8 mart dünya emekçi kadınlar günü

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

Tümünü Göster [12]

9508 #1  #9508
bütün dünyada "8 mart dünya kadınlar" günü denilerek "emekçi" kavramının es geçildiği bu günün tarihçesine ilişkin kısaca bilgi vermek gerekirse...

8 mart 1857 tarihinde new york'taki 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle çalıştıkları tekstil fabrikasında greve başladı. bu grev esnasında polis işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi. daha sonra fabrikada çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. ölen işçilerin cenaze törenine 100 binden fazla kişi katıldı.

bu olaydan 53 sene sonra, 1910 yılında kopenhag'da düzenlenen 2. enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden clara zetkin, 8 mart 1857'de new york'taki fabrika yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 mart'ın "dünya emekçi kadnlar günü" olarak anılmasını önerdi ve bu öneri kabul edildi. ancak 8 mart'ın dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanması tam olarak 1921'de moskova'da yapılan 3. uluslararası kadınlar konferansında gerçekleşti. bundan yıllar sonra 16 aralık 1977'de, bm genel kurulu 8 mart'ın "dünya kadınlar günü" olarak anılmasını kabul etti.

işte günümüzün kapitalist dünyasının marketlerde ve mağazalarda adına çeşitli indirimler veya kampanyalar düzenleyip insanları (doğrudan ve dolaylı olarak kadınları) tüketime yönlendirme stratejisi olarak kullandığı 8 mart'ın tarihçesi...
(0)
9581 #2  #9581
hayat verdiler ; hayatları boyunca mutlu olsunlar.
(0)
9582 #3  #9582
günümüzde algılandığı hali için;

sabahında çiçek verip el üstünde tutup, akşam elimizin tersiyle yere serdiğimiz kadınlara karşı iki yüzlülüğümüzün başka bir göstergesi...

çiçek falan yerine biraz huzur versek?
(0)
9659 #5  #9659
8 mart dünya emekçi kadınlar günü nasıl ortaya çıktı ?

dünya emekçi kadınlar günü'nün ortaya çıkışı 8 mart 1857
tarihinde abd'nin new york kentinde yaşanan acı bir olaya dayanıyor.

bir tekstil fabrikasında greve başlayan 40 bin dokuma işçisinin polis tarafından fabrikaya kilitlenmesi ve akabinde çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda neredeyse tamamına yakını kadın 129 işçinin can vermesiyle sonuçlanan olay tarihte bir dönüm noktasıdır

tüm dünya kadın hareketleri ve örgütleri için önemli bir mücadele günü olan 8 mart, 1857 yılında amerika’nın new york kentinde, tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın, düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitti. kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdiği bu mücadelede, polisin grevdeki işçilere saldırması ve fabrikaya kilitlemesi ile çıkan yangında 129 işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine on bini aşkın kişi katıldı.

ağustos 1910 tarihinde danimarka'nın kopenhag kentinde 2. enternasyonal'e bağlı kadınlar toplantısında, almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden clara zetkin, 1857'de ölen kadın işçiler anısına 8 mart'ın "ınternationaler frauentag" (ınternational women's day-dünya kadınlar günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

anma tarihinin 8 mart olarak saptanışı 1921'de moskova'da gerçekleştirilen 3. uluslararası kadınlar konferansı'nda gerçekleşti. adı da "dünya emekçi kadınlar günü" olarak belirlendi...

dünya kadınlar günü, 1960'lı yılların sonunda amerika birleşik devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. birleşmiş milletler genel kurulu, 16 aralık 1977 tarihinde 8 mart'ın "dünya kadınlar günü" olarak anılmasını kabul etti.

türkiye'de 8 mart dünya kadınlar günü ilk kez 1921 yılında "emekçi kadınlar günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılından sonra daha yaygın olarak kutlanan özel gün, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. 12 eylül 1980 askeri darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "dünya kadınlar günü" kutlanmaya devam ediliyor.

fotoğraf 8 mart 1857 katliamı

(http://twitter.com/efesin_e...)
(0)
9683 #6  #9683
bir çok sendikanın, derneğin, vakfın, örgütün yaptığı gibi çay partisi, kısır partisi, halay partisi günü değildir. akşam bir yerde toplanıp, sazlar, bağlamalar, gitarlar eşliğinde devrim marşları, şarkıları söyleyip halay çekme, kahkahalar atma günü hiç değildir. mücadelenin sürekli olduğunu gösterme günüdür. salonlarda, avm lerde kutlanan,dairelerde, valiliklerde kutlanan kadınlar günüyle mücadele günüdür, örgütlenme günüdür.

3 aylık çocuğunu evde bırakıp fabrikaya çalışmaya giden kadının günüdür, hamile kalması yasak olan kadının günüdür, tarlada, bahçede gündelikçi çalışan kadının günüdür, fabrikasında, sokağında, evinde, dairesinde tacize, mobbinge uğraya ama sesini çıkaramayan kadının günüdür, zorla fahişelik yaptırılan kadının günüdür, kendini kadın gibi hisseden transın günüdür, oğlu, kızı on yıllardır kayıp olan kadının günüdür, başlık parası karşılığı satılan, berdel diye satılan, görücü usulü diye satılan kadının günüdür, otobüste, sokakta, evde şiddet gören, öldürülen kadının günüdür.
velhasıl bu günve her gün kadının günüdür.
kalkın bir kahve yapın bari yanınızdaki kadına.swf

not:erkek ayrımı yapmıyorum.

68276 #8  #68276
malesef ki ülkemizde bu anlamlı günü kutlamak ve birşeylere dikkat çekmek için açıklama yapmak isteyen kadınlara polis tarafından şiddet uygulanabiliyor.
(0)
68312 #9  #68312
göstermelik bir gün. oldukça bayağı. bir kere insanların yaklaşımında bir üstünlük sanrısı var. üstün erkek, düşük seviyeli kadına yardım elini uzatıyor sanki. bu durum inanılmaz derecede ataerkil bir yaklaşım. inanılmaz derecede bir kadın olarak rahatsız oluyorum. kadınlar gününüz batsın.
(0)
68328 #10  #68328
göstermelik de olsa trajik tarihsel kökleri olan ve saygı duyulması gereken bir gündür. dile kolay o malum grevde tam 129 kadın emekçi hayatını kaybetmiştir.

erkek ya da kadın fark etmeksizin bir takım haklara sahibiz ama çoğumuz bırakın sahip olduğumuz hakların kıymetini bu haklar için nasıl mücadeleler verildiğini, ne bedeller ödendiğini bilmiyoruz. bilmiyorsak bile hatırlamamız gereken bir şey var ki o da haklarımızın kolay kolay kazanılmadığıdır. öyle bir gecede kazanılmış hiç değildir.

hayatımızı paylaştığımız tüm kadınlarımızın emekçi kadınlar günü kutlu olsun.
(0)
68353 #11  #68353
özel sektördeki şirketlerin aptal aptal mesajlar vermeye kastıkları gündür. (eski) çalıştığım yerden örnek vereyim,kendileri 8 mart günü hep,"aynı özellikte olan iki adaydan hep kadın adayı seçeriz" diye reklam yapmaya çalışır. benim gördüğüm ise hep şuydu; kadınların doğum iznine ayrılabilme ihtimali olduğu için erkeklere öncelik verilirdi. benim departman dahil bütün departmanlarda böyle olmuştur. pazarlama alanında daha çok kadınlar seçilirdi,onun sebebide malum. hollanda'ya gitmeden önce bu bahsettiğim holdingin yönetim kurulunda sadece 1 kadın yönetici vardı. şimdi baktığımda kadın yok. özellikle hamile kadınların hamile olduklarından dolayı işten çıkarıldıklarına çok şahit oldum. bu holding bu arada türkiye'deki en büyük 5 aileden birisinin.
(0)

Tümünü Göster [12]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: