amerika birleşik devletleri demokrasisi

amerika birleşik devletleri demokrasisi

Tümünü Göster [4]

61974 #1  #61974
birleşik krallık geleneğinin modifiye edilmiş versiyonudur diyebiliriz. george washington ve silah arkadaşları avrupa'daki mezhep savaşlarından korkmuş ve "başkan seçilen adam başımıza kral kesilmesin" korkusuyla sistemi kurmuşlardır. dolayısıyla güç federal hükümet ve eyalet yönetimleri arasında paylastirilmis ve başkanın kongre onayı olmadan yapabileceği hareketler oldukça sınırlandırılmıştır. keza eyaletlerde de valilerin (ki halk tarafından seçilir), sınırsız yetkisi yoktur. her eyaletin de temsilciler meclisi ve senatosu vardır.

(bkz: amerika birleşik devletleri başkanı)
(bkz: amerika birleşik devletleri başkan yardımcısı)
(bkz: amerika birleşik devletleri kongresi)
(bkz: amerika birleşik devletleri temsilciler meclisi)
(bkz: amerika birleşik devletleri senatosu)
(bkz: amerika birleşik devletleri yüksek mahkemesi)

ha bu güç dağılımı ilk başta sıkıntılara yol açmıştır. george washington ve silah arkadaşları ikiye bölünmüş alexander hamiltoncular bir tarafa thomas jeffersoncılar bir başka tarafa dagilmistir. keza 1861-1865 amerikan iç savaşı'nin sebeplerinden bir tanesi güney eyaletlerinin "köleliği kaldırmaya merkezi hükümetin yetkisi yok" demesidir. keza özellikle bu zenci meselesinde güney eyaletleri hep bu yerel yönetimlerin özerkliği ilkesini istismar etmişlerdir.

her ne kadar democratic party ve republican party popüler olsa da abd'de çok fazla sayıda ufak parti vardır. türkiye ne kadar "4 partili sistem"se abd'de de o kadar "2 partili sistem"dir. yaygın görüşün aksine başkan doğrudan halk tarafından seçilmez. maine ve nebraska hariç her eyalette birinci olan parti o eyaletin nüfusu kadar "seçiciler kurulu"na temsilci gönderir ve o temsilciler o eyalette birinci olan partinin adayını seçerler.
(0)
64580 #3  #64580
olmayan şeydir. carter'ın da itiraf ettiği üzere abd 'de seçkinler oligarşisi vardır.
(0)

Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: