başkanlık sistemi

başkanlık sistemi

Tümünü Göster [16]

62161 #1  #62161
türkiye'nin 1 kasım 2015 seçiminden sonra geçtiği yönetim şekli.
(0)62170 #2  #62170
başkan olabilmek için sanırım türk olmanın gerekmeyeceği, belli bir eğitim şartının aranmayacağı sistem.
(0)62729 #4  #62729
valla sataram bu köyü haaaa diyerek insanları tehdit eden toprak ağası, maraba sahabı şener şen gibi diğer %50 yi zor tutuyorum evde diye ülkesinin yarısını, geri kalan diğer yarısıyla tehdit eden zat'ın ''zaten'' olduğu sistemdir.

hani sevgilinizle herşeyi yaşarsınız ama sadece evli değilsinizdir. bir belediye memuru tamam la bunlar nikahlandı haberiniz olsun der ya hani. sizde millete ilan edersiniz ''zaten olduğunuz şeyi''. tam olarak bu durumdadır. tek eksiği ilan edilmemiş olmasıdır.
(0)62763 #5  #62763
kuvvetler ayrılığı ilkesini tam anlamıyla karşılayan sistemdir. lakin, şöyle de bir handikapı vardır; yasama ve yürütme organının kontrolü tek bir partinin eline geçerse diktatörlük; yasama organında çoğunluk başka bir partide, yürütme organını da başka bir partinin etkisi altında olduğunda sistem tıkanma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.
(0)62929 #6  #62929
2016 kpss'de anayasa hukuku bölümünde soru olmasını beklediğim konudur.
(3)65684 #8  #65684
tayyip ağanın tartışıp yavaş yavaş bu fikre alışmamızı istediği sistem. neden acaba?

hadi tartışalım. bence sistem "arduvan beyefendi ne derse o kanundur" şeklinde kurulur ve eğer lütfedip obama abisi istiyor diye bir yerlere savaş açmazsa hayatımızda değişen hiçbir şey olmaz. aynı tas aynı hamam gideriz.
(0)65685 #9  #65685
tayyip erdogan'in gecerek neyi elde etmeyi amacladigini merak ettigim sistem. cunku baskanligin getirecegi kazanclara fiiliyette zaten sahip ve baskanlikta diretmesi tabaninda da huzursuzluga yol aciyor(en azindan yasidim olan tabaninda). simdi baskanlik sisteminin faydasi yurutmenin elini guclendirerek islemleri hizlandirmak handikapi dikta rejimine gidecek kadar totaliterlesmeye yol acma. ancak bunlar zaten mevcut. yani baskanlik olunca degisecek tek sey tayyip erdogan'in herhangi bir cumbas yahut basbakan'a ihtiyac duymadan tek basina yurutmeyi ele gecirmesi. e fiiliyette zaten var bu. yani davutoglu ya da a. gul'un herhangi bir zitlasmasi yahut erdogan'in istemedigi bir sey yaptigini ben gormedim. zaten elinde olan seyi resmiyete dokmek pahasina niye tabanini huzursuzlastirip oy kaybetmeyi goze aliyor anlamis degilim. hangi danismani bu sacma akli verdi onu da anlamis degilim(akli veren buyuk ihtimal burhan kuzu cunku adamin yillardir hayali bu) velhasil turkiye bu sisteme gecip gecmemesi hukuki duzlemde bircok farklilik yaratacaksa da toplumsal ve siyasal yasantisinda birkac mevki ismi degisikligi disinda cok bir farklilk yaratmayacaktir.
(0)75703 #10  #75703
yarı başkanlık sistemi gelsin herkesin gönlü olsun diyerekten şapkamı alıp çıktığım sistem.
(2)75710 #11  #75710
bu konuda ısrarın sırf rte'nin yeni atatürk olma sevdasından kaynaklandığını düşünüyorum. gerisi laf-ı güzaf geliyor. bu saatten sonra ülkede rte'nin isteyip de gerçekleştiremeyeceği ne var? adam artık ölümünden sonrasına oynuyor. geride atatürk ve cumhuriyetin ilk dönemindeki gibi bir miras bırakıp tarihe yazılma peşinde. ama bunu kişisel ego, hırs vs. için yapmıyor, ülkeyi dönüştürmek için yapıyor.

son dönemlerde akp türkiye'yi dönüştürme adına neredeyse bütün değerleri tahrip etti. şimdi yenilerini inşa zamanı ama bu dinci kitle her zaman yaptığı gibi kopya çekiyor. çakma bir kurtuluş savaşı uyduruldu. milli gün ilan edildi. köprü ismi değiştirildi. kahramankazanlar falan. sırada rte paşanın uyduruk yönetim sorunu var. başkan seçildiği gün de yeni 29 ekim olur.

akp, mustafa kemal'i ve cumhuriyeti, yerlerine kendi mirasını koyarak yavaş yavaş yok ediyor.

başkanlık sistemi özelinde ise, yeni sistem, hali hazırda uygulanmakta olan rte ve akp diktatörlüğünün kağıt üzerinde de ilanı olacak. 14 senelik akp iktidarı ve rte tecrübesinden sonra bunun aksini söyleyen ya insanları kandırmaya çalışıyordur ya da yalaklanmaya ve yahut her ikisi.
(0)75737 #12  #75737
güçlerin hem yatay ((bkz: kuvvetler ayrılığı)) hem de dikey ((bkz: federalizm)) olarak dağıtıldığı amerika birleşik devletleri dışında hiçbir ülkede çalışmamış ve ekseriyetle de de-facto diktatörlüğe dönmüş (bkz: venezuela) sistem. zaten buradaki ideoloji karmaşası yaşayan vatandaş da su capsi vermiş de insanların "yahu burada abd hariç düzgün ülke yok" demeyeceğini varsaymis.

her ne kadar geçmişte türkiye'de başkanlık sistemini övenler "hızlı karar almak için istiyoruz valla" dese de abd özelinde gördüğümüz gibi başkanlık sistemi karar alma mekanizmasını yavaşlattığı zaman çalışıyor.

ideoloji karması yaşayan bazı vatandaşlar başkanlık sistemi hakkında vatandaşı kandırmaya çalışmış

--! spoiler !--
1. başkanlık sisteminde seçim barajı yoktur.
--! spoiler !--

başkanlık seçiminde seçim barajı olabilir, olmayabilir de...çünkü seçim barajı meclisle ilgili bir durum.

--! spoiler !--
3. otoriterleşme eğilimi zayıftır. koalisyon söz konusu değildir ve seçilmiş olan başkan kabineyi kurar.
--! spoiler !--

aynı denge mekanizmasına sahip iki ülkede tek başına iktidar olan mi daha otoriter olur yoksa koalisyonda olan mi? evrim sayesinde beyin diye bir organımız var, kullanalım değil mi?

--! spoiler !--
5. başkanlık sistemi cumhuriyet’ten başka bir rejime geçmez. başkanlık sistemi olan her ülke cumhuriyet ilkeleriyle yönetilir.
--! spoiler !--

tamam da ülkede cumhuriyetle ilgili bir tartışma yok ki. yani kimse rte'den sonra bilal erdoğan başkan olsun demiyor ki (gerçi bu blogu yazan vatandaş bunu da ister). su anda kavgamız ülkenin çok da demokrasi olmaması

--! spoiler !--
7. başkanlık sisteminde başkan yargıya karışmaz. başkanlık sistemi yargı bağımsızlığına ve tarafsızlığına dayanmaktadır.
--! spoiler !--

"kuvvetler ayrılığı önümüze engel olarak dikiliyor" diyen kimdi acaba?

--! spoiler !--
12. dış siyasette etkin ve güçlüdür. abd, almanya, fransa, rusya, çin gibi etkin ülkelerle siyasetimiz eskisinden daha güçlü ve daha diri olur.
--! spoiler !--

sebep? bunun teorik açıklamasını çok merak ediyorum.


türkiye'de malum kişinin hem cumbaba olayım hem de başbakanlık yetkilerini kaptirmayayim demesinden çıktı bu sistem tartışması.
(5)75769 #13  #75769
şu sıralar provası yapılan sistem.
buradan görsel şekilde inceleyebilirsiniz.
(0)76159 #15  #76159
federal bir yönetim gerektirecek ölçekte geniş topraklara sahip değil üzerinde yaşadığımız ülke, dolayısıyla bu sistemin eyaletlere atayacağı bir yönetici söz konusu değil. ancak ve ancak bir rejim değişikliğine gizliden yakılan bir yeşil ışığın kanıtı olabilir. on beş senelik iktidarın zırhlı araçlara, havalı korumalara, saraylara, servet dolu saklı ayakkabı kutularına ve rastgele isimler adına açılmış banka hesaplarına düşkünlükleri hepimizin malumu. peki mühürlü dudakların birkaç santim yukarısında tasavvur edilen yeni türkiye'nin başkanı ne tür yetkilere sahip olacak? belki bir kralın ki ile eşdeğer. bu demek oluyor ki derin yaraları olan yalnız hala nefes alan şükran günü muzu ülkemizde penguenden muhabirleri olan müstakbel başkanımız ve saray ahalisi tüm ulusal gelir fonlarının resmi yetkisini devralacağı bir krallık kurmak istiyor. danimarka ya da birleşik krallık gibi sembolik değil, devletin krallık hanesi ile aynı anlama geldiği bir hükümranlık. kralı için ölecek on binlerce vatandaş. fren ayağımızın altında.
(0)Tümünü Göster [16]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: