alter sözlük

alter sözlük

Tümünü Göster [644]

27265 #241  #27265
ciddi ciddi bırakma planları yaptığım sözlük. ne güzel yazıyorduk-çiziyorduk kendi çapımızda eğleniyorduk da olmadı olmuyor işte. reklam olayıyla gözümden düştü. en azından farklı tema seçenekleri tanınabilirdi. hem sağ hem sol kalabalık olmamalı. en iyisi en sadesi felsefesiyle hareket edilmeli. mesela chrome'un tutma sebebi araç çubuklarının gizli olmasıydı. daha minimalist yaklaşımlar bekliyoruz. az tuş çok fonksiyon.
evet farkındayız kolay değil, harcamalarınızı karşılamanız gerek. alter sözlük facebook sayfasıdır, benzer başlıklardır onları kaldırın bari. ve artık sürekli değişiklik yapmayın. her gördüğümüzde yine ne oldu lan demeyelim. olduğu kadarı yeter. zaten amaç bilgi paylaşımı.
(0)27276 #242  #27276
evrim süreci içerisindedir ve bu süreçteki değişimlerin hiçbirisi dayatma şeklinde olmamıştır. şubat 2014 tarihinde yayına girdiğimizde oldukça eski model script ile yola çıkmıştık, ki bu scriptin subizaretta ile zerre ilgisi yoktu. kendisi bu kadar berbat bir yazılım da ortaya koyamazdı. çok şükür ki o yazılımdan kurtulduk.

nisan ayının ortalarında subizaretta sayesinde yeni script'e geçtik. bu, sıfırdan sözlük sistemi yazmak manasına geliyordu. codeigniter gibi modern bir mvc platformunda bu gelişim süreci gerçekleşti. subizaretta'nın bu sistemi oluşturmak için harcadığı emeği anlatsam ağzınız açık kalır. ki bu adam boş bir adam da değil, yapması gereken işleri var, ilgilenmesi gereken ailesi var. bunlardan zaman artırıp alter sözlük'le ilgili pek çok yeniliğe imza attı. sırf sözlüğe getirdiği real time özellikli chat sistemi bile başlı başına bir iş. o mesaj sisteminin sadece javascript bölümü 800 satır koddan oluşuyor. bunun daha php bölümü var, database bölümü var. bu sistemi sıfırdan pek çok akademisyen yazamaz. hepsi de alter sözlük yazarlarına daha iyi bir sistem sağlamak amacıyla yapılıyor. daha iyi bir mesaj sistemi tamamen kullanıcılara yönelik bir özellik. dışarıdan girenlere avantaj sağlamıyor, yani o sağa konulmuş ufak reklamı tıklatmaya yönelik de bir olay değil. zaten o ufak reklamın amacı geleceğe yönelik reklam alanlarını test etmekten başka bir amaca yaramıyor. sözlüğün kalıcı layout'unu oluşturma gayretindeyiz, grid yani ızgara modelini kullanmak istiyoruz. ekşi sözlük'e ve diğer pek çok sözlüğe baktığınızda 3 ızgaralı bir görüntü göreceksiniz. facebook'ta ise bu bölüm sayısı dört. biz de idealinin 3 olduğunu düşünüyoruz. sağdaki sidebar mevcut haliyle kullanılmayacak, oraya gerekli özellikler eklenecek.

bazı sözlük yazarlarının, pek çok istekleri gerçekleştirilirken, emek harcanıp sözlüğe yansıtılırken hoşlarına gitmeyen bir şey gördüklerinde bizleri sözlüğü bırakmakla tehdit etmeleri işin tadını kaçırıyor. biz zaten bu işlemleri dayatma amacıyla yapmıyoruz ki? yeni modern bir görünüme ulaşmak için çabalıyoruz. elbette yeni sistem de geri bildirimlerinizle düzeltilecek, doğru bulunan iyileştirilmeler hayata geçirilecek. zaten sol frame'in genişliğini artırma işlemi yapılmış bile. daha da pek çok yenilik sözlüğe gelecek, daha doğrusu artık gelir mi bilmiyorum. sözlük için emek harcayan insanların iştahları gelen tepkilerden ötürü pek yerli yerinde kalmıyor.

ancak şunu diyeyim alter sözlük mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz, sözlükte olumsuz en ufak bir ayrıntı görünce soruna yönelik eleştiri yapmak yerine sözlüğü karalama mücadelesine girenlere de taviz vermeyeceğiz. alter sözlük internet dünyasında hak ettiği yere, emek veren yazarları sayesinde eninde sonunda gelecek.
(0)27326 #243  #27326
fazla aktif olamasam bile sözlük açıldığından beri üyesiyim diyebilirim. düzenli aralıklarla girdim önceleri ve girmeye de devam ediyorum. çıkış noktasını da ilk günlerdeki halini de biliyorum ve ilerlemesi takdire şayan. kaliteyi bozmadan bünyesine biraz daha canlılık katarsa çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. bu arada bize düşen de tabii yazmak, çizmek...
(0)27330 #244  #27330
bildiğiniz gibi facebook her arayüz değiştirdiğinde önce çemkiren sonra alışan ve ardından tekrar bir güncellemeye gidildiğinde önce beğenmeyip sonra alıştıkları o arayüzü geri isteyen bir kitle vardır. işte ben dahil alter sözlük tayfası da tam bu refleks ile hareket etmiştir. çünkü ne kadar inkar etsek de muhafazakar bir yapımız mevcut. sınıfta kendimize bir yer belirleyip tüm yıl aynı sıraya oturuyoruz, gittiğimiz cafede hep aynı masayı tercih ediyoruz, bindiğimiz otobüsde hep aynı köşeye yöneliyoruz, eve giderken hep yolun aynı tarafından yürüyoruz... bunun gibi birçok olayı belki farkında olmadan ama içten içe değişime oldukça sert bir tavır
takınarak yapıyoruz. evet hani o geveleyip durduğumuz devrimci ruhumuz var ya kendimize söylediğimiz bir yalan. en ufak bir konuda dahil planlarımızın bozulmasını istemiyoruz. iki santim sağa kaymış bir linke bile tıklamak istemiyoruz. sözlüğün bu değişimine de bu yüzden tepki gösterdik. çünkü artık adeta bir evimiz gibi görmeye başladık.
alter sözlüğü acımasızca eleştirdiğim için özür diliyorum. kadrodan bir eleman değer verip mesaj attı kendisine de ayrıca teşekkür ediyorum.
halen yazdığım sözlük.
(0)27431 #245  #27431
gündem konularında eksiği olan sözlük. ben de boku sözlüğe atmadan kendim konuları taşıma kararı aldım. niye kimse yazmıyor diye sayıklamaktan daha iyi bir şey bu bence.
(0)27450 #246  #27450
1 hafta önce üye olduğum sözlük, oluşum. üye aktivitesinin az olmasına rağmen, samimi ortamıyla beni kendine çekmeyi başarabilmiştir. genç sözlüktür. yolu açık olsun.
(0)27547 #247  #27547
hemen kabul edilmekle, yepyeni, pırıl pırıl, çöplüğe dönüşmemiş bir bilgi deposuna girmenin tazelenmişliğini bana yaşatan; pak, arı sözlük.
(0)27879 #248  #27879
çoklu hesap alımıyla ilgili bir yasağı olmasa da, çoklu hesaplarla paralel olarak entry girilmesi spam niteliği taşıdığından hesapların çaylak edilmesi kaçınılmaz olacaktır. nitekim olmuştur da.
(0)27928 #249  #27928
bir gazla kaydolup, katkı yapmak istediğim ancak yoğun iş temposu nedeniyle bir süredir ancak uzaktan takip edebildiğim güzel ortamdır. aktif olarak katılamadığım süre boyunca bilgi verici entry sayısında gözle görülür bir düşüş olduğu izlenimini de es geçmeyeyim. klon bir sözlükten ziyade özgün ve doyurucu bir içeriğin, alter'i ayakta tutacağına inanmaktayım.

işler biter bitmez buralarda olmak ümidi taşıdığım platform.
(0)28637 #252  #28637
yazarları mütemadiyen lsd etkili başlıklar açan sözlük. bu kadar keman-keş olduğunuzu bilmiyordum sayın sözlükçüler.

(her gün yeni bir bilgi: kemankeş = osmanlıda okçuluk)
(0)28720 #254  #28720
eskiye göre son derece hızlanmış.

son halinin gördüğüm en hızlı sözlük olduğundan eminim...
(0)29413 #255  #29413
geçen ayın en beğenilen entrylerini mail yoluyla yazarlarına ulaştıran sözlük.. güzel olmuştur, ayrıca bu listede bendenizin de birkaç entrysini görmek ayrıca bir mutlu etmiştir bünyeyi..
(0)29897 #256  #29897
sanırım alter sözlük'ün bir sözlük sloganı, bir mottosu henüz yok. yöneticiler bu işi düşünmüyorlar mı yoksa ileri bir tarihe mi ertelediler bilinmez ama söyle üç dört kelimeden oluşan tek cümlelik, yaratıcı bir motto iyi olabilir.

(bkz: alter sözlük sloganı)
(0)30335 #257  #30335
sözlük klonu değildir. mevcut sözlük yapısının üzerine etkileşimli sosyal medya entegrasyonu, ayrıntılı bilgi ekleme sistemi, semantik bir altyapı (alter etiket sistemi) gibi gelişimlere doğru yol alacaktır. aklımızdaki tüm geliştirmeleri buraya yazı olarak eklemektense zamanı geldikçe yapmayı uygun görüyoruz. bugün bir istisna yaptım ve belki de ilk kez henüz yapmadığımız bir sistem hakkında bilgi verdim. (bkz: alter etiket sistemi) ki bu sistem benim yıllar öncesinden beri kafamda olan, alter sözlük'te de olmasını dilediğim fikirlerden birisidir.

aslında yapılacak işlemler uzun, eklenecek pek çok şey var. alter etiket sisteminden önce, başlıklara entry dışında bilgilerin de girilebilmesini sağlayan bir altyapı üzerinde çalışıyoruz. bu sistem sayesinde bir başlığa nasıl entry girilebiliyorsa, görsel, video, makale (pdf), koordinat hatta ses bilgisi de girilebilecek. bunlar entry'lerden farklı bir şekilde filtrelenecek. fazla ayrıntı vermeyeyim, bir işi bitince anlatması daha güzel oluyor. hatta yeterince iyi yaparsanız anlatmanıza bile gerek kalmıyor.

ilk cümlemde ekşi sözlük klonu değiliz demiştim. peki şimdi siz de bize şunu sorabilirsiniz, madem klon değilsiniz farkınız ne diye? alter sözlük klasik sözlük altyapısının temel mantığını oturtup sürekli bir geliştirme maksatı üzerinde ilerliyor. size hatırlatırım ki yeni script nisan ayında yayına girdi. ki bu da 3 ay öncesi demek oluyor. bizler ekşi sözlük'ün 10 yılda yaptığı yeniliklerin çoğunu 3 ayda yaptık. onlardan daha iyi bir mesajlaşma sistemi kurduk, onlardan daha iyi bir sözlük içi linkleme sistemi kurduk. daha da önemlisi alt yapı kod çöplüğü değil, sürekli gelişime açık olacak bir konumda. ihtiyaç duyulan her şey eklenebilir. madem ki insanlar spesifik konuşmayı seviyor, daha net ifadeler istiyor o halde istediklerini verelim. orta kısa vadedeki to do listimiz.

- başlıklara entry dışında veri girebilme özelliği (yakın vadede resim, uzun vadede video, koordinat, pdf, ses dosyası) verileri ayrı arayüzde filtreleyebilme, çorba oluşumunun önüne geçilmesi.
- alter etiket sistemi => başlıkları değil de entry'leri etiketleme, semantik bir oluşumun önünü açma
- kaliteli bir oylama sistemi (ipucu yok, abuse edilebilir)

bunlar zaten 3-4 ayı alabilecek çılgın efor sarfedilmesine sebep olan yenilikler. ki bu yüzden orta kısa vade diyorum. uzun vadedeki yeniliklerimiz ise daha değişik olacak. sadece bunları önceden söylemekten haz etmiyordum. daha önce de söyledim, bir şeyi yapmadan önce bundan bahsetmek hoş olmuyor, ben kişisel olarak sevmiyorum bunu. ama insanların kafasında haklı olarak soru işaretleri olduğu için bu sefer bir istisna yapıp sizlere bahsetme gereği buldum. alter sözlük bize ne verecek diyorsanız, orta kısa vadede bunlar hayata geçecek diyebilirim.
(0)30341 #258  #30341
alter isminin nerden geldiğini anlamadım açıkçası birkaç tahminim var: alter ing. değiştirmek minvalinde ya da alternatif kelimesinin kısaltması da olabilir bilen varsa aydınlatsın arkadaşlar.

ediz hun: kimse bilmiyor herhalde ya da (http://inciswf.com/13026511...)
(0)30373 #259  #30373
trolleri anında çaylak etme politikası izleyen sözlük. arada sırada nadiren de olsa troll çıkıyor, "1 eylül 2014 göbeğimin kaşınması" türünde başlıklar açılıyor ama ışık hızıyla silinip açan troll çaylak ediliyor, bu yüzden de bunlar göze çarpmıyor. ekşi'deki gib bir boşvermişlik, dingo'nun ahırı ortamı olmadığını anlayan troller de uzak durmayı tercih ediyor.
(0)30546 #260  #30546
son günlerde hareketlenen platform. artan bir ivmeyle aynen devam diyorum.
(0)Tümünü Göster [644]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: