batılılar sömürdü ama diye zırlayan şaşkaloz

batılılar sömürdü ama diye zırlayan şaşkaloz

Tümünü Göster [3]

19131 #1  #19131
ne zaman avrupa'nın ileriliğinden, medeniliğinden, gelişmişliğinden söz açacak olsak 'onlar afrika'yı sömürdü amaaa' diye bik bik eden bir zekasız şapşaldır. ulan sen sömürmedin mi sanki be yarraam? senin ataların afrika'nın kuzeyini, avrupa'nın yarısını yüzlerce yıl boyunca işgal edip vergiye bağlamadı mı, vergi veremeyenlerin çocuklarını kan vergisi diye zorla alıp kızlarını haremde seks kölesi, oğullarını devşirme/yeniçeri yapmadı mı? sonra o yeniçerileri alıp bizzat kendi ırkdaşlarının üstüne salmadı mı? kendi halkını vergilerle hayattan bezdiren`:celali isyanları``:büyük kaçgunluk` devlet, sömürgelerinden tillahını alır o verginin. batılının yaptığı sömürgecilik de bizimki patlıcan mı? osmanlı devleti bal gibi sömürdü abi, avrupalıların çoğundan da fazla sömürgesi vardı. ama nedir? bugün bizimkiler kadar sömürgesi olmayan avrupa ülkeleri insan gibi yaşıyor, türkiye ise bok içinde bir 3. dünya ülkesi.

refah, modernlik, yüksek hayat standartları dendiğinde 'sömürge' bahanesini ileri sürmek eblehliktir. bugün dünyada hayat standartı ve kişi başına gsmh'nin en yüksek olduğu ülkelerden biri olan finlandiya, bırak sömürmeyi, 600 sene isveç ve rusya'nın sömürgesi olmuş. kıtlık çıktığında, her sene adamların elinden bütün hasadını alan isveç yardım etmeyince nüfusun 3'te biri açlıktan ölmüş. adamlar anca rusya'da bolşevik devrimi olunca bağımsızlığını kazanabilmiş. sen 600 sene 3 kıtayı sömüren bir imparatorluk oldun ama bugün arap karanlığında, bok içinde yüzüyorsun. kültür, sanat, estetik ve medeniyet açısından türkiye'nin 100 yıl ilerisinde olan çek cumhuriyeti kimi sömürmüş? erasmus'a gidip ağlaya ağlaya geri döndüğünüz baltık ülkeleri kimi sömürmüş?

daha bunun gibi bir sürü örnek var. tarihinde sömürge edinmeyi bırak milletin sömürgesi olmuş, petrolü falan da olmayan ülkeler türkiye'nin en az 100 yıl ilerisinde.
(0)73304 #2  #73304
batı'nin sömürdüğü için geliştiğini sanan vatandaştır. batı sömürdüğü için gelişmedi, geliştiği için somurebildi
(2)73305 #3  #73305
islamci,sosyalist,kemalist ve eser miktarda milliyetcileri kapsayan kume. kendine bakma,tarihten ders alma,kendini gelistirme,kendini ahlakli/vicdanli batiyi ahlaksiz/vicdansiz gorup kendini guzelle sonra aci gercek yuzune carpinca 'omo onlor donyoyo somordolor' de. he pampa he oyleler itneler.
(0)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: