Alter Sözlük Kullanıcı Sözleşmesi

1. Taraflar

a) www.altersozluk.com internet sitesi ("Alter Sözlük")
b) www.altersozluk.com internet sitesine üye olan internet kullanıcısı ("Üye")

2. Sözleşme konusu:

İş bu sözleşmeyi onaylayarak Alter Sözlük'e üye olan her üye, aşağıda yer alan maddelerde belirtilmiş kural ve yönetmeliklere uyacağını kabul etmiş sayılır. Bu kural ve yönetmeliklere uymayan üyelerin, ihlali yapılan maddenin durumuna göre içerikleri yayından kaldırılabilir, üye hesapları kapatılabilir.

3. Genel Hükümler:

Alter Sözlük’e girilen yazı ve içeriklerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Üyelerin girdikleri içeriğin oluşturacağı her türlü hukuki sorumluluk içeriği giren üyeye aittir, doğacak hukuki olaylardan Alter Sözlük faaliyetlerini yürüten şahıslar sorumlu değildir. Yazıların telif hakları yazan kişiye aittir.

Alter Sözlük, üyelerinin girdiği içeriklerini doğru olduğu hakkında bir teminat vermez.

Alter Sözlük üyelik sözleşmesini kabul eden tüm üyeler bu hükümleri kabul etmiş sayılır.

4. Kurallar ve Yönetmelikler:

4-1. Alter Sözlük’te üyeler tarafından yazılan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve kanunlarına aykırılık teşkil edemez. Bu durumdaki içerikler tespiti halinde sözlükten kaldırılır. Aşağıda yaygın olan suç şekilleri belirtilmiştir.

 • Hakaret, küfür
 • Warez ve pornografik içerik paylaşımı
 • Uyuşturucu ve keyif verici maddeleri övme
 • Suçu ve suçluyu övme
 • Terör örgütü propagandası
 • Halkın genelinin kutsal olarak gördüğü değerlere hakaret
 • Talif hakkı ihlalinde bulunacak şekilde içerik paylaşımı

4-2. Alter Sözlük’te açılan başlıklara girilen giriler belirli bir format etrafında şekillenmektedir. Buna göre girilen giriler aşağıdaki formatlardan birine sahip olmalıdır.

 • Başlıkta geçen ifadenin tanımı ya da daha önce yapılmış bir tanımın devamı niteliğinde bilgi.
 • Başlıkta geçen ifadeye ilişkin bir örnek.
 • Başlıkta geçen ifadeye ilişkin bir alıntı.
 • Başlıkta geçen ifadeye ilişkin, giriler arası diyalog yaratma amacı taşımayan ‘bakınız’ ifadesi

4-3. Alter Sözlük’te girilen içerikler başlıkla uyumlu olmalıdır. İçeriğin başlıkla uyumlu olmadığı durumlarda giriler “içerik başlıkla uyumlu değil” gerekçesiyle silinmektedir.

4-4. Alter Sözlük’te kullanılan bakınız fonksiyonları, başlıklar altındaki girilerde tekil bir halde diyalog kurma amacıyla kullanılamaz. Bu fonksiyonlar yönlendirme veya bilgi verme amacıyla kullanılmalıdır.

4-5. Alter Sözlük’te başlıklar altında yazan girilere doğrudan fiziksel referans gösterilerek giri yazılamaz. Daha önce yazılmış girilere yönelik cevap hakkı için her girinin altındaki yorum bölümü kullanılmalıdır.

4-6. Alter Sözlük giri içerikleri genel anlamda açılan başlıklara dair geniş bir bilgi vermeyi, kaliteli ve özgünlüğü içinde barındırmayı hedef alır. Bu nedenle sadece başlığın sözlükteki hali ile ilgili tanım ya da yorum içeren girilere izin verilmez.

4-7. Alter Sözlük’e saldırı ya da kötü amaçlı özensiz ya da anlamsız girilen içerikler silinir. İhlalin devamı durumunda üyenin hesabı kapatılır.

4-8. Alter Sözlük’te kalite kaygısından uzak, içeriği boş ve özensiz, imla kurallarına uyulmamış içerikler barındırılamaz. Tespiti halinde içerik silinir ve nedeni içerik sahibine bildirilir. İçerik sahibi benzer şekilde içerik girmekte ısrarcı davranmaya devam ederse, hesabı kapatılır.

5. Yazarlık ve Çaylaklık Sistemi

Alter Sözlük’te çaylaklık ve yazarlık olmak üzere iki farklı üye tipi vardır. Çaylak seviyesindeki üyelere ait içerikler üye olmayan kullanıcılar tarafından görüntülenemez. Bu içerikleri yalnızca çaylak üye filtresini devre dışı bırakmış üyeler görüntüleyebilir.

Alter Sözlük 1000 üyeye ulaşılana dek üye olan tüm kullanıcılar doğrudan yazar hakkına sahip olmuşlardır. Kural ihlali yapmış üyeler çaylak seviyesine düşürülmüştür. 1000 üye sayısı aşıldıktan sonra yeni üye olan tüm kullanıcılar çaylak seviyesinde olurlar. Çaylak seviyesindeki üyelerin yazar seviyesine geçmelerine diğer yazarlar karar verirler.

Diğer yazarlar tarafından kullanılmış belirli bir oy sayısına ve oranına ulaşmış çaylak üyeler, otomatik olarak yazar seviyesine yükseltilir. Aynı şekilde yazar seviyesindeki üyeler de çaylak seviyesine düşürülmesi için yeterli oy aldığı takdirde çaylaklık seviyesine düşürülür.

Bu sistemin amacı, Alter Sözlük’te bulunan içeriğin kalitesinin ve özgünlüğünün korunması, devamının sağlanması için; kurallardaki net maddelere uyduğu halde göreceli olan nitelik ve kalite bakımından genel kullanıcı kitlesinin beklentilerinin altında kalan içeriğin barındırılmamasıdır. Genel kullanıcı kitlesinin beklentilerini karşılamayan düzeyde içerik giren üyeler bu sistem ile çaylak seviyesine düşürülür.

Üyelik seviyesine Alter Sözlük yönetimi sadece acil durumlarda müdahalede bulunur. Bu acil durumlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Spam ya da saldırı durumu.
 • Ciddi hukuksal sorun oluşturabilecek içerik girilmesi.
 • Diğer yazarlara hakaret, sataşma, kişisel bilgilerin ifşa edilmesi.
 • Yeterli oylamanın olmadığı durumda, açıkca ve sürekli şekilde kural ihlali yapmaya, seviye düşünmeye devam edilmesi.

6. Ek Bilgiler

6-1. Alter sözlük’te açılan başlıklar belli kurallar etrafında açılmalıdır. Bunun için başlık açarken dikkat edilecek hususlar başlığına bakabilirsiniz.

6-2. Alter Sözlük hakkında genel fikir edinmek için sözlük hakkında sık sorulan sorular başlığını ziyaret edebilirsiniz.

6-3. Alter Sözlük bu sözleşmedeki maddelerde herhangi bir değişiklik yaptığında bunu üyelerine bildirir ve üyeliğin devamı için üyenin yeni sözleşmeyi kabul etmesini talep eder.

Son Yapılan Yorumlar: