suudi arabistan

suudi arabistan

10756 #1  #10756
kadınların araba kullanamadığı ve erkek vasilerinin izni olmadan ülke dışına çıkamadığı, elektronik kayışla esir edildiği ülke.
ayrıca namaz vakitlerinde sokaktaysanız, din polis tarafından tehdit edilip kışkışlanıyorsunuz.
petrodolar zengini olduğundan kimsenin demokrasi götürmeye yeltenmediği bir ülkedir aynı zamanda.
(0)
10764 #2  #10764
parasız kalmış birçok eski porno yıldızının ve ünlünün,
dubai ile birlikte yeni para kazanma kapısı haline gelmiştir...
(0)
10789 #3  #10789
yakında mısır gibi, libya gibi karışmaya aday olan arap ülkesi. şu ana kadar halkın sesini çıkarmamasının sebebi, yaşam kalitesinin diğer bir çok arap ülkesinden, hatta birçok avrupa ülkesinden yüksek olmasıdır. tabi ki bunun sebebinin ülkedeki zengin petrol rezervlerinin olduğunu söylememe gerek yok. bunun yanısıra, kral abdullah 'ın ardından gelecek veliahtların, abd 'nin yıllar yılı ülke üzerinde kurduğu dostluk adı altındaki yarı-sömürgeci tavırdan rahatsız olduğu kulaktan kulağa yayılmaktadır. hatta bir korkunç iddia, kral abdullah 'ın bundan 7-8 ay önce öldüğü (doğal sebeplerden) , şu anda görünen kral abdullah 'ın bir dublör olduğu, bunun yanısıra abdullah 'ın bütün oğullarının öldürüldüğü, tahtın alışılmadık bir şekilde, abdullah 'ın kardeşine geçeceğidir.
farkındalar mı bilmiyorum ama bop 'un en önemli ayağıdır bu ülke..
(0)
10825 #4  #10825
başkenti riyad'dır. para birimi arabistan riyalidir. nüfusu 27 milyonu aşan ülkede nüfusun 8,5 milyona yakını yabancı işçidir. başta hindistan, pakistan, filipinler, mısır ve sri lanka'dan gelenler yabancı işçilerin büyük bir kısmını oluşturur. kral hem devletin hem de hükümetin başıdır. ülkede siyasi parti yoktur. 150 üyeden oluşan şura meclisinin üyelerinin tümü kral tarafından seçilir. şura meclisinde görüşülen kanun tasarıları bakanlar kurulunca kabul edildikten ve kral tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girer.
(0)
36178 #5  #36178
11 eylül 2001 tarihinde dört yolcu uçağının kaçırılması, ikisinin new york dünya ticaret merkezi ikiz kulelerine, birinin pentagon'a, bir diğerinin yolcuların direnmesi sonucu boş bir alana çakılmasıyla sonuçlanan terör olaylarını gerçekleştiren 19 hava korsanının 15'inin vatandaşı olduğu ülkedir.
(0)
52917 #6  #52917
dünyanın baş belası olan ülke

vahabizm ülkenin resmi ideolojisidir. her sene dünyanın çeşitli ülkelerine islami kültür merkezlerine yardım adı altında milyarca dolar para harcalar vahabiligi yaymak için.

ülkenin yaklaşık üçte biri suudi arabistan'lı değildir. diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi batılı ülkelerden gelme beyaz yakalı expatlar ya da gariban bangladeşli pakistanlı işçilerden oluşur.

klasik bir petro state'tir. petrol dışında çok da birşey uretmezler. 15 binden fazla prens ve prensese sahip olan kraliyet ailesi petrolden kazandıkları parayı halkı cömert sosyal yardımlarla satın almak, müttefiklerinin sadakatini korumak (birisi de ladin ailesidir) ve rakiplerini ezmek için kullanır. kalan parayı da çeşitli fonlar aracılığıyla dünya finans piyasalarına ya da gayrimenkule yatırırlar. yani bir gün petrol biterse sıradan suudlar belki çölde kum yemek zorunda kalabilir ama kraliyet ailesine birşey olmaz

her ne kadar amerikan köpeği dense de kimin kimi köpeği olduğu karışıktır. arapların washington'daki gücü korkunçtur. yahudi lobisi'nden kesinlikle daha zayıf değillerdir, hatta daha güçlülerdir. bunun da iki sebebi var. birincisi tahmin ettiğiniz gibi enerji lobisi. opec büyük oranda suudi arabistan'in kontrolündedir. ikincisiyse suudi arabistan ve müttefikleri başta amerika olmak üzere batılı ülkelerin silah sanayilerini abad ederler. suudi arabistan kraliyet silahlı kuvvetleri'nin bütçesi türk silahlı kuvvetleri'nin yaklaşık üç katıdır.

yalnız son dönemde biraz göte geldiler. birincisi amerikalılar suudlardan biraz bıkmış durumda. ikinci ve en önemlisi kaya gazi devrimi. aslında kaya gazının varlığı 100 yıldır biliniyor. ancak amerikalılar bunu çıkarabilecek teknolojiyi görece yeni keşfettiler. bu amerika'nin dünya enerji piyayasindan çekilmesine yol açtı. bunun üzerine avrupa ve japonya ekonomilerinin zayıflığı ve çin'in de yavaşlaması gelince petrol fiyatları çatır çatır düşmeye başladı. uzun vadede tehdit ise çin halk cumhuriyeti'nin de kaya gazı işine girmesi. özellikle uygurların yaşadığı bölgede çok ciddi rezervler var. bir taraftan da japonlar metan hidrat üzerinde çalışıyorlar. özetle petrol kömürleşmek üzere.

suudlar bunu engellemek biraz da iran ve rusya'ya sopa atmak için opec vasıtasıyla üretimi köklediler ve petrol fiyatları düşmeye başladı. ancak amerikan üretimi azalmadı, cin şişeden çıktı bir kere. her ne kadar suudlar petrolü ucuza çıkarsa da çok para harcıyorlar. dolayısıyla sadece 1 senede 100 milyar dolara yakın rezerv eritmek zorunda kaldılar.
(0)
52973 #7  #52973
su gunlerde ciddi bir ekonomik darbogaza girmis ulkedir. son 6 icinde 700 milyar doviz rezevleri 600 milyar dolara kadar gerilemistir. sebebi petrol fiyatlarinin dusuklugu ve yemen de girmis oldugu savastir ve hergun katlanarak buyuyen tokatlar yemektedir. aldigim duyumlara gore ozel sektorde maaslari odeyememe krizi bas gostermeye baslamistir. mekke ve medinedeki mescid genisletme calismalari sallantidadir, durdurma/iptal edilmesi gundemdedir.. 3.75 'peg' edilmis suudi riyalinin yakinda peg i cozup deger kaybedebilme riski dogmustur.
ozetle arab, yagi bol bulunca bir tarafina surer degimi bir kere daha dogrulugunu ispat etmistir.
(0)
55228 #8  #55228
bugün husilerden yedikleri pusu;

https://www.youtube.com/wat...

peki bu pusuyu suud ordusu nerede yiyor?

suudi sınırlarının içinde bir köyde;

https://fbcdn-sphotos-b-a.a...

adamlar sınırlarını geçmiş. tabi hac paralarını saymaktan fırsat bulup ülkesinin güneyinde ne olduklarından haberleri yok.
(0)
55267 #9  #55267
gerçek islam'ın yaşandığı şeriatla yönetilen arap ülkesi
(0)
66769 #11  #66769
-98 milyar usd bütçe açığı veren bu sebepten % 80 oranında akaryakıt fiyatını yükselten monarşi ile yönetilen ülke*

- geçen yıl qatif şehirindeki ayaklanmalarla alakası olduğu düşünülen ayetullah bakr-el nimr adlı din adamını idam etmesiyle bir takım şehirlerinde ayaklanmalar olan ülke
(0)
66785 #13  #66785
imf'in,"bu kafada giderseniz; 5 sene içerisinde iflas edeceksiniz" dediği ülke. parayı har vurup harman savurduğu için düşük petrol fiyat şokunu ciddi biçimde hissetmiş ülke. norveç gibi tasarruf etseydi bu duruma düşmezdi.
(0)
70345 #15  #70345
petrol fiyatlarinda cilgin bir degisiklik olmazsa imf'nin dedigi gibi 5 sene icinde iflas edecek olan ulke. 2014'un sonunda 750 milyar dolar olan doviz rezervleri subat 2016 itibariyle 600 miyar dolarin altina indi.
Saudi Arabia can't stop burning through its foreign cash

sebebi de basit bu abilerin petrol dışında çok da birşey ürettiği yok. eh malum petrol fiyatları ne zamandan bu yana yerlerde. aslında bir ara üç beş önemli prens "güneş enerjisi işine girelim, hem bizim coğrafyaya da uygun" diyordu da sonradan yalan oldu o işler.
(3)
78567 #20  #78567
katar'a savaş tehdidi savurmuş körfez ülkesidir! buradan
(0)

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: