asimilasyon

asimilasyon

Tümünü Göster [2]

52277 #1  #52277
taş çatlasın 50 sene öncesine çok da kötü olmayan birşeydi

1960'lara yani postmodernizmin ve neomarksizmin yükselişine kadar ideal toplum melting pottu. yani farklı kültürlerden gelen insanlar zaman içinde tek bir homojen kültüre doğru evrilirdi. türkiye üzerinden bakarsak zeytin ağacının yetişmediği orta asya'dan gelen türkler bir yerden sonra zeytinyağlı yemekleri milli saymış. hatta öyle ki yunanlara "bizim zeytinyağlı dolmamizi dolmades diye sahipleniyorsunuz" diye sovmeye baslamistir.

o dönemlerde göçmenin ya da azınlığın makbülü dinini ve mutfağını koruyup toplumun normlarına (ki bu da bolca etkilesimlidir) uyum sağlaması ve ülkenin dilini ogrenmesiydi. mesela amerika'da göçmenler için fabrikalarda bile ingilizce kursları konulmuştur. avrupa'dan özellikle italya'dan tonla adam geliyor, bu adamı çalıştırmak için ingilizce bilmesi lazım. adamın evinde italyanca konuşması mesele değil, kimsenin de sikinde değil ama kamusal alanda uyum sağlayacak.

türkiye'de bu olay biraz gotunden anlandi (hatta bayağı bir gotunden anladı) ancak konu uzamasın.

1960'lardan sonra dendi ki bu melting pot olayı ırkçıdır, baskıcıdır. bundan sonra salad bowl yani salata tabağı modeline geçelim. salata tabaginda domates, marul, biber bir aradadır ama domates domatesligini marul marullugunu kaybetmez.

ancak özellikle avrupa'da şöyle bir sıkıntı çıktı..."paralel toplum" modunda yaşayan (yani marullugunu koruyan) bu kadar müslümanı ne yapacağız? işin şöyle de taşak bir durumu var...multikulti davası çıkmadan önce avrupa'ya göçen müslümanlar topluma çok daha uyum sağlarken ve görüş bakımından çok daha ılımlıyken, onların çocukları çok daha radikal. "hollanda'ya şeriat gelsin istiyoruz" diye bağıran herifler 20-30 yaşında ancak o heriflere hollanda'daki özgürlükten hoşlanmıyorsanız siktir olun gidin diyen, rotterdam'in fas'tan göçme müslüman belediye başkanı ahmed aboutaleb 50 yaşında.

islam seküler topluma uyar mi uymaz mi tartışmasını bir tarafa koyarsak multiculti tayfası "ortak bir kültürü, ortak bir dili, ortak bir x'i olmayan bir toplumu birbirine bağlayan ne?" sorusuna yanıt veremiyor.

işin bir de ikincil tarafı göçmenlik meselesi. multi-kulti için kullanılan bütün argümanlar çok rahatlıkla göçmenlik karşıtı için kullanılır ancak multi kulticiler aynı zamanda göçmenlik konusunda sınırlar mümkün mertebe azalsın istiyorlar. almanya üzerinden gidersek türklerin türklerle beraber takılması, fiziken almanya'da kafa olarak türkiye'de yaşaması türkler için iyiyse o zaman aynı şey almanlar için de geçerlidir...o zaman türklerin almanya'da işi ne?

farklı kültürler karşıtlık değil zenginliktir lâfı ancak farklı kültürler arasında etkileşim varsa doğru.
yoksa herkes kendi kabilesiyle takılırsa o zaman zenginlik değil iç savaş çıkar.
https://en.wikipedia.org/wi...
(0)
73596 #2  #73596
türkçesi özümleme olan bu sözü anadili ingilizce olmayan bencileyin kişilerin cümle içinde günlük hayatta kullanması asimile* olduklarını göstererek karşılıklı konmuş iki ayna gibi bir sonsuz döngü* oluşturur

diğer bir deyişle söyleyeni asimile* eden sözcüktür*.
(1)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: