Balıklıgöl

balıklıgöl

Tümünü Göster [1]

81448 #1  #81448
balikligol 5ac12d5e2607c.jpg
şanlıurfa'da bulunan tarihi bir eser. efsaneye göre zalim kral nemrut hz. ibrahim'i yakmaya kalkar. ancak mucize olur, ateşler su, odunlar balık olur. oradan da balıklıgöl olur. kutsal sayıldığından balık tutmak yasaktır

tabi tarihsel olarak baktığımızda gerek ibrahim'in gerek de ismi ibranice'de isyankar anlamına gelen nemrut'un yaşadığına dair elimizde milattan önce altıncı yüzyılda yaşamış tevrat'tan başka kaynak yok. işin bir başka tuhaf tarafiysa ibrahim ile nemrud uzaktan akraba olmakla beraber çağdaş değiller, klasik peygamber soyağacına göre aralarında 5 jenerasyon var. nemrut'la ilgili pek çok hikaye olsa da ibrahim'li bir hikaye yok.

peki kuran ibrahim ile nemrut'u nasıl kapistirdi?
ibrahim vs nemrut hikayesi ilk olarak iskenderiyeli ünlü yahudi alım philon'a atfedilen ancak philon'un yazmadığı milattan sonra 2.yy'in ortalarında yazılmış tefsirlerde geçiyor. oradan da yayılıyor.

ailem için komik bir anıya da sahiptir
sene 1984 mu 1985 mi ne..o zamanlar annem ceylânpınar'da öğretmenlik yapıyor, babam atatürk barajı'nda çalışıyor. daha yeni yeni çıkıyorlar. urfa'da da gezilecek bir yer yok (en azından o zamanlar) balıklı göl'e gidiyorlar. pederde hepimizin bildiği hikayeyi anlatıyor işte odunlar balık oldu, ateşler su oldu..annemin de artık saflığına mi ne gelmiş "nasıl yani..burada hiç şebeke suyu yok mu" diye soruyor. peder bozuluyor.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: