almanya

almanya

Tümünü Göster [13]

1099 #1  #1099
herkese başka başka yaşam alanları sunulurken benim payıma düşen ülkedir. senelerce etrafınızda burada yaşamaktan çok yorulduklarını söyleyen binlerce insan görürsünüz. ama asla vazgeçemezler. iphone gibi biraz. o kadar güzel yapmış ki ibneler bir şekilde kalıyorsunuz dönemiyorsunuz.
(0)
13963 #2  #13963
buraya turist olarak gidince insanın en çok gözüne batan şey grafitti kirliliği. büyük şehirlerden en ücra köylere kadar her yer grafitti çöplüğü olmuş durumda. özellikle de trenle giderken, tren yolları boyunca her türlü duvar, bina, vs yüzey inanılmaz çirkin ve sakil grafittilerle kaplı. insanın resmen içi kararıyor. nezih yerlerde bile sağda solda bu grafitti kirliliğine rastlamak mümkün. abd'de graffittiyi ancak varoş, pis, fakir muhitlerde görürsünüz. birçok muhitte grafitti silme ekipleri vardır, bina yüzeylerini sık sık temizlerler, grafitti barındırmazlar. grafittinin almanya kadar yoğun olduğu yerler ise gündüz bile ancak zırhlı araçla, silahla gidilebilen, 'gang territory' yani yasadışı suç çetelerinin kurtarılmış bölgesi olan yerlerdir. grafitti abd'de tehlike işaretidir, nezih yerlerde asla görülmez.

finlandiya'da ise uyuşturucu bağımlısı, berduş tiplerin ve vandal gençlerin takıldığı köprü altlarında, tünellerde grafitti olur. bir de gençler hevesini alsın diye sanatsal amaçla tahsis edilmiş grafitti bölgeleri vardır ama bunlarda gerçekten göze hoş gelen, sanatsal çalışmalar olur. şehir içinde ise grafitti ufak tefek ve çok nadiren karşınıza çıkar, ama almanya resmen grafitti cehennemi gibi kardeşim. tren yolculuğunda ancak tarlaların arasından geçerken insanın biraz içi açılıyor. ama istasyonlarda durunca yine iğrenç bir grafitti çöplüğü suratınıza tokat gibi çarpıyor. öyle sanatsal, güzel falan değil bildiğin iğrenç, sakil, eciş bücüş salak salak yazılar ve siyah spreylerle atılmış iğrenç tag'ler falan. sanırım abd'de olduğu gibi kanunen suç değil, en ufak bir cezası yok, çiş yaparak bölgesini işaretleyen köpekler gibi her yere grafitti sıçıyor millet. tiksinç ötesi. mimarisine falan bayılsam da, sırf şu grafitti sakaleti yüzünden almanya'da yaşamayı asla düşünmem.

(0)
14438 #3  #14438
büyük şehirlerde fazla takılmadım ama turist olarak gittiğim, aslında barındırdığı kuş parkından dolayı turistik bir yer olan, yabancı plakalı arabalar görülen küçük kasabada millet ingilizce konuşamadığı için sosis-patatesle beslenmek zorunda kaldım. şehrin en pahalı restoranları dahil adam gibi ingilizce bilen garson hemen hemen yoktu, olan 2-3 tanesi de 'glutensiz' ne demektir bilmiyor, insanın suratına bön bön bakıyorlar. ingilizce konuşamayanlar meşhur alman kendini beğenmişliğinden konuşmuyor değil, cidden çabalayıp konuşamıyordu, tarzanca parçalıyorlardı. bizim turistik yerlerde en apaçi garsonlar bile en azından menüdeki yemekleri birkaç dilde sayar döker. google translate kasmak da işe yaramıyor, hem menüyü çözecem diye kırk saat uğraşıyorsun hem de her yerde wireless yok. mecburen currywurst'a talim ettik.

o kadar turistik bir yer olan vogelpark'ta da aynı durum. kafeteryada almancadan başka lisan bilmeyen iki nene koymuşlar, orada da aynı terane. gıda alerjisi, çölyak hastalığı olan biriyseniz hapı yuttunuz. üstelik de ölü sezon olmasına ve parkın sezonu açtığı ilk gün olmasına rağmen ortalıkta bir sürü ingiliz, japon,fransız turistler vardı. millet resmen tarzancayla anlaşıyordu yemek alabilmek için.

menülerin hiçbirinde (en pahalı klas restoranlar dahil) glutensiz, laktozsuz şeyler işaretli değil. neyse ki hamburg'da türkler vardı da currywurst'e talim etmekten kurtulduk.

o değil de, avrupa'ya gezmeye gidip de türk dönercisine, kebapçısına gidenlerle yıllarca taşak geçtim durdum, sonunda gıda alerjisi ve almanların yabancı dil özürlü olması yüzünden başıma geldi resmen, büyük konuşmamak lazımmış aga. ki gittiğim yerin mutfağını keşfetmek, değişik yemeklerini tatmak resmen hobimdir, bu konuda hiçbir yerde bir zorlukla karşılaşmış değilim ama almanya'da otelin kahvaltısı ve yaprak döner haricinde şöyle ağız tadıyla adam gibi bir şey yiyemedim ona yanarım.

dönerden de şikayet edecek değilim gerçi, öyle hakiki döneri ağzıma sürmeyeli nereden baksan 15 yıl olmuştur. finlandiya'da yaptıkları uyduruk dönerler et bulyonu suyuna banılmış mukavva gibi, iğrenç. en azından gerçek döneri yiyebildik buna da yarabbi şükür.

neyse, yanınızda almanca bilen biri yoksa, almanca bilmiyorsanız, gıda alerjiiniz varsa, çölyak hastalığınız varsa ve berlin, hamburg gibi büyük şehirlere gitmiyorsanız currywurst-döner takılmaya hazır olun (vejeteryansanız hepten şansınıza küsün zaten).
(0)
57360 #5  #57360
birleşmesi 1990 yılına kadar sürmüş, ilginç bir tarihi olan ülkedir.
(0)
60214 #6  #60214
avronun en çok ekmeğini yiyen ülke. başlarda fransa'nın ab'den çıkma talebine çok şaşırıyordum;ama sonradan avronun ekonomiye etkilerini görünce hak vermeye başladım.
(0)
64505 #7  #64505
şu sıralar terör korkusu yaşayan ülke.
(0)
73534 #8  #73534
sözde ermeni soykırım iddialarını parlamentosundan geçirdiği için bmw'mi balyozla kırıp videosunu facebook'a yükleyerek protesto edeceğim ülke.

yanlış olmasın bak ben almanya'ya yahudi katili orospu çocuğu demiyorum. almanya orospu çocuğu olabilir ama yahudi katili asla!
(0)
78417 #9  #78417
son krizle alakalı olarak dışişlerinin bir mektup yayınladığı ülkedir. ülkede bütünlüğü sağlamaya çalışmaktadırlar. bakınız
(0)
78494 #11  #78494
bu adamlardan 4 kişi cihat için musul'dayken enselenmiş. hayır avrupalı insansın, napıyosun elin çölünde. cıx cıx cıx
(0)
78568 #12  #78568
türkiye'nin son zamandaki hallerinden sonra köşeye sıkıştırmaya yemin etmiş avrupa devleti. go
(0)

Tümünü Göster [13]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: