o an itibariyle, sandıklara müdahale emrini verdi. özellikle istanbul çok önemliydi, çünkü istanbul gece taksim’e çıkacaktı. bu olduğu takdirde, birinci parti olsalar bile iktidarda kalamazlardı. taktik ikiye bölündü: istanbul’a büyük, ankara’ya küçük bir müdahale yapılacaktı. istanbul’da gelen ilk sonuçlarda yarış başa baştı. önemli bazı ilçelerde de chp öndeydi. ankara’da da seçim başa baş gidiyordu. anadolu ajansı’na verilen emir, sonuçları geciktirmekti. böylelikle sandıkların henüz %10’unun, %15’inin açıldığını gören siyasi partiler ve vatandaşlar, sonuçları bekleyecek, şüphelenmeyecekler, bekleyeceklerdi. bu arada da akp görevlileri sandık sonuçlarını adım adım değiştirecekti. sadece istanbul değil, anadolu’nun tüm illerindeki seçim sonuçlarına da müdahale edildi. sonuçta, türkiye çapında alınan oy önemliydi. akp’nin bir ili %50 ile kazanması başkaydı, %55 ile kazanması başka.
saat 24.00 operasyon tamam, sonuçlar değiştirildi
gece 24.00’e doğru büyük oranda operasyon tamamlanmıştı. o saatlerde de başbakan balkon konuşması yapmaya çıktı. herkes başbakan’ı dinlerken, operasyon birden hızlandırıldı. başbakan 45 dakika boyunca sürekli aynı şeyleri tekrarladı durdu. çünkü niyeti mesaj vermek değil vakit kazanmaktı. konuşma bittiği zaman akp lehine oylar artmıştı.
moral bozma operasyonu
ama konuşmanın asıl amacı, moralleri bozmaktı. tayyip erdoğan büyük bir seçim zaferi ilan ediyordu. böylelikle, rakiplerinin harekete geçmesini engellemeye çalışıyordu. tam bu sırada muhalefet parti liderlerinin ekrana çıkıp vatandaşlara seslenmesi ve oylara sahip çıkın çağrısı yapması gerekirdi. ama bu çağrının sonucunda istenmeyen taşkınlıklar olabilirdi ve bu defa da tayyip erdoğan, biz sandıkta kazandık onlar sokakla milletin iradesini gasp etmeye çalışıyorlar diyecekti. tayyip, muhalefet liderlerini de çıkmaza sokmuştu. gecenin ilerleyen saatlerinde, istanbul’un oy farkı gittikçe açıldı ve ankara tapandı. böylelikle chp’lilerin enerjisi ve dikkati istanbul’dan ankara’ya kaydı. o saate kadar chp’nin elinde gözüken üsküdar, küçükçekmece, beykoz, beyoğlu gibi ilçelerde de akp öne geçti!
tarihin en büyük seçim hilesi
türkiye tarihinin en büyük seçim operasyonu, akp, mit ve emniyet eş güdümünde yürütüldü. akp’li bakanlar seçim kurullarını teftiş etti, milletvekilleri baskı uyguladı, her sandık başında onlarca akp görevlisi baskı kurdu. 500 bin kişilik bir akp görevli kadrosu, seçim sonuçlarını değiştirdi. hilenin ortaya çıkmaması için, zafer ilanı gerekiyordu. bunu da tayyip erdoğan hiç utanmadan yaptı.
muhalefet ve vatandaş ne yapmalı
şimdi muhalefete düşen şudur:
1-) bu seçimler hilelidir, sonuçlar şaibelidir, her yerde itiraz hakkı kullanılmalıdır! akp’nin %70 oy aldığı bir ilde bile, kesinlikle ve kesinlikle, oyları en az 5 puan yükseltilmiştir. akp’nin devletin kasasını nasıl soyduğu, artık belgelidir. tıpkı paraları çaldıkları gibi oyları da çaldılar ve muhalif oyları sıfırladılar. sadece bu seçim sonuçları değil, akp’nin kazandığı tüm seçimler artık şaibelidir.
her seçimde en az 10 puanlık bir hile söz konusudur.
2-) seçim hileleri vatandaşa anlatılmalı, akp’nin bir zafer kazanmadığı ilan edilmelidir. üstelik bu bir kampanyaya dönüştürülmelidir, her fırsatta ve dakika, akp’nin oyları çaldığı, milli iradeye çaldığı tekrarlanmalıdır.
3-) akp, kendisinin zafer kazandığına, muhalefetin ise hezimete uğradığına muhalefeti inandırmak istemektedir. oysa hezimeti yaşayan akp’dir. türkiye’de bir ilde değil tam 35 ilde elektrikleri kesmek zorunda kalmışlardır. tüm hileye karşın muhalefet direnebilmiş, oylarını korumuş, hatta arttırmayı başarmıştır.
4-) halk için aslında iki partili bir sistem vardır. akp ve karşısındaki güçlü parti. chp ile mhp arasında bir fark halkın gözünde yoktur. ve seçmen bu iki partiyi sandıkta tekleştirmekte, birleştirmektedir.
bu seçmen davranışı, cumhurbaşkanlığı seçiminde baskın gelecek ve tayyip erdoğan hayatının, ilk ve tek ama geri dönülemez yenilgisini yaşayacaktır. bu nedenle chp ve mhp arasında nifak tohumları ekmeye çalışmaktadırlar. türkiye’nin pek çok ilinde chp karşıtlığı yapan bir mhp’li, mhp karşıtlığı yapan bir chp’li görürseniz, bilin ki ak ajandır o. çünkü artık tayyip’in tek şansı, bu birlikteliği yıkmaktır.
5-) akp, hile ile, hırsızlık ile iktidarda kalamaz. yıkılacaktır. allah’ın bir olduğuna inandığımız gibi buna inanalım. morali bozmayalım, mücadeleyi bırakmayalım.

(alıntı) kimin yazdığımı bilmiyorum. mantıklı geldi...
(0)Tümünü Göster [21]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: