amerika birleşik devletleri başkan yardımcısı

amerika birleşik devletleri başkan yardımcısı

Tümünü Göster [1]

60286 #1  #60286
amerika birleşik devletleri anayasası'na göre amerika birleşik devletleri başkanı öldüğünde yerini almak ve olur da amerika birleşik devletleri senatosu'nda eşitlik çıkması durumunda oy kullanmak dışında çok da bir işi olmayan garip bir makam.
genelde başkanın görüşmek istemediği insanlarla görüşür, başkanın cenazesine gitmek istemediği insanların cenazesine gider.
(bkz: avusturya arşidükü osmanlı sadrazamına denk sayılacak)

abd başkanlık seçimlerinde başkanla birlikte seçilirler. genelde başkan adayları başkan yardımcılarını seçim odaklı secerler. mesela 8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri'nde republican party'nin başkan adayı ya marco rubio olacak ya da ben carson. niye çünkü birisi hispanik diğeri zenci oy getirir diye.

yakın tarihte etkili başkan yardımcısı olarak ilk ve tek aklıma gelen isim george w. bush'un yardımcısı dick cheney'dir. zaten bush ağırlıklı olarak babasının (bkz: george herbert walker bush)'un adamlarını hep atadı. gerçi george of house bush, first of his name de ronald reagan'in başkan yardımcısıydı. büyük ihtimalle o da etkili olmuştur da dick cheney hakikaten istisnadır
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: