696 sayılı khk ile getirilen iç savaş maddesi

696 sayılı khk ile getirilen iç savaş maddesi

Tümünü Göster [2]

80212 #1  #80212
“resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleşen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden” kişilerin, fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu olmayacak" diyen madde
KHK’de iç savaş maddesi: AKP karşıtı girişimleri bastıracak sivillere cezasızlık vaadi
(0)
80235 #2  #80235
öncelikle ben bu kararnamenin iyi niyetle yazıldığını düşünmüyorum. yazılı metin gayet kararnamenin 15 temmuz’un ötesinde de uygulanabileceğini söylüyor.

felsefi açıdan bakarsak tam bir fecaat. çünkü devlet bir yerde en temel var olma sebebinden, işlevinden ve tekelinden vazgeçerek vatandaşa yargılama ve ceza verme yetkisi veriyor.

üstelik tüm bunlar terör ve darbe tanımlarının oldukça esnekleştiği bir ülkede yapılıyor. normalde terörü “belirli bir siyasi amaç uğruna sivil asker farketmeden uygulanan organize şiddet” gibi daha evrensel yollarla tanımlayabiliriz. ancak bu ülkede yeri geldi cebinde döviz bulunduran bile terörist ve darbeci ilan edildi. dolayısıyla vatandaşa “darbe ya da terör eylemi olarak düşündüğün hadiselerde kafana göre takılabilirsin” demek ülkeyi vahşi batı’ya döndürür.

bu yasanın bir de görünmeyen boyutu var. bunu başka konularda da anlattım da akp bir yandan demokratik yollarla iktidarı ele geçirebilecek rakipleri baskılarken çalışırken bir taraftan da demokrasi dışı aktörleri de engelliyor.

birinci ayak hepimizin malumu. muhalefet kriminalize edilere gayrimeşrulaştırılıyor. akp’ye oy vermiyorsan darbecisin, teröristsin, dış mihrakların piyonusun..

ikinci ayak daha kompleks. teorik olarak birincisini ne kadar yaparsanız ikincisini o kadar meşrulaştırırsınız. yönetenin meşruiyeti yönetilenin rızasından gelir, eğer özgür ve adil seçimlerin varlığı sorgulanırsa halk başka alternatiflere yönelir. demokrasi dışı aktörleri baskılamanın iki ayağı var. bunun bir adımı `hulusi akar` gibi ideolojik olarak yakın gördüğün isimleri tepe yönetiminde tutmak. böylece ergenekon-balyoz süreciyle kurumsal bir siyasi aktör olmaktan çıkan tsk’yı iyice kontrol altına almak. ikinci adımı da cuntacıları caydırmak. cuntacılar için evrensel olarak asıl kritik şey ordu’nun geri kalanını darbe girişiminin başarılı olacağına ikna ederek bir zincirleme reaksiyon başlatmaktır. dolayısıyla paramiliter grupların önünü açmak ve polise ağır silahların verilmesi vs aslında karşı denge kurmak bir yerde.
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: