adolf hitler'in sigara düşmanlığı

adolf hitler'in sigara düşmanlığı

Tümünü Göster [5]

29526 #1  #29526
her zaman ilgimi çeken bir konu olmuştur. hitler ve nazi yönetimi tarihteki ilk sigara karşıtı oluşumu başlatmış, sigaraya yönelik önemli yasaklar konulmasını sağlamışlardır. peki ne tür yasaklar bunlar? hemen bakalım;

sigaraya uygulanan vergileri artırmak
halka açık alanlarda sigara kullanmayı yasaklamak
araçlarda sigara içilmesini yasaklamak
sigara karşıtı gruplara fon sağlamak

ayrıca şu bilgiyi de eklemek gerekirse adolf hitler pasif içici tanımı ilk kez kullanan ve icat eden kişidir. bizim sık sık kullandığımız bu ifadenin mucidinin hitler olması oldukça ilginç bir konudur.

peki nazilerin sigara karşıtı politikaları nasıl mı sonuç vermiş? sonuç olarak halkın sigara kullanma oranları artmış efendim, daha çok sigara içmeye başlamışlar. size tanıdık geliyor mu bilmiyorum ancak ben bu uygulanmış, daha önce denenmiş ve sonuçları görülmüş bir sistemin analiz edilmeden tekrar uygulanmasını korkutucu buluyorum.

ayrıca şu bilgiyi de ekleyeyim sizlere, churchill'le hitler arasında kıyaslama yapılan bir makalede, churchill'in sürekli alkol ve tütün tüketmesine rağmen 90 yaşına kadar yaşadığı, hitler'in ise az alkol içen ve hiç sigara içmeyen birisi olarak 56 yaşındayken intihar etmek zorunda kaldığı anektodu bende garip hisler bırakmıştır.
(0)29571 #2  #29571
sigara değil ben öldürürüm mantığını gerçekleştiren.
(0)29573 #3  #29573
enteresan tepkilerin gelmesine neden olmuş şahsıma. hatta direkt olarak babam çattı. ne yani hitler'in mantıklı bir şekilde yapabildiği işler olamaz mı, yaptığı her iş yanlış mı demektir diyerek bana ayar verdi. elbette ki olabilir ancak mükemmelliyetçilik kaygısının insanları kötü yönlere itebileceği şüphesi bende her daim mevcut. bence sigara içen insanların sosyal durumları, bağımlılığa iten faktörler araştırılıp o şekilde bir çözüm üretilmeli. sigara evet sağlığa zararlı, evet başkalarına da zarar veriyor, ama şunun alt yapısı araştırılmalı, insanlar neden sigara tüketiyor, buna iten faktörler nelerdir?

sigarayı en çok kimler tüketiyor biliyor musunuz? 3. dünya ülkeleri tüketiyor. yani sigarayı en çok kullanan kesimler fakir kesimler. bu ülkelerde gelir adaletsizliği de üst durumlarda. ben sigara içen zengin görmedim, içiyorsa da çok az içiyorlar. çünkü kendilerine dikkat etmek zorunda kalacakları bir hayat var. hayattan keyif alıyorlar, mutlulular. bu süreci uzatmak istiyorlar.

sigara ile mücade edeceksen, sigarayı yasaklamak yerine gelir adaletsizliğine müdahale et, bu süreci düzelt. insanları bağımlılığa iten faktörleri analiz et, antitez geliştir. bunları politika olarak uygula. naziler denemiş sonuç alamamış işte. göremiyor musun bunu? bak sonuç alamamış, sigara tüketimi sonuç olarak artmış. önünde tarihsel bir veri var, araştırsana bunu.
(0)67365 #4  #67365
kenevirin yasallaşması, sigaranın yasaklanması ikilisi bir arada olmadığı müddetçe asla sigaranın yasaklanmasını kabullenmeyeceğim. yasaktan kasıt elbette yıldırma ve caydırma operasyonlarının tümünü kapsayan bir süreç. hitler'e gelirsek ki gelelim. tek yumurtası, kısa pantolonu ve çocuksu gülüşüyle, gerçek anlamda bir tehlikeyi hissetmesi gerekirdi alman halkının. dostum adam o kadar sempatik ki, kimse o kadar sempatik olamaz, o kadar sempatik görünüyorsa kesinlikle altında bir vahşet yatıyor. musevilere yaptıklarıyla çok ilgilenmiyorum, bugün musevilerin yediği boklarla ilgilenmediğim gibi, museviler hitler'den daha nazidir milliyetçilik konusunda. iki konuyu birleştirelim o zaman.

tanım: sigara ile mücadele konusunda verilebilecek en berbat örnektir gel gelelim, güncelliği ülkemizde mevcut olduğundan da en gerçekçi örnektir.
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: