Ahmet Haşim

ahmet haşim

Tümünü Göster [3]

19998 #1  #19998
kimi edebiyatçılara göre ya da araştırmacılara göre fena halde aşağılık kompleksi sahibi şairdir. karanlık ya da cinsiyetçi bulanlar da vardır kendisini.
başka bir grup ise yeterince anlaşılamadığını, sadece karanlığı ve kasveti sevdiğini savunur.

ben ise her ne şekilde olursa olsun incelikli bir adam olduğu görüşündeyim. yoksa bir insan nasıl yazabilir şu incecik satırları:

--- alıntı ---
akşam, yine akşam, yine akşam
göllerde bu dem bir kamış olsam!

--- alıntı ---
(0)20004 #2  #20004
yüzündeki büyük şark çıbanı izi yüzünden neredeyse münzevi bir hayat yaşamış, gündüzleri uyuyup, geceleri şiir yazmış, asosyalliği ve içine kapanıklığını da dizelerine yansıtmış şair..
(0)78315 #3  #78315
1884 bağdat doğumlu. annesinin ölümü üzerine on iki yaşındayken babası ile istanbul'a geldi. galatasaray lisesini ( mekteb-i sultani) bitirerek çalışma hayatına atıldı. 1920'de güzel sanatlar fakültesine estetik öğretmeni olarak atandı. son görevi banka memurluğu ve akşam gazetesi fıkra yazarlığıydı.

ahmet haşim 1933'te öldü.

ilk şiirlerini abdülhak hamit ve tevfik fikret'in etkisinde kalarak yazmıştır. bu dönemde dili de ağırdır. giderek izlenimci bir şiire ulaşır. bu dönemi de sembolizmin ağır bastığı bir sanat dönemi izler. ona göre şiir, anlaşılmak için değil duyulmak içindir. şiirde sözcüklerin anlamından çok söylenişlerindeki ses uyumu önemlidir.

haşim'in son şiirlerindeki dili ilk şiirlerindeki gibi ağır değildir. şiirlerinde ayrıntıdan çok şiirsel bir yoğunluk doyuruculuk vardır.

eserleri : göl saatleri, piyale, gurabahane-i laklakan (fıkralar), bize göre (fıkralar), frankfurt seyahatnamesi (gezi)
(0)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: