7 nisan 2017 abd'nin suriye'ye müdahalesi

7 nisan 2017 abd'nin suriye'ye müdahalesi

Tümünü Göster [1]

76835 #1  #76835
akdeniz'deki amerika birleşik devletleri deniz kuvvetleri'nin suriye arap hava kuvvetleri'ne ait bir üsse 59 adet tomahawk sallamasıyla gerçekleşmiş saldırı

çok büyük bir hadise değildir.

islamcı arkadaşlar kusura bakmasın da donald trump suriye konusunda "hidayete ermiş" değil.

barack obama'nın ikinci döneminden bu yana (yani hillary clinton gittiğinden beri) abd'nin birinci önceliği esad değil. o yüzden seta gibi akp'ye yakın think tankler obama'yı korkaklıkla suçluyordu. çünkü türkiye abd'nin suriye'ye libya vari bir şekilde müdahale edeceği ve beşar esad'dan sonra gelecek müslüman kardeşler çizgisinde liderin inşaat ihalelerini türkiye'ye vereceğine oynadı. o yüzden sınırları mültecilere açtık.

esad'ın alternatifi olabilecek güçlü, laik bir lider/grup çıkmadığı sürece esad kalır. suriye iç savaşı'nın sonsuza kadar sürmesi de abd'nin çok da zararına değil.

peki ne oldu?
bir..obama ile kafayı bozmuş ve ilk 100 gününde çok bir icraati olmayan trump "delikanlı" olduğunu ispat etti.

ikincisi ve asıl önemlisi trump amerikan kamuoyuna rusya ile bağlantılı olmadığı mesajını verdi. donald trump "bizden kimse ruslarla görüşmedi" dedikten sonra damadından ulusal güvenlik danışmanına kadar etrafında ne kadar adam varsa ruslarla görüştüğü çıktı. fbı bu konuda soruşturma yapıyor.

üçüncüsü pratik olarak suriye hava sahası rusların kontrolünde. zaten pentagon'un saldırıyı ruslara önceden haber vermesi ve saldırının kapsamı (amaç esad'ı devirmek olsa element of surprise'ı maksimize etmek için tek bir üsse değil, her yere saldırırsın) bu işin daha çok pr amaçlı olduğunu gösteriyor.

son olarak bir gün üçüncü dünya savaşı çıkacak olsa bile bu ortadoğu'dan hele suriye'den çıkmayacak. suriye ne abd için ne de rusya için çok önemli değil. türkiye gibi iran gibi bölgesel oyuncular için önemli.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: