atatürk'ün tek dünya devleti ve tek dünya dinini savunması

atatürk'ün tek dünya devleti ve tek dünya dinini savunması

Tümünü Göster [2]

70980 #1  #70980
karakter sınırına takılmamış hali bu fikirlere sıcak bakması olan hede.

Hilâfet konusunda halkın şüphe ve endişesini gidermek için yaptığım açıklamalar

--! spoiler !--
efendiler, ingiliz tarihçilerinden wells, iki yıl önce yayınlanan bir tarih yazdı. eserinin son sayfaları «dünya tarihinin gelecekteki safhası» başlığı altında bazı düşünce ve görüşleri içine almaktadır. bu görüşlerin yönelmiş olduğu hedef «un gouvernement fédéral mondial» yani «birleşik bir dünya devleti» dir.wells, bu bölümde, birleşik bir dünya devletinin nasıl kurulabileceğini ve böyle bir devletin önemli ayırıcı özellikleri ile ilgili tasavvurlarını belirtiyor; adaletin ve tek bir kanunun hâkimiyeti altında dünyamızın ne durumda bulunacağını tahayyül ediyor.

wells, «bütün hâkimiyetler tek bir hâkimiyet içinde eritilmezse, milliyetlerin üstünde bir kuvvet meydana çıkmazsa, dünya mahvolacaktır» diyor ve «gerçek devlet, çağdaş hayat şartlarının bir zaruret haline getirdiği birleşik dünya devletinden başka birşey olamaz»; «hiç şüphe yoktur ki, insanlar kendi icatları altında ezilmek istemezlerse er geç birleşmeye mecbur olacaklardır» görüşünü ileri sürüyor.

insanlığın dayanışması ile ilgili büyük hayallerin sonunda gerçekleşmesi için ne yapmak ve neyin önüne geçmek gerekeceğinin doğru olarak bilinmediği» ve «saldırgan bir dış siyaset geleneğine sahip olan devletlerin, birleşik bir dünya devleti tarafından güçlükle temsil edilebileceği» de bildiriliyor. wells’in «avrupa ve asya’nın felâketleri ve ortak ihtiyaçları, belki dünyanın bu iki parçasındaki milletlerin bir dereceye kadar birleşmesine yardım edecektir», «olabilir ki, dünya ölçüsünde bir birleşmeye gidilmeden önce, bir sıra bölgesel birleşmeler yapılabilir» şeklindeki düşüncelerini de kaydedeyim.

efendiler, bütün insanlığın görgü, bilgi ve düşüncede yükselip olgunlaşması, hristiyanlığı, müslümanlığı, budizmi bir yana bırakarak basitleştirilmiş ve herkes için anlaşılacak duruma getirilmiş saf ve lekesiz bir dünya dininin kurulması ve insanların, şimdiye kadar kavgalar, çirkeflikler, kaba istek ve iştahlar arasında bir sefalethanede yaşamakta olduklarını kabul ederek, bütün vücutları ve zekâları zehirleyen zararlı tohumları yok etmeye karar vermesi gibi şartların gerçekleşmesini gerektiren «birleşik bir dünya devleti» kurma hayalinin tatlı olduğunu inkâr edecek değiliz.
--! spoiler !--
(1)71006 #2  #71006
kendisi de zaten bilfiil katıldığı bilimsel çalışmalarla, güneş dil teorisi vb. kavramlarla, türklük kavramını evrenselleştirmeye çalıştığı gibi türkleri de dünya vatandaşı olmaya hazırlamış da denilebilir. gel gelelim adam bırak kendi çağının, uzay çağının bile ötesinde fikirlere sahipmiş. varsın kürtçüler islamcılar mustafa kemal'i türkiye'ye yakıştırmasın. ben de tam tersi türkiye'yi mustafa kemal'e yakıştırmıyorum. abd, kıta avrupası devletleri böyle birisine sahip olsaydı, dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük lider kabul edilirdi ve dünyayı olumlu yönde yüzlerce yıl ileriye götürebilirdi. hoş, stabil propogandaların dışına çıkıldığında bile şu anda siyasi tarihte mustafa kemal denilince hakkını vermeyen bir avrupalı, amerikalı da yoktur. ''justin bieber'' ötesinde bilgi sahibi olmayan yeni nesi apaçiler hariç tabi.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: