ateizm

ateizm

Tümünü Göster [18]

134 #1  #134
araştırmaya yanlış yerde başlayan insanların inanç biçimidir.bu tür insanlar ilk önce kötü yönlerini araştırır,durmadan kötüleyen yazarları okur sonrası malumdur önyargılar oluşur.önyargıları yıkmak ise atomu parçalamaktan daha zordur.
(0)
141 #2  #141
araştırmaya başlamak zorunda dahi olmayan kişilerin inanç biçimi. bir iddiası olmayan kişilerin kanıtlamak zorunda olduğu bir şey de olmuyor haliyle.
(0)
201 #3  #201
din olgusunun neredeyse kalımtsal bir özellik haline dönerek " dogmanın" varlığı tanımlayan her durumun içine tepiştirildiği varsayımını reddeden, sırf ya varsa denilerek götü kurtarmak uğruna riyakaraca tapınılması istenilene, bilimle göğüs geren varoluş biçimi.

dna şifrelerinin neredeyse tamamının çözüldüğü, higgs bozonu gibi insanlık medeniyetinin bütün klişelerini altüst edecek deneylerle varlığın en temel sorularına amansızca girişildiği bu yüzyılda, itikat sahibi olduğunu dilinden düşürmeyen andavalların, noel baba maketine saldırdığı hatta sünnet etmeye kalktıkları düşünülecek olursa, olmakla hiç kusur bulamadığım en asil reddiyet tir
(0)
34132 #5  #34132
dinsizliğin dinidir der bazıları.
(0)
34144 #6  #34144
bazen anti-teist olmakla, bazen herhangi bir dini benimsememekle karıştırılan -izm.

oysa bunun dinleri kabul etmeyip deusa kendi halinde inanan deisti var,
putlaştırılıp maddeleştirilmiş bir tanrı inancını reddeden tasavvufçusu var,
tanrı kavramının tanımından yola çıkarak bilinemez olduğuna hükmetmiş agnostiği var,
tüm ilahi dinleri ve ekstra metafizik öğretileri harmanlamış hermetisisti var,
paganı var, budisti var, new agecisi var , var oğlu var.

artık şu her şeyi iki şeye indirgeyip 'dindar olan' ve 'din karşıtı olan' diye iki grup yaratma sevdasından vazgeçilmeli. **
(0)
34307 #7  #34307
kur'an referanslı batıni ekollerin içinde bulunduğu sistem. islamın ta kendisi. allahtan gayrı bir var'ın söz konusu olmaması, mahlukatın o ruhtan üflenmiş, o'na deliller olması ve en sonunda ona rücu etmesi...o esbabüssebeb, tek ve her şey. kainat ve mahlukat, esmasının tecellisi. o şah damarından yakın, içinde olan ilah-mâbud . cennetteki tahtında oturan bir tanrı değil. rububiyetin salt ona has olduğu samet ve tek var.


''huvallahu ehad allahussamed.''

edit ve not: bunları doğru anlamak arap diline, kur'an terminolojisine hakimiyet ile doğru orantılıdır.
(0)
42254 #9  #42254
kesinlikle inanç değildir. teizmi reddetmektir.

düzeltme: teizmin reddedilmesi non-teist olarak tanımlanmış. herhangi bir tanrı kavramını reddetmektir demek daha doğru olacak o zaman.

araştırmaya sevk ettiği için @augustinecleveford a teşekkürler.
(2)
63881 #12  #63881
çağımız ergenlerinde bir karizma olarak algılanan inançsızlık.

oysa, belli bir sorgulama,araştırma, eleştirme süreçlerinden sonra ulaşılması gerekirken, en ufak bir isyanda yahut karı kız avında hava yapar diye kullanılıyor.

bugüne kadar tanıdığım ateistlerin büyük çoğunluğu cahil ve çomardı. lütfen sallayacaksanız da destekli sallayın sevgili atayiz arkadaşlar.
(2)
73528 #15  #73528
ilahların ya da tanrının varlığına yönelik inanç eksikliği.
(0)
73675 #16  #73675
teizm gibi oda bir yanılgı
(0)
73739 #17  #73739
bir felsefi görüş olduğu kanısındayım . dinlerle değil tanrının varlığı üzerine sorgulama yapar ve tanrının varlığına itiraz eder.
yani islam'ın tanrısı da, amerikan yerlisinin tanrısı da ateiste göre yoktur.
(0)
82210 #18  #82210
geçen gün geceleyin evimin içerisindeki eski buzdolabımdan gelen tıkırtılar beni hafiften ürküttü. dedim kendi kendime, "saçmalama, doğa üstü varlıklar yok. keza doğa kanunları zar atmaz. hepsi senin kafanın içerisinde".

sonra tanrının yokluğuna bir kez daha ikna oldum. aklıma kütlenin korunumu kanunu geldi tekrardan, hani şu kimyasal tepkimelerde oluşan ürünlerin kütleleri toplamının, tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamına eşit oluşu; maddenin yoktan var edilememesi, vardan da yok edilememesi, sürekli dönüşüm hali. cehalet kötü bir vasıf ve siz onu sahiplenmezseniz dahi önleminizi almadıkça o size sakız gibi yapışıyor değerli arkadaşlar.

dünya nüfusumuz, özgür seçim kisvesi altındaki boyunduruklardan yeni yeni kurtulmaya başladı. faşizm yenik düşüyor. farkındalığın, özgünlüğün ve özgürlük ateşinin ayaklarına dolanan prangalar tüm dünyada iyiden iyiye zayıflamış durumda, kopmak üzereler. insanlar birer ikişer uyanıyorlar içerisinde bulundukları uykulardan. sanal ortamda ve bilhassa sosyal medyada toplu bir kavrayış hali ve mizah anlayışı hakim. dünyamızda internete erişimi olan herkes "caps" ve "meme" üretiyor. ifade gücü, empati ve diyalog tüm dünyada inanılmaz bir artış içerisinde. türü ne olursa olsun, herkesin elinden gelen bir üretim söz konusu. çünkü bu türden bir üretim için gereken araçlar aşağı yukarı herkesin elinde var. ayrıca söz konusu üretimlerin maliyeti sıfıra yakın, üretmek ve üretileni paylaşmak ise inanılmaz ölçüde kolay.
(0)

Tümünü Göster [18]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: