alter etiket sistemi

alter etiket sistemi

Tümünü Göster [5]

30199 #1  #30199
gelecekte olmasını umduğum sistem. entry etiketlemeye yarayacak. sözlük sistemlerindeki en büyük sorun bir kavrama dair bir çok alt kavram oluşturulabilmesi. mesela lost başlığını ele alalım. dizi olan lost, şarkı olan lost, nick olan lost, ingilizce kelime olan lost, kitap adı olan lost vs. birçok farklı varyasyonla tanım oluşturulabilir. okuyan insanlar için tam bir çorba durumu oluşturur. bu yüzden entry'lere etiket atanabilmeli ki sorun ortadan kaldırılsın. dizi olan lost entry'si girene #dizi, şarkı olan lost entry'si girene #şarkı şeklinde başlık içi etiket girilir. bu etiketler başlığa tıklandığında bir yerde gözükür, insanlar hızlı bir şekilde okuyacaklarını filtreler. ya da bunların hiçbirisi olmaz, subizaretta yetti lan artık deyip beni sopayla kovalar.

esas diyeceğim şu, başlık standardizasyonunu çok eğip bükmek işlevsel değil. mesela zaman gazetesi yerine zaman başlığı içerisinde #gazete etiketine sahip olan entry'leri filtrelemek çok daha işlevsel olacaktır.
(0)30203 #2  #30203
böyle bir sistemin olmaması ekşi sözlük'teki başlıkların çoğunu değersiz yapıyor. mesela bir kitap ismini araştırıyorsunuz. bir bakıyorsunuz 3 sayfa entry. harika! ama sonradan anlıyorsunuz ki birisi gidip film ismini nick olarak almış. 6. nesil badişim, 3. nesil pompişim, inanılmaz tatlı göğüsleri olan dost, arada bir kaç film'le ilgili entry derken kafayı yiyorsunuz. sonuç olarak hiçbir bilgiye ulaşamıyorsunuz. farklı türdeki tanımlar iç içe. halbuki entry'leri filtrelemek gibi bir opsiyon olsaydı işler değişecekti. ekşi sözlük'te bu saatten sonra kimse o entry'leri etiketlemekle uğraşmaz. ama alter sözlük için hiçbir şey geç değil, eğer böyle bir sistem oluşursa geçmişe yönelik entry'ler de gayet rahat etiketlenir, başlık optimizasyonları yeniden yapılır. semantik mi desek ne desek?
(0)30292 #3  #30292
eğer sözlük üzerinde uygulanabilirse; mükemmel bir gelişme olacağını düşündüğüm sistem.
(0)30293 #4  #30293
sözlüğe uygulanması açısından hiç bir teknik zorluğu olmayan lakin ekmek parası peşinde koşan ben şu sıralar sözlüğün geliştirilmesi ile ilgilenemediğim için tahmini 2 ay içerisinde hayata geçecek sistemdir.
(0)30297 #5  #30297
etiketlenmeyen entry'ler de etiketsiz etiketiyle etiketlenip filtrelenebileceğinden sıkıntı çıkarmayacaktır.
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: