antigone

antigone

Tümünü Göster [1]

37173 #1  #37173
oidipus'un kendisi gibi bahtsız olan sülalesinden bir başkası, kızı.
sofoklesin asırlardır oynanan ölümsüz tragedyasının baş aktrisi.

oidipus malumunuz, kendi adını verdiği psikiyatrik kompleksle ün yapmış kahramanımız. babasının zamanında bir kehanet üzerine kendisinden kurtulmak isteyip dönüp dolaşıp yine kurtulamadığı bahtsız oğlan.
bilmeden kendi annesiyle evlenip öğrenince üzüntüden kendini kör eden.

oidipus'un ardından oğulları eteokles ve polyneikes, thebai tahtı için bire bir kapışır ve ölürler. taht antigone'nin dayısı şeytan sıfatlı, dalavereci kreon'a kalır. kreon polyneikes'i vatan haini ilan eder ve cesedinin gömülmesine dahi izin vermez.
kreon'un oğlu haemon'la nişanlı olan antigone ise , ağabeynin cesedini yerde bırakmak istemez. köpeklere atılacak cesedi kaçırıp gömmek ister. bu davranışından ötürü creon bunu da cezalandırır ve bir kayalığa adeta diri diri gömer.
antigone'nin yasıyla haemon da kendisini öldüreceğini söyleyerek babasını ikna etmeye çalışır lakin bu kez antigone intihar eder. sonra haemon da sözünde durup intihar eder. en sonunda haemonun annesi eurydice da intihar eder.
antigone tragedyası burada biter.

ayrıca istanbul dt tarafından sergilendiğinde biletleri anında tükenen oyunlardan. diğerleri için (bkz: kontrbas) (bkz: michalengelo)*
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: