akp'ye oy verme nedenleri

akp'ye oy verme nedenleri

Tümünü Göster [8]

13405 #1  #13405
makam mevki ve çıkar ilişkisi gibi sıralanabilecek nedenler. onun dışında karizmatik bir lider olduğu için oyların çoğu kadınlardan gelmektedir.
(0)13410 #2  #13410
alternatif olmamasıdır. çok siyasi takılmayanlar için. sağlık ve ulaşımdaki reformları da unutmamak gerekir. bir de biraz daha halktan(sıradan anadolu insanı) imajı çizmesidir, öyle hissedilmesidir.
(0)13505 #4  #13505
bu ülkenin geçmişi hakkında az bir bilgi sahibi olanların dahi ortaya sayfalarca neden çıkaracağı olgu. kısacası ben entrye değil, işlevine bakarım.
(0)13544 #5  #13544
90'lı yılların türkiye'sinin yaşadıklarına karşı bir nefretten doğmuş bir partidir ak parti. halkın kendisine oy verme sebebi genelde dinin de ötesindedir ki sonrasındaki saadet/erbakan'ın dönüşünün sonuçlarından görülmüştür bu.

90'larda tansu çiller gibi, kanımca türk siyasi tarihinin en başarısız siyasetçilerinden tutun da darbelere kadar, ve en önemlisi ekonomik krizlere kadar hepsi bir nefret birikimi oluşturdu halkta. bu yüzyılın başlarında "sosyal patlama olacak mı" tartışılırken, belirli bir kesime yoksulluk nedeni ile saldırılırken ak parti tek alternatif olarak doğdu.

cumhuriyet halk partisi ise, yapabileceği en büyük hatayı yaparak baykal'dan uzaklaşmadı. kılıçdaroğlu gibi bir isim gelseydi o süreç içerisinde başa, o alternatif parti chp olabilirdi. 90'larda cumhuriyet halk partisine siktir çeken halkın ilk düşüneceği alternatiflerden biri bu değişmiş parti olacaktı.

olmadı, ak parti başa geldi. sonra ne oldu?

tam gaz kemal derviş politikalarını devam ettirdi. ve şans işte, tam da bütün gelişmekte olan pazarların büyümeye başladığı bir döneme denk geldiğinden 90'larda hakikaten çok sıkıntı çeken kesim bir anda kendini daha iyi pozisyonda buldu. ki cem uzan'ın %8 aldığı bir dönemdi, mhp'nin bir kismi, uzan'in hepsi ak parti'ye kayıverdi.

ak parti de bu rüzgarı arkasına aldı. şu an tek alternatifi değişmiş bir cumhuriyet halk partisi. 2010'da başa gelen kemal kılıçdaroğlu, her ne kadar bazı konularda çok eleştirildiyse de partinin el freni konumundaki "chp yobazlarına" siktiri çekerek gaza basmaya başladı.

yine de işi zor, bu memlekette çoğu hükumet ekonomik krizle değişmişlerdir. darbelerin büyük bir kısmı ekonomik buhranlar sonrası gerçekleşmiştir. umarım bu bir istisna olur, ve artık diktatörlüğe evrilmeye başlayan iktidara millet dersini verir.
(0)33416 #6  #33416
sebeplerden bir tanesi çıkardır.

özetleyecek olursak; maddi durumun çok kötüyse makarna kömür alırsın, baktığın bir yaşlı varsa para da alırsın, arada cebine de para sıkıştırırlar.

bir üst seviyedeysen, kendine az çok yetiyorsan, çocuğunu belediyede hastanede falan asgari ücretle işe sokarlar(bu tarz yerlerde kurum yöneticisinden çok partinin il/ilçe başkanının sözü geçer, hatta ben asgari ücretle işe girmek için milletvekilinden torpil getiren gördüm)

böyle bir beklentin de yoksa, sen kadrolu memursun mesela, çocukların da okuyor, pek bir şeye ihtiyacınız yok gibi. sana özel paketimiz de var canım kardeşim(akp'li değilim, lafın gelişi), ilçedesindir merkeze tayin olmak istiyorsundur, ildesindir daha güzel bir ile ve/veya çocuğunun yanına tayin olmak istiyorsundur, gel sendikaya, ver oyu, kap tayini.

kobi'sindir kafana 'istikrar bozulursa sen batarsın' düşüncesi işlenmiştir, hem arada düşük faizli krediler falan alırsın. hep akp sayesinde bunlar, hıhım.

e daha zenginsen malum zaten. ihale alırsın, yol yaparsın, ev yaparsın, avm yaparsın, millete söve söve para kazanırsın.


bunun yanında akp iktidara geldiği dönemdeki siyasi partilerden halkın bıkmış olması, imam hatip ve başörtüsü meselelerinde mağdur olan kitle; trt şeş, yeni anayasa vaatleriyle gözleri boyanan bir diğer kitle. islami referanslar, aman lider dediğin böyle olurlar falan.
(0)33434 #7  #33434
akp'nin fenomen olması da bu nedenle bir tanesidir. siyasetle alakasız tonla insan sırf diğer insanlar da veriyor diye oylarını akp'ye vermektedirler. bunu hande yener dinlemek gibi bir şey olarak düşünün. adam bakıyor başkaları ne yapıyor diye, ardından da çoğunluğa uyup eylemde bulunuyor.
(0)44730 #8  #44730
bizim memleketin* oy vermesi için namaz kılmaları yeterli.
(0)Tümünü Göster [8]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: