avrupa'da yaya görünce tüm arabalar durur

avrupa'da yaya görünce tüm arabalar durur

Tümünü Göster [4]

62589 #2  #62589
bu yaz rodos'ta başıma gelen hiç alışık olmadığım durum. koca caddede tek başıma kaldırımda karşıdan karşıya geçmek için vaziyet aldığım anda bütün arabalar tek bir kumandadan emir almışçasına duruyorlardı. ben de bu lütuf karşısında bir yandan koşarak karşıya geçiyor bir yandan da araçlara elimle teşekkür ediyorum. sürücüler de "niye koşuyor bu özürlü herhalde" dercesine manasız manasız bakış atıyorlardı. ilk iki gün alışma evresinden sonra ben de düzene ayak uydurdum tabiki. hatta "bir daha nerde göreceğim amk" diyerek trafiğin en yoğun olduğu saatlerde karşı tarafta işim olmadığı halde karşıdan karşıya geçerek trafiği bloke etmeye başladım. sonra tatil dönüşü bodrum'a ayak bastığımda tek şeritli sahil yolunda az kalsın eziliyordum. üstüne üstlük dolmuşçudan ayar yedim. işte o an milliyetçiliğimi sorgulamaya başladığım andır.
(0)62710 #3  #62710
lüksemburgda da aynı durum geçerlidir. ışıklandırma olmayan bir yerden geçiyorsanız sağa sola bakmadan yola atlarlar. bilirler gelen araba duracak ve ''kesinlikle'' süratli değil. burada bu tür şeyler gerçekten önemli. yayalarda yaya geçidi hariç çok nadir başka yerlerden karşıdan karşıya geçerler. herkes kurallara uyar daha doğrusu.
(2)79887 #4  #79887
fransa'nın başkentı paris'te hiç bir özelliği kalmayan durum. ufak bir anımı anlatayım fransa'nın bir diğer şehri strasbourg'ta türklüğüm tuttu kuzenimle beraber yürüyoruz ve yayalara izin verilmeyen anda geçtik.. bir araba bastı klakson'a ve almanca bir şeyler söyledi, alman plakasıydı zaten, neyse sonra bir baktık ki türklermiş. kehl'den gelmişler kırmızı da geçmemize izin vermediler bir de ''hayvanlara bak ya bir de bunlar fransız kırmızı da geçiyorlar'' diye bağırıyorlardı (kuzenim almanca biliyor) cam açıkken bende türkçe kendilerine bağırdım ve dedim ki''türk olduğunuzu bilmiyorduk, yoksa türklüğümüz tutmazdı'' diye bağırdım şok oldular tabi.
(0)Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: