amerikan istisnacılığı

amerikan istisnacılığı

Tümünü Göster [1]

72736 #1  #72736
amerikan-istisnaciligi 573fdf2d7d369.jpg
amerikan istisnaciligi ilk başta siyaset bilimciler tarafından amerika'daki toplumsal hareketleri açıklarken avrupa kalıplarıyla birebir düşünmenin çok da doğru olmayacağını söyleyen bir görüştü. her ne kadar amerikalıların kökeni avrupa olsa da çeşitli sosyal dinamikler sebebiyle birebir kalıpların uymayacağını söylüyordu.

ancak amerikan muhafazakârları bunu bağlamından koparıp bambaşka bir anlama soktular. amerikan muhafazakârlarına göre nasıl yahudi-hristiyan felsefesinde yahudiler seçilmiş millettir ya da tanrının favori kavmidir aynı şekilde amerika'da tanrının gözetiminde kurulan ve tanrının seçtiği bir devlettir

mesela pek çok muhafazakar evde nasıralı isa ile george washington ve silah arkadaşları'nin beraber olduğu resimler görebilirsiniz. ki tarihsel gerçeklere baktığımız zaman kurucu babaların ciddi bir kısmı tanrıya inanmakla birlikte herhangi bir dini inanca sahip değildir. o dönemin pek çok entellektueli gibi tanrının evreni yarattiktan ve doğa kanunları koyduktan sonra gerisine karismadigina inanan deistlerdir. ve her şeyden öte bu adamlar kilise ile devlet arasında "duvar" ormekten bahseden adamlardı. hatta mormon dini tüm bu zirvanin en güzel ve en ekstrem örneği. amerika kendisini o kadar tanrıyla özdeşleştirdi ki joseph smith adem ve havva'nin missouri'de yaşadığını iddia eden bir din yarattı.

bizdeki versiyon icin
(bkz: osmanlı istisnacılığı)
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: